bugün

tam olarak adı celal ibrahim. çanakkale savaşı nın ilk gönüllü mekteplisidir. bir mekteb-i sultani öğrencisidir ve aynı zamanda galatasaray spor kulubunun 4 numaralı kurucu üyesidir.

--spoiler--

ÇANAKKALE'NiN iLK GÖNÜLLÜ MEKTEPLiSi
Çanakkale Savaşları'nın ilk dört ayında, yeni birliklere ihtiyaç duyuldu. istanbul'da gönüllü duyurularıyla ilgili ilanlar duvarlara asıldı, gazetelere ilan verildi.

ilanlarda gönüllü kaydı için verilen günün gelmesine bir gün kala, Mekteb-i Sultani öğrencisi 646 Celal de gönüllü yazılmayı aklına koydu ama o, bu işe farklı bir anlam daha katmak istiyordu. Sıradan bir kayıt yaptırmayacaktı. Herkese bu işe nasıl baş koyduğunu göstermek istiyordu. Belki bu hareketiyle uyuyan bazı ham gönülleri de uyandırabilecekti.

O gece geç saatlerde, gönüllü asker kaydının yapılacağı askerlik şubesinin kapısına gitti. Sabaha kadar kapıda bekledi. Onun çok anlamlı bir amacı vardı. Günün ağarmasından bir süre sonra önce görevliler, ardından da gönüllü yazılmayı düşünenler gelmeye başladı. Kapıda geceden beri bekleyen Celal ibrahim'i görünce şaşırdılar. Neden orada beklediğini soranlar, aldıkları cevap karşısında daha da şaşırdılar. O, adını gönüllü listesinin en başına yazdırmak istiyordu.

Celal ibrahim, Galatasaray Spor Kulübünün 4 numaralı kurucu üyesiydi. Celal ibrahim, Galatasaray istanbul Futbol Birliği Ligi'ne katıldığında, 25 Kasım 1906'da ingiliz Imogene takımına karşı sahaya çıkan ilk takımda da yer alır.

Mevkisi sol bekti. Kuruluştan 1914'e kadar bütün maçlarda yer aldı. Galatasaray-Fenerbahçe arasında 12 Şubat 1911'de oynanan ve Galatasaray'ın 7-0 galibiyeti ile biten maçta 4 gol birden attı. Irak'ta, Müstakil Süvari Alayı Birinci Bölüğü'nde teğmen rütbesiyle görev yaptı.

--spoiler--

http://www.ntvmsnbc.com/id/25071131/
bu olayın yaşandığı sıralarda ise sözde türkiye nin takımı olan fenerbahçe nin bir dönem başkanlığını yapan (bkz: doktor nazım) ise ingiliz ve fransız generallerle mustafa kemal e suikast planları yapmaktaydı.
(bkz: fenerbahçe cumhuriyeti)