bugün

---
Üst edit: barajın patlamasına ilişkin YouTube'a ürkütücü videolar düşmeye başladı.
---

Ruslar, Kakhovskaya hidroelektrik santralinin barajını havaya uçurdu.

Felaketin boyutu henüz resmi olarak bildirilmedi.

Potansiyel olarak, bu, Dinyeper'ın aşağısındaki Herson bölgesindeki bölgelerin büyük ölçekli sel tehdidiyle tehdit ediyor.

Zelensky, Kakhovskaya hidroelektrik santralinin patlamasıyla bağlantılı olarak Ukrayna Ulusal Güvenlik Konseyi'ni acil toplantıya çağırdı.
Ukrayna belgograd'a taarruz başlattı, Rusya'nın karşı hamlesine bak.
Tebrikler çok etik bir saldırı.

Rusya daha da çirkefleşmeye başlamıştır bu saldırı ile.
Ulan bu kadarını Suriye'de IŞiD bile yapmadı.
kakhovskaya hidroelektrik santrali tamamen rus güçleri tarafından yok edildi, tamiri imkansız.
— ukrayna hidro enerji merkezi

kakhovka baraj yarığının hemen güneyindeki dnipro'nun akış hızı oldukça yükseliyor.

ukrayna ordusu nova kakhovka barajı'nın rus güçleri tarafından patlatıldığını bildirdi.

ukrayna, kremlin'in işgal altındaki toprakları daha fazla elinde tutamayacağına karar vermesi halinde rusya'nın bu vahşeti gerçekleştireceğini biliyordu.
devlet başkanı zelenskiy, rusya'nın nova kakhovka barajını yıkmasıyla bağlantılı olarak ukrayna ulusal güvenlik konseyini acil toplantıya çağırdı. uluslararası hukuka göre bu vahşet, rusya'nın bugüne kadar işlediği en büyük savaş suçu olacaktır.
barajı yıkmadan önce ruslar, ukrayna'nın selden göreceği zararı en üst düzeye çıkarmak için çoğu kapıyı kapalı tutarak su çıkışını kısıtlamak suretiyle rezervuarın su seviyesini tarihi rekor seviyeye yükseltti.
başta abd ve avrupa ülkelerinin g.tlerine kına yakmalarına sebep olacak gelişmedir. adamları sizi natoya alacağız rusya bir halt edemez korkmayın diye doldurdular doldurdular şimdi oralarda vahşeti masum insanlar yaşıyor.

bundan 5 sene sonra her şey normale döner ne rusya ne putin herhangi bir ceza almaz ölen o kadar insan öldüğü ile kalır. aynı ibneliği 1.dünya savaşından sonra yunanistanı gaza getirip bizim üzerimizden de oynadılar sonunda onbinlerce insan öldü yunanistan yok olmanın eşiğine geldi.

vatansever filminde bir diyalog vardı "neden 5000 km uzaktaki bir düşman yerine 1 km ötedeki düşmanı tercih edeyim" diye. abd nin veya avrupanın vaatleri ne olursa olsun dibinde olan ve geçmişi bu tarz şeylerle ( katliamlar saldırganlık ) dolu rusyayı nato söylemleri ile vs neden kışkırtır bir ülke ? rusya sonuna kadar haksız putin bildiğin insanlık suçu işliyor ama bu demek değil ki zelenski haklı. bir devlet başkanının en birinci önceliği kendi insanları ve kendi ülkesinin selameti olmalı. o güvendiği abd veya ingiltere, fransa, almanya neredeler şimdi ne yapıyorlar. ancak ellerinde kalan eskimiş mühimmatı, aracı gereci ukraynaya gönderiyorlar..
rusya ilk önce yapacağı şeyi en son yapmaya başladı galiba...
savaştığın bir ülkeyi diz çöktürmek istiyorsan 10.000'i geçkin tank zırhlı araç, yüzlerce uçak helikopter, 200.000 civarında ölü yaralı sakat asker, gemi roket füze radar sistemleri vs kaybetmeden önce ülkenin enerji, iletişim, bilişim, ulaşım, üretim, hizmet, tedarik alanlarını vurman yok etmen lazım.
evet, elinize geçen çökmüş bir ülke olur ve 10 liralık savaş maliyeti elde ettiğiniz ülkenin ayağa kalkma maliyeti de savaş maliyetini 10 lira değil 100 lira yapar.

putin gerçekten akıllı adam.
mahvolmuş ve çökmüş bir ukrayna almak istemedi ki; savaşın finansmanı yanına bir de yıkılmış çökmüş bir ukrayna alıp ülkenin yeniden inşası için kaynak için ab ve abd karşısında diz çökmek istemedi.

benim anlamadığım ve şaşırdığım insanların rusya ukrayna savaşına gösterdiği gösterdiği yaklaşım. bu yaklaşımı aptallık olarak değerlendirmek bile hafif tabir.
daha dün amerika-küba arasında kriz çatışma (playa giron ve mongoose vb operasyonlar) ne ise bugün ukrayna-rusya arasında olan çatışma aynıdır.
bugün yanı başımızda kurulacak (defacto olarak kurulmuş olan) kürdistan yüzünden ırak suriye ile çatışmamız, ırak suriye'nin yaptığı türkiye topraklarımızda askeri güç kullanamaz karşı çıkması ne ise bugün rusya ile ukrayna arasında olan çatışma aynıdır.
tek bir neden vardır ve bu neden de devletlerin güvenlik başta olmak üzere hakimiyet, kontrol ve çıkar çatışmalarıdır.
türkiye kalkıp suriye de ırak da çatışması savaşması ne ise, amerika'nın güney amarika ve küba ile ortadoğu'da asya da ırak afganistan'la savaşması çatışması ne ise rusya'nın da ukrayna'da çatışması aynıdır. tıpkı avrupa'nın libya afrika başta olmak üzere ukrayna savaşında yer alıp lojistik teçhizat yardım yapması savaşta taraf olması ne ise rusya'nın ukrayna'ya girmesi aynıdır.

ukrayna'da rus nüfusu vardır.
rusya ile din kültür kimlik olarak kendilerini bir gören halk vardır. bu ukrayna halkı arasında rusya idaresi altında yaşamak veya ukrayna'dan ayrılmak isteyenler vardır.
Ukrayna savaş çatışma riskini bahane gösterip rusya ile kendilerini bir gören ve ukrayna'dan ayrılmak isteyen halkı bölgeden uzaklaştırma zorunlu iskana tabi tutmasına rağmen topraklarının yaklaşık yüzde 15'ine denk gelen Luhansk, Donetsk, Herson ve Zaporijya yapılan referandum ile ukrayna'dan ayrılmak ve rusya hakimiyetine girmeyi kabul etmiştir.
avrupa ve abd yapılan referandum ve halk oyu sonuçlarını tanımamış, halkların kaderini tayin hakkını kabul etmemiştir. gerekçeleri ise komiktir "yapılan refarandum ukrayna yasalarına uymamakta olup bu referandum sahtedir" demişler ve de Referandum, ABD Başkanı Joe Biden, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un yanı sıra NATO, Avrupa Birliği ve Avrupa Güvenlik ve işbirliği Teşkilatı (AGiT) tarafından da kınandı.
Son olarak NATO "sahte referandumların" "yasadışı ve gayri meşru" olduğunu açıkladı. tıpkı 2014 yılında Kırım'da düzenlenen ve uluslararası çapta "hileli" olarak eleştirilen oylama, resmi olarak yüzde 97 oranında ilhak lehinde sonuçlanması gibi.

bu ikiyüzlü bir tutumdur. ukrayna'nın rusya'dan bağımsız bir devlet olmasını isteyenler halkların kaderini tayin oluyor ve cici çocuk, ukrayna'da yaşayıp kendilerini rus gören ve rus hakimiyeti altında kalmak veya ukrayna'dan ayrılmak bağımsızlık isteyen halkların kaderini tayin hakkı olmuyor bunlar kötü çocuk.

bu iki yüzlülüğü kıbrıs da yaşadık.
ab ve abd bugün ukrayna'ya yaptığını rumlara yunanlılara yaptı. sonuç olarak kıbrıs da çatışma katliam kaçınılmaz oldu. türk askeri adaya çıktı ve türkiye haksız savaş çıkaran işgalci oldu. bağımsızlık isteyen kendilerini rum değil de türk gören ve türkiye'ye bağlanmak veya bağımsız olmak isteyen kıbrıslılar da halkların kaderini tayin hakkı değil, yasadışı bölücü hukuksuz davranıyor ve kıbrıs devleti yasalarına uymayan kanunsuz kötü çocuk oluyor durumuna düştü.
Nova kakhovka şehri hızla su altında kalıyor gibi görünmekte.
Savaşta her şey mübah diyorsa Rusya, önce bunun savaş olduğunu kabul edecek. Hala özel operasyon masalını anlatıyor.
Ruslar size sesleniyorum öhöm öhöm:
Не трогайте распределительные щиты.
(bkz: terörizm)

Bunlar mı Ukrayna halkına barış getirdi?
Sivil halkın su kaynaklarını imha etmek çekik gözlü bir step ayısına yakışır.