bugün

alemdağ-topkapı seferini yapan halk ve iett otobüslerinin numarasıdır. ayrıca tüm türkiye mozaiğini bulabilceğiniz, her çeşit insanı barındıran, yurdum insanını anlayıp,tanıyabilmenin en kolay olduğu iett guzergahıdır.
türkiye'deki araç telefonlarının kodu.
(bkz: nmt)
(bkz: 522t)
hayatımda gördüğüm en uzun iett hattı, bunu düzenleyen insan insan olamaz. yeri gelir 3 saatden fazla sürer yolculuk.
türk hava yolları nın uluslar arası sefer tarifesi. 522
kati suretle binilmemesi gereken otobüstür. en başta adamı katil etme potansiyelinde muavinleri vardır ki "ilerleyelim, sağlı sollu ilerleyelim, önlü arkalı sıkışalım arkalar boş" gibi insanları biraraya sıkıştırmak için aşırı abartı bir gayretleri vardır, sanki winrar'da işe başlayacak da staj yapıyor pezevenk! mutlaka dedikoducu bir teyze vardır; kızı evliyse damadını, oğlu evliyse gelinini çekiştir, yanında kimse yoksa arkaya döner anlatır. her seferde bünyesinde mutlaka 1 sapık barındırır ki bunu da önce bir bayanın; "napıyosun ya elin nerede senin gerizekalı?" şeklinde bağırmasından, sonra da kahraman bir amcanın; "aç aç aç, kapıyı aç" diye şoföre çemkirip sapığın durak beklenmeden ilk yerde otobüsten atılması ile anlayabilirsiniz. otobüste mutlaka dikkat çekmek isteyen bir çocuk vardır, ya ağlar ya şarkı söyler vs. misal ben en son bindiğimde çocuğun biri bağıra bağıra salya sümük istiklal marşı okuyordu ama garibim sadece ilk dörtlüğü ezbelemişti. yine mutlaka nerede ineceğini bilmeyip düğün, nişan vs. gibi bir yere gitmek üzere otobüse binip her durakta muavine "oğlum burası mı?" diyen yaşlı bir çift yoksa kafanızı camdan çıkarıp tabelaya tekrar bakın, o otobüs 522 değildir. ve bu otobüse bineceksiniz bekle allah bekle gelmez ama başka bir şey için dışarı çıkmış ve alemdağ caddesinde yürüyorsanız mutlaka ve mutlaka boş geçen bir tanesine denk gelirsiniz(murphy kanunu da olabilir).

(bkz: tour de 522)
(bkz: binmeyin bindirmeyin)
her gün 3 saat kullandığım hattır kendisi, 20 dakikada bir geçmesi suretiyle bazen 15 dakikada da geçebilir ayrıca hiç boş olmaz.
Hafta içi Gündüz saat 14'00te dahi ara duraktan binilemeyen hat, tecrübeyle sabittir. Karşıya geçeceksem metrobüse gidip oradan biniyorum *
Bir dönem çalıştığım firma Avrupa yakasında olduğu ve geç kalma, servisi kaçırma durumları oluştuğu için kullandığım hattır.

Ancak Çeyrek asırdan daha fazla istanbul'u gören bu gözler, bu siktiğimin otobüsünü bir kez olsun boş görmedi. Ne boşu, bir kez osun kapı açıldığında sıralanmış götlere denk gelmemişliğim dahi olmadı.

Tek bilet diye mi bu kalabalık? Alemdağ tarafında çok insan oturuyor diye mi? bilmiyorum ama akraba eder adamı. Ter boşalır sırtınızdan... Bu hat için tüm otobüsler körüklü olsa, sefer aralıkları sıklaşsa sıkıntı kalmayacak ama yok! insanlara kim hayvan muamelesi yapacak o zaman değil mi?
500T den sonraki efsane otobüs hattı. her zaman yaşlı nüfus vardır. hat sanki zincirlikuyuya defin işlemi yapmaya gidiyomuş gibidir. allahlık bir otobüstür.
allah kurtarsin otobusudur.

500t'nin kuzeni sayilir.

bok kokmasi mi dersin, ayi gibi yolcular mi dersin.. rezalettir kisaca...
Şu tepeüstüne gelmek için kullanıyorum arada lanet gelsin leş bir otobüs.
Bir 522st değildir. istanbul'un en vasat otobüsüdür ( kişilerin seviyesi açısından ) genelleme yapıp insanları yaftalamayı sevmem ama bazı gerçekleri inkar edemeyiz.
pandemiden önce alemdağ'da telefon bakmak için bindiğim bir otobüs.