bugün

(bkz: 15 fizik ogretmeni 1300 din kulturu ogretmeni) demiştik.

2008/1 atama dönemi yeni bir umut olarak öğretmen adaylarının önüne konuldu.Ancak Sn.Bakan (Hüseyin Çelik) önceki yazımızı okumuş olacak ki bu sefer fizikte 0 (sıfır) ,kimya 0 (sıfır) ,lise düzeyinde Matematik 0 (Sıfır) öğretmen ihtiyacı duyuyorken pozitif bilimlerden elde KALAN biyoloji de ise ihtiyacı sadece 5(beş) olarak belirlemiş ; gelelim asıl ihtiyaca yani din kültürü ve ahlak bilgisine ihtiyaç 188... fazla söze ne hacet,buyrun buradan yakın.
cumlemize faideli, sabi subyanlarimiza hayirlara vesile olacak sunnet. amin.
çok yönlü etkenleri olan atama. ama komik yorumlanan yerler ile internet ortamında karşılaşmak mümkün.

örnek olarak bir sitede "işte bunların mantığı, işte pozitif bilimlere verdikleri önem" türü yorumlar görülmekte. ama olayın bizzat içinde olan birisi olarak izah etmekte fayda var. biliyorum anlamak istemeyeceksiniz o nedenle kısa tutacağım.

bu atamalar eksik öğretmen ihtiyacını gidermeye yöneliktir. din öğretmeni çok atanıyorsa daha önceki dönemlerde az atanmasından olabilir. anlıyorsun değil mi?

mesela 1995-2000 yılları arasında ciddi bir felsefe öğretmeni ataması yapıldı. ciddiden kasıt daha önceki dönemlerdeki felsefe öğretmeni atama sayısı baz alınırsa. niye? bir önceki dönem felsefe öğretmeni atanmadı. o boşluklar doldurulmuştu o dönemde.

ama bildiğim tek şey var o da kadrolaşma. son 4 yıldır bu hükümet okul idarelerinin %70'ine dinkültürü öğretmenlerini atadı. yaşanan kaybı bu atamalarla da kapatmaya çalıştılar.

sözün özü; din kültürü öğretmeni ile şeriat gelseydi, 28 şubattan sonra her mezun olan öğrenci filozof olurdu efendiler. böyle içine hiç girmediğiniz hatta dışından epeyce uzaktan baktığınız alanlarda bu denli partizan/anti-partizan yaklaşımlarınızı olayın içinde bulunanlar gülerek seyrediyor.

hiç eksi oy ile falan korkutmaya çalışmayın, ben de eksi oylayabiliyorum. hadi gençler vatan sizden iş ister, emek ister, kaldırın kıçınızı koltuklardan! *
akp ile birlikte türkiye bilim ve teknik alanlarında amerika, ingiltere gibi deniz aşırı ülkeleri geri de bıraktığı için gayet doğal olan eylemdir. *
biliyorsunuz yani artık o kadar ilerledik ki, israil'in artık kullanmaya bile tenezzül etmeyip, bir kenara attığı söz de savaş teknolojisinin son ürünlerini değerinin milyon dolarlar fazlasını vererek alıyoruz.
yani bundan yola çıkarsak türkiye'nin, ne aydın insanlara, ne matematik, fizik, kimya öğretmenlerine ihtiyacı vardır. batının ahlaksızlığını almış bir toplum olarak sadece din öğretmenine ihtiyac vardır.
gördüşümüz üzere liseler, üniversiteler artık fizik, kimya, matematik ve bilim alanlarında kamyonlar dolusu eleman yetiştiriyorlar. *

(bkz: akp gericiliği)
Küfür yeteneğinin gelişmesine katkıda bulunan olaylar bütünüdür.
Şimdi ben o kadar din öğretmenini neremize sokcaz diye soksam bana cevap vermezler demi hadi bütün bunları geçtim bir sürü okulda bilmem kaç saat boş geçen ders var bunlar ne olacak hepsine din öğretmeni girecek bu derslere.
Dört yıl oku sefalet çekerek sonra bir takım grup gelsin hiçe saysın vay be ne ülkeyiz.
tam liste şöyledir. altıma sıçmam gereken bir durum göremedim açıkçası.
Beden Eğitimi 77 (340), Bilgisayar 69 (400), Biyoloji 87 (5), Coğrafya 77 (54), Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 69 (188), El Sanatları/Dekoratif Sanatlar 70 (36), Felsefe 80 (13), Fen ve Teknoloji /Fen Bilgisi 85 (299), Giyim/Hazır Giyim/Moda Tasarım 85 (22), Görme Engelliler Sınıfı Öğretmenliği 45 (13), iHL Meslek Dersleri 69 (12), iHL Meslek Dersleri (Arapça) 70 (5), ilköğretim Matematik Öğretmenliği 74 (381), ingilizce 69 (492), işitme Engelliler Sınıfı Öğretmenliği 50 (15), Müzik 53 (142), Nakış 71 (13), Okul Öncesi Öğretmenliği 70 (282), Psikoloji 68 (5), Rehber Öğretmen 68 (288), Resim iş/Resim 68 (157), Ruşça 60 (10), Sağlık Bilgisi 60 (15), Sınıf Öğretmenliği 66 (687), Sosyal Bilgiler 80 (170), Teknoloji ve Tasarım 53 (200), Trikotaj 65 (4), Turizm ve Otelcilik 84 (3), Türk Dili ve Edebiyatı/ Dil ve Anlatım 79 (204), Türkçe 70 (293), Zihin Engelliler Sınıf Öğretmenliği 45 (38)
şuan türbanlı kimselerin devlette öğretmenlik yapamadığını ve yeni değişen anayasa maddesiyle bunun en geç 5-6 sene sonra ortadan kalkacağını da düşünürsek bu sayıların o yıllarda 5-13-500 olması muhtemeldir.
(bkz: haydi kızlar imam hatibe)
(bkz: özge astan)

özge astan vesilesi ile bakan tarafından cevabını bulmuş sorunlar bütünüdür.
din olmadan kuru bilgi bir ise yaramaz diye dusunen bir zihniyetin yapacagi atamadir. haydi turkiye son gaz geri !
(bkz: durmak yok yola devam)
herkesin fatih terim'den daha az maaş aldığı bir ülkede normal olan atamadır.
siz bir de okullara futbol dersi konursa seyreyleyin gümbürtüyü. analar ne aslanlar doğururmuş daha o vakit görün.
din öğretmeni tabii lazım ya. vatanını seven, şerefli, dini bütün gençlere ihtiyacı var bu memlekettin. çember sakkallıya, badem bıyıklıya, sıkmabaşa, faşoya.
ülkemizdeki çarpık eğitim anlayışının bir göstergesi....her eve imam her ile biyolojici yazıklar olsun!
Din, insanları kontrol edebilme gücü sağlar. Bu yüzden dine ne kadar fazla yatırım yapılırsa kat ve kat geri dönecektir.
'dinden çok atamışlar yeaa' demek 'biyolojiden çok az atıyorlar aağbi' demenin daha doğru olduğu veri.
şeriat geliyor oğğlumm. uyuyormusunuz haa. *
bu tür bir kıstas yapmak için son 25 yılın atama verilerine bakmak lazım kanımca. bir de okullarda ne kadar hangi öğretmene ihyaç var ona da bakmak lazım. mesela fizik, biyoloji yalnızca liselerde, o da sayısal öğrencilerinde var 1. sınıf hariç.felsefenin de haftalık ders saati düşüktü sanırsam.
ulan memleket lise öğrencilerinin %70i fizik, kimya, biyolojinin olmadığı bölüme gider, sonra da öğretmen atamıyorlar diye bk atarsınız. din dersi ilköğretimlerde de var, haftada bir saat lisede de var . a.q bilime fenne yapılan/yapılmayan yatırımları bu kadar sığ bir veri ve düşünceyle nasıl yorumlarsınız ve eleştirirsiniz anlamıyorum.
gidin ilk önce islam dünyasında modernizm hareketleri ve öncülerini ve bunların raporlarını okuyun. tr de ve dünyanın diğer islam ülkelerindeki gerileme ve aynı şekilde de batının ilerleme nedenlerini bir araştırın ciddi ciddi. sonra da ilköğretimde haftada 2 saat olan ve doğru dürüst işlenemeyen din dersi ve din, özellikle islam dini bu işin neresinde ona bir bakın.
tırışkadan bok atma bahaneleri.
öğretmen atamaları ihtiyaca göre yapılmaktadır. birçok bölgede ilkokul olmasına karşın lise bulunmamaktadı bu sebeple sınıf öğretmeni atamaları daha fazladır ya da ingilizce öğretmenliği mezunları az olduğundan ihtiyaç fazladır ve atama oranlarıda daha yüksektir. gönül ister ki atamalar arttırılsın; fakat ülkemizin bildiğimiz üzere eğitime fazla ihtiyacı yoktur(!)