bugün

ercan mehmet erdeme silah zoruyla yazdırılmış olabilir.
Sanırım amirimin ikinci karakterine bazılarımızın ihtiyacı var.
piyasaya şimdi çıksaydı bu kadar erken bitmezdi.
Metin Belgin ile tanışmama vesile olan dizi.
türkiye şartlarına fazla olan bir senaryosu vardı bizim türkler alışık değil böyle dizilere, onlara kiraz mevsimi ve kiralık aşk dizilerini verin.
Üstüne koyamadılar ve saçma sapan bir hal alıp final yaptılar. Fakat delilik iyi tasvir edilip bize yansıtılmıştı.
Çok güzel diziydi ama türk milletinin beyni hâlâ birbirini aldatan insanların hayatını izlemeye çalıştığı için 13.bölümde final yaptı dizi.
fena halde sardım, ders çalışmak yerine deli gibi tüm gün diziyi izledim.
kız parmağını kımıldattı;

görsel
ilk 5 bölümle alakali kritiklerini yazdığım "çabalasalar olacak" olanı özensiz bi şekilde "çabalamadan sıçanlar"a çeviren, Erdal beşikcioglunun fazla Behzat Ç. olduğu.. yapımcılar tarafından "şamanlık gösterelim uf marjinal olsun" derken bizi "gerçek şamanlık bu degil" diye isyan ettiren.. Yasemin kay allen'a yazık edilen.. son dönem tv Türk dizi tarihinde 60 dk ile sınırlı kalarak yerli dizi yersiz uzun tartışmalarına bir çeşit başkaldırı gerçeklestirmeye çalışan.. lakin bu başkaldırının mükafatını pt 2 ardından saat 00.00da yayınlanarak alan.. senaristliğini pek sevdiğim Ercan mehmet erdem'in yaptığı.. Türk dizi denemesidir.
yok olmuş dizidir. aynı behzat ç ve leyla ile mecnun gibi ergenlerin taptığı arabesk zihniyetteki diziler gibi açık ve net.
istenilse çok uzatılabilecek dizi iken , senaryo sıkıştırılıp kısa kesilmiş izlenimi verdi. sonuna doğru diziyi bitirmek için saçmalamışlar bence.
gerçekten kaliteli bir diziydi. şu an puhu tv'den 11. bölmünü izliyorum. gerçekten efsane bir senaryosu var. ilginç hikayeler, olaylar dönüyor. bence devam etmeliydi.
Tekrarlarını vermeye başlamış star. Dün gece ilk bölümünü izledim. Harbiden de çok kaliteli diziydi be niye bitti ki.
Fikir güzel uygulama kötü de olsa en onurlu dizilerden biridir.

(bkz: izleyiciye aptal muamelesi yapan diziler)
Bence gayet güzel ve kaliteli diziydi niye kaldırıldı anlamadım, yabancı televizyon serisi izler gibiydim, kaliteliydi ama bizimkiler kaliteden ne anlar yav.
objektif bakan herkesin kabul edeceği gibi harika bir tasarım ama hayata geçirmede büyük sıkıntılar oldu.

1. bölümden tek tek başlamak istemiyorum. dizinin tutmayıp kaldırılmamasının tek nedeni tüm olayların erdal beşikçioğlu çevresinde dönüyor olmasıydı. maalesef sezon boyunca kötü adam kahkahası izledik.

hele final bölümüne değinmek bile istemiyorum tam bir facia. adam gibi bir dizi yapıyorsanız oyuncuların karakterlerini de derinleştireceksiniz. izleyici tüm karakterlerin iç dünyalarını bilmeli ki oturup izlesin. biz başroldeki doktorun ne yaptığını bile çözemeden dizi bitti.

güzel proje, kötü yapım. belki de abd gibi gelişmiş bir ülkede yapılsa 3 sezon giderdi.
bu diziyi izlemek zeka ister. bu yüzden ülkemizde izlenmedi.
Erdal beşikçioğlunun oyunculuk kalitesini bi tık daha zirveye taşıdığı dizidir. Keşke bitirmeselerdi.
Son bölümlerde biraz abartmışlardi ama yine de iyiydi bence.
son bölümü bok gibiydi, genel olarak bok gibiydi. erdal behzat ç.'nin ekmeğini daha fazla yiyemez.
Hatanı anladım ben senin. Gerçekten şu hayatta zevk aldığın hiçbir şey yok. Ölmek uyumakla eşdeğer senin için, uyanmak dirilmekle eşdeğer. Emanet bir bedende yaşıyoruz, ben senin yaptığın her hareketi, her şeyi; her şeyi biliyorum ve haberim var. Sadece müdahale edemiyorum. ilacı vücuduna zerk edene kadar felçli gibiydim. Ezo'dan bir farkım yoktu, bedeninde öylece bekliyordum. Bunun ne demek olduğunu bilemezsin.

Emre'yi öldürdüm çünkü hak etmişti, benim yasalar umrumda değil, genç bir kızın masum gözyaşlarını dökmeye hiç kimsenin hakkı yok. Elimden bir şey gelmediği için kırık kalplerle dolaşan insanları düşündükçe ben öfkeyle doluyorum.

Hepimiz öleceğiz, hepimiz öleceğiz, bugün olmasa yarın toprağa gireceğiz. Kozmolojik ölçekte hiçbir anlamımız yok. insan denen varlık o kadar kibirli ki bir gün daha fazla yaşayabilmek için yapmayacağı hiçbir şey yok.

Bu çocuğun ölmesinin tek bir sebebi var: kendi hayatının herkesten daha değerli olduğunu zannetmesi. Kimsenin hayatı o kadar değerli değil. ne ben, ne sen, ne o şarapçı adam…

Bir hastalığa ilaç bulunca insanlık ilerliyor zannediyoruz. iyi bir roman yazınca teknolojide devrim yapınca ülkülerimize bir adım daha yaklaştığımızı zannediyoruz, buna inanıyoruz.

Tek istediğim bu bedeni riyakarlıklardan kurtarmak. Bu çocuğun cesedini görmeni istedim çünkü mana aradığın dünyanın aslında ne kadar basit olduğunu anlamanı istedim. gördüğün gibi bir manamız yok. Doğduğundan itibaren bedenine hapsolmuş biri olarak seni taktir ettiğim tek bir şey var; ürememiş olman. Ölüm tek hakikat. Bazı geceler yatağa girdiğinde uykunu kaçıracak kadar bunu düşündüğünü biliyorum.

Murat'ım şu anda ben içinde bir yerlerdeyim. Neler düşündüğünden, her şeyden haberim var. bazen kendine bile itiraf etmekten çekindiğin düşüncelerin oluyor; öyle şeyler düşünüyorsun ki tiksiniyorsun kendinden. Tabii ki bunların ne olduğunu biliyorum ve bu ikimizin arasında kalacak hiç kimseye bahsetmeyeceğim. Ama bir şey itiraf etmenin vakti geldi; bana dönüşmekten büyük keyif alıyorsun. Kendini bu düşünceden uzaklaştırmak istiyorsun; ben de diyorum ki sana boşver, bırak gitsin.

Bak şu suratları görüyor musun? her gün oturup kalktığın insanların bunlardan bir farkı yok, hepimiz biraz emojiye dönüştük, hissetmeden yaşıyoruz. Artık gerçek bir şeyler yapmanın zamanı geldi, bunu biz yapacağız. biz uyanacağız. Riyakarlıktan kurtulacağız, zayıflara karşı kibrimizi toprağa gömeceğiz, samimiyetsiz davranışların kemiklerini kıracağız, yobaz zihinleri aydınlıklara boğacağız, ikiyüzlüleri iki yüz parçaya böleceğiz; Ezo uyanmadan Murat'ım, biz uyanacağız.
hani tanzimat döneminin ilk eserleri teknik açıdan kusurludur ama yazarları önemli kişiler olduğu için ve yepyeni bir akımın ilk ürünleri yani geçiş ürünleri oldukları için değerlidirler ya 46 da aynen o tarz bir dizidir,yönetmen senarist ve başrol çok önemli insanlar ve hakikaten rezil seviyede olan türk televizyon dizileri arasında çok farklı oluşuyla bir kere bilim kurgu oluşuyla devrim yapmış çığır açmış bir dizi,teknik açıdan yetersiz olabilir,çok mantık hatası olabilir en önemlisi behzattan sonra yapmacık gelebilir ama türünde ilk olması nedeniyle kesinlikle kötülenmemesi gerekir.
not:füsun,selin,ceyla ve yenge denen oyunculuk fukaralarını kötüleyebilirsiniz,onlara atış serbest.
bir sürü parantez açmış hiç birini kapatamamış dizidir, amerikan seyircisi ikinci bölümünü bile izlemez ancak türk televizyonları için iyi bir gelişmedir.
Bitmeseydi keşke.
görsel