bugün

yurdumun adıyaman diyarbakır tütününe dönüşün kesinlik kazanmış halidir.
zamcıklar sizi. ellerinden geleni yapıyorlar. maksat enflasyon hesabı.
devamı gelcek olan zamdır. 4 gündür sigara toptancıları sigara dağıtmıyor. hepsi zam gelmesini bekliyor.

sigarayı sevmeyen biri olarak bile kötü diye yorumladığım olaydır.

kaçışı olmayan noktalara yapılan büyük zamlarla boş olan hazineyi doldurma peşindeki hükümetin son oyunudur bunlar.
tiryakilerin ağır biçimde bombalanmasıdır.sigara içenler kentini sürekli bombalıyorlardı ama her seferinde tiryaki ufak sıyrıklarla atlatıyordu bu zam bobombardımanını.bu sefer bomba tam şehrin göbeğine düştü, çok sayıda ölü ve yaralı var, tiryakilerin hepsi dört bir yana dağılmışlar zam bombasının öldürücü etkisiyle.şehirde anarşi hakim, herkes birbirinin sigarasına göz dikmiş durumda, bir dal sigara için yolun ortasında birbirini vurmaya başladı insanlar, kimse evinden dışarı çıkmıyor herkes evine kapanıp kıyıda köşede biriktirdiği zulasını kollamaya bakıyor.sokaklar çakmakla birbirini kovalayan tiryakilerin çete savaşlarına sahne oluyor...

birinci dünya sigara krizi çıkmaz bu yakınlarda inşallah hayırlısı bakalım, yine söylüyoruz, hep söyledik, söyleyeceğiz bundan sonra da:

(bkz: sigara öldürmez zam öldürür)
2010 enflasyonuna taşınmayacak zamdır. malum hükümet taktiği öğrendi. son gün mesai bitince zam çak 1 sonraki seneye yansımasın.

(bkz: boşver abi dalgana bak)
(bkz: çak o zaman çak çak çak)
(bkz: ciğerim yanıyor sözlük)
bu gidişle zengin iş adamları puro yerine maltepe sigarasıyla artistlk yapacaklar dedirten olay. *
Akıllara Levent Kırca'nın "Zamına korum" skecini getiren hadisedir. *
http://www.youtube.com/watch?v=T1U5A4DmHVU
devletin vatandaşlarına ot içmeyi daha makul göstermeye başladığı zamdır.

veyahut değildir zira esrar falan çok pis kaka cız şeylerdir.

şaka maka kaçak sigara satımı/alımı/kullanımında feci şekilde artış olacaktır. tabii ki içen her gün bir yerlerden 1-1.5 lira daha ekleyerek sigarasını içmeye devam ettirecektir ve halkı korkutarak bu zammı kabullendirme çabalarının sonuçları da şimdiden alınmıştır. nasıl mı?

zam olmadan önce, winston 4.30, marlboro 5.50, anadolu 3.25, pireler tellak, develer yarak iken;
-abi beşyüzbinin(50 krş) var mı marlboro alıcam da 5 milyonum var.
+var var al ama iki-üç dal da bana at.

zam sonucunda anadolu' nun bile 6-7 lira olacağının söylenmesinden sonra;
-abi sigara stoklayalım anadolu bile 7 lira olacakmış marlboro 10 lira olacakmış bu çok fena olacak ayıp ediyorlar harbiden.
+koçum bak bu numaraları hemen yutma bu kadar korkma.
-niye abi götümüze girecek ama?
+tamam koçum takıl sen.

zam geldikten sonra, marlboro' nun 10 lira değil 7 lira olduğu bilgisi alındıktan sonra(yani yine her türlü bir buçuk lira göte girdikten sonra);
-oh be abi marlboro 7 lira oldu bari ya 10 lira yapsalardı valla helal olsun adamlar kıyamadı da 7 lira yaptı be yine az zararla kurtulduk haa.
+çay koy.

bu zammın miktarı konusunda dönen dedikodular esnasında korku salınan zihinler şimdi göte yine gereksiz yere giren bu zamla mutlu olmakta.

bre amını baltayla yardıklarım siz mal mısınız? ulan yaklaşık 30 kişinin bu zamla birlikte rahatladığını gördüm be. heriflerin istediği de yerine geldi sevinin mınakoyim. cümlenizin şeftalisinin orta yerine baltayla dalayım. bu kafayla bu millet daha adam olmaz.

hoş, ne bekliyorduk ki, zaten başkan da 'çalıyor ama en azından iş yapıyor'. halka hizmet zaten park mark dikmekten ibaret he mi?

evet.

evet...
djarum black kaç oldu o zaman acaba lan sorunsalıdır hebelehubelehebelehubele kişisine.

didit: lan eksileyen şuursuz, bunda eksilenecek ne var!
sevenleri için burhan altıntop'dan geliyor.

(bkz: ne yapacağuk şimdi ehtiyar)
insanı sigara sarmaya yönlendirecek zamlardır, boku çıkartılmıştır.
insan özgürlüklerine yasaktan sonra konulmuş ikinci darbe.
yasağın ne kadar saçma olduğu belliydi, televizyonda dönüp duran o reklamları gördükçe de küfür ettirmeye başlamışlardı.
bir insan, hiçbir biçimde, alıştığı ve sevdiği bir şeyi bırakmaya zorlanamaz. ancak kendi istediği zaman bırakır, ne devlet ne de bir insan buna karışamaz.
buna rağmen dayatmalarla getirilen bu yasak ve zamlar sadece sinir bozucudur. sakın kimse çıkıp da ' ee hani? herkes yasağa uyuyor? ' demesin. insanlar ceplerindeki parayı korumanın derdinde de o yüzden.
uzun lafın kısası, yakında değil ama, yolda yürümeye de zam gelirse hiç şaşırmayacağım.
Sigara içenlerin sigarayı bırakması ve sağlığını koruması için bir fırsattır . Zararın neresinden dönülürse kârdır.
bu zamla bundan 5 sene önce 1.5 lira olan sigaralar (lark,bond) 4.5 lira olmuştur. hükümet hala tek haneli enflasyon rakamlarından bahsetsin bakalım.
dışarda şu cümle yankılanmaktadır.
+zaten bir sigaramız var.
milliyetin sitesindeki listeyi gorunce "winston ne kadar oldu acaba, yoksa zam gelmedi mi lan" diye dusunup, listede olmamasina sevinsem mi uzulsem mi triplerine girmeme sebep olan zam.
Şu haberin yanında hala böle polyannacılık oynayanlar var ki hele hele kendi hesaplarına da değil bu rol kesme, bizzati sigara içenlerin yerine, sanki gerçekten yapılması gereken en doğru şeyleri onlar biliyormuş gibi, bi havalar bi çalımlar.Neymiş efendim; spor yapcakmışız, mis gibi uyancakmışız sabahları.. çok afadersin sözlük ama; sanane lan dübür tıkacı? sevmiyorum olm spor yapmayı. evet kanser olmak istiyorum belki ben ve bu zam benim amacımı sekteye uğratıcak? olamaz mı? ama tabi beyinlerinizin en derinlerinde, böyle çöp gördümü eklemlerini birbirine sürten sinek gibi; " mmmphh olm spor çok güzel, hayat çok süper, mmmpph herşey güzel olucak" olm belki bazıları için herşey güzel olmuyodur ha??? Belki aylık 150 lira kenara koymak falan değildir kimsenin derdi?? Sadece o tek dal şeyi yarım saatte bir falan tüttürmek istiyoruzdur. belki sadece ama sadece budur altına başka hiç bi bok olmadan?

ve evet kendimi zehirliyorum. evet madde krizine girdim. size giren çıkan ne?

not: ha evet bu zamdan sonra artık sigarasız içicez demektir. olsun. sağlık olsun.
kol gibi zamdır.

(bkz: bir ölçü birimi olarak kol)
hastanın ilacına ,fukaranın ekmeğine, bebeklerin mamasına değmesinler ,sigarayı bırakırız cekeriz bu zammı sineye dedirten cümle.
bu zammın ardından beklenen olmuş, kimi yarrak kafalılar çıkıp "hebele hübele, iyi oldu, zorla mı içiriyolar" giblerinden uğultular çıkarmaya başlamıştır.

sana ne be çıkmaz sokak sabuncusu?

kapalı alanda içmek yasak, vapurda içmek yasak, devlet dairesinde içmek yasak. e seni artık dumanıyla rahatsız eden de yok. ne daha kabız eşek gibi kıvranıyon amına koyum? neyin peşindesin? senin gibi itici üsluplu sik kafalar yüzünden bırakacağı olan da bırakmıyor amına koyum. içine orhan kural kaçmış hıyarlar sizi.

tanım: gereksiz zamdır.
aklı milletin sikinde olanların savunduğu zam.
(bkz: işte şimdı sıçtık)
(bkz: #6858095) bu entry de yazılan olmuştur.
sayesinde hiçbir yerde sigara bulamıyoruz. tüm satışı durdurmuşlarzam gelene kadar... cevaplar hep aynı, "yarın gelecek..." hadi neyse bakkalı anlarım da, koca marketlere ne oluyor anlamış değilim. 1 gün daha dayanın, aç gözlü adamlar. ne bulduysam içiyorum akşam akşam ya.