bugün

insani gulduren iddiadir.

ayni seyleri tekrar yazmamak icin :

--spoiler--
kuranın ilk aslı yakıldı.
ikinci orjinal: ebubekir döneminde yapılan derleme. yakıldı.
üçüncü orjinal:osman döneminde oluşturulan ''yazmalar'' bunlar şu an dünyanın hiç bir yerinde yok.
yani gerçek şu ki(inanlar için): muhammed'in vahy katiplerine yazdırdığı bildirilen kuranın ne aynı ne de tümü elde ki kuranda.
--spoiler--

simdi sormazlar mi, aynisini yazacak olsalar, neden yaksinlar, yok etsinler?

hemde bir degil, iki degil, uc degil, dort kere...

MAdem ki yok edildi, kim garanti verebiliyor icine birsey eklenmedigine yada cikarilmadigina?

insan bir yalana inanmaya programlaninca, gercekler kabak gibi gozunun onundede olsa kabul edemiyor bazen maalesef...
Çok basit bir şey söylicem.
Müslümanlar, incil'in de allah'tan geldiğine inanıyor ve aynı şekilde incil'in değiştirildiğine inanıyorlar.

Kur'an dan önce gönderdiği kitabı koruyamayan allah, kur'an ı da koruyup, kollayamaz.

Peygamberin karısı zaten bunu kendisi dile getiriyor. Bir keçi aişe'nin evine girmiş ve ayetleri yemiş. Koskoca allah ayetlerini bir keçiden bile koruyamamış.
Ama bizim müslümanlar hâlâ diğer dinler değiştirildi, islamiyet değiştirilmedi diyor..
--spoiler--
yakılan nüshalarda surelerin içeriğinde hiç bir farklılık yoktu
--spoiler--

Farklilik olmamasinin garantisi, dahada onemlisi ispati nerededir?

Bir kitabin sirf siralamasinda problem var denilerek yakilmasi sana mantikli geliyor mu?
katalin,
herkes yapsin, ama sen yapma....
defalarca yok edilmeden bahsediyoruz. 1 degil, iki degil....

gercek gun gibi ortada.

kazara, tesadufen yok olmadi.
yok edildi!
haliylede tekrar yazilirken yok olmasina sebep olan seylerin cikarildigi yada eklendigini dusunmek, hic degistirilmeden tekrar yazildi demekten cok cok daha mantikli ve gercege yakin, kabul et.

ve bu kadar soru isaretleri olan bir yerde sanki hicbirsey olmamis gibi degismedi diye iddia etmek en basit tanimiyla komik.
kısa net tanımla kuranın tüm ayetleri müslümanların ezberinde olduğu için değişmemiştir yakılsa yıkılsa kaybolsa bile hafızalardan silinmemiştir. incille kuranı karıştırmayın..
katalin
benim birsey yaptigim yada birseye zorladigim yok))

sadece senin fikirlerine ve bilgine saygi duydugum icin sorumu direk sana yonelttim.

Yani baska bir sebebi yok)

sonucta seninde herkes gibi inanma ve inanmama hakkin var ve ben buna saygida duyuyorum ayrica..

hos, kurana gore bizim inanmama hakkimiz bile yok, direk katlimizi emrediyor ama ben daha humanist biriyim kuranin allahina gore.
--spoiler--

incille kuranı karıştırmayın.

--spoiler--

Hahaha ulan az önce ne dedim ben. Sanki incili zeus gönderdi mk.
Öyle bir allah düşünün ki, kur'an dan önce gönderdiği 3 kitabı koruyamamış. Tüm bunlara rağmen son gönderdiği kitabı kıyamete kadar koruyacağını söylüyor.

Yersen güzel hikaye miladerim..
--spoiler--
bazı ateistlerin imansızlık için sürekli kanıtlar araması bana çok ilginç geliyor.
--spoiler--

birincisi kurana inanmayan herkesi ateist sanacak kadar cahil olmayin.
ikincisi ve daha onemlisi, inanmyanlar kuranda hata aramiyor,
kuranda hata oldugunu gorup idrak ettikleri icin inancini kaybediyor.
yoksa neredeyse hepimiz musluman ailelerde dogmus, buyumus, su an ailesinin nweredeyse tamami musluman olan insanlar.
su an icin agnostik.
ama insan dogru bildigini bile hergun sorgulamali.
evren hergun degisiyor, dunya degisiyor, biz degisiyoruz.
dun dogru dedigimize bugun yanlis diyebiliyoruz.
o yuzden kuraninda, islaminda, diger dinlerinde sorgulanmasindan rahatsiz olmamak lazim.
Degismeyen tek sey degisimin kendisidir.
Yahu yemen nüshaları bariz farklı ama hala sure sırası filan diyorlar!

Pes yani...
kafir cin misin ecnebi cin misin nesin ben başlığı tanımlamışım fikrimi yazmışım sen gbi sadırlılarda gelip her zaman ki gibi beni tanımlıyor. o zaman git her başlıkta kim ne yazmış sana ters geliyor onları tanımla dur?

tanım : ayetlerin ezberde olduğundan mütevellit değişmememsi hadisesidir.
saçmalamayın arkadaşlar, kuran değiştirilemez çünkü kuran'ın değiştirilemeyeceği kuran'da yazıyor.

kesin bilgi.
kuran yakılmış olsa da, sunulan her hipotez kanıtlansa da, tanrı gökten inip öyle bir şey yok dese de her şeye bir cevapları olacak. inananı inancından, seveni sevgisinden, kulağını kapatanı sessizlikten vazgeçiremezsiniz. daha kötü törelerinden vazgeçemeyen insanoğlu en temeline zorla işlenmiş olgulardan mı vazgeçecek?

bu bütün dinlerde de, aşklarda da böyledir...