bugün

Valla bana kalırsa 4 binlik kasa toplamak daha mantıklı. Şimdi evinizde eski bilgisayarınızın monitörü ve diğer aksamları varsa hiç uğraşmamak daha mantıklı geliyor. Canavar gibi sistem toplarsın ama diz üstü almak da avantajlı. Özellikle iş dünyasında veya öğrenciyse kişiler.
4 binlik diz üstü almayı tavsiye ettiğim durumdur. toplamayla kim uğraşacak. evet.
Kasa toplamak her zaman daha iyidir.
güzel, faydalı bir versus. şimdi ben web kodlama, programlama falan öğrenmek istiyorum. bunu için masaüstü mü dizüstü mü daha iyi olur bilmiyorum. ama dizüstü almaya karar verdim. Almışken de bütçeme göre en iyisini alayım diyorum. Monster abra bilmem ne buldum. i9 coffe lake bilmem ne işlemcisi vardı reklamlarda gördüm.
fiyatı 5200 lira. sonra mediamark'ta gittim. çalışana dedim ki sizdeki bu hp laptop da 5200 bu da 5200. hangisini almam daha mantıklı dedim. ne amaçla kullanacağımı söyledim. programlama öğrenmek istiyorum, kasmasın aynı zamanda sıkılınca oyun da oynayabileyim dedim. adam tabi ki monster dedi. baktığım hp de i10'du bu arada.
sonra masaüstü pc lere baktım. bu fiyata çok çok daha iyi özellikli bilgisayarlar var. kararsız kaldım. yarın öbür gün kurs murs yazılırsam en azından yanımda kendi laptopumu götürürüm diye düşündüm ama...
oyun oynayacaksan masanın üzerine koyacan bir kasa,
keyif yapacaksan dizinin üstüne koyacan bir book.

evet şiirsel olmadı ama ana fikir anlaşıldı sanırım.
Kasa toplamak her zaman daha karlı, fiyat performans olarak kesinlikle kasaya oyumu verdiğim tek sorununun taşınamaz olması.Kasa toplamanın güzelliği ayrıdır, her parçayı sınırsız değiştirip sürekli daha kolay yenileyebilirsin. Özellikle de oyun oynanacaksa yapılması gereken, bir zamanlar yapmadığım için köpek gibi pişman olduğum şey.
Kullanıma da bağlı olarak, Laptop evden dışarı çıkmayacaksa veya odanızda yer sorunu yoksa gereksiz masraf olur.
Masaüstünde de 4000 liralık kasa fazlasıyla iş görür, diğer donanımları da ekleyince 6000 lira yeterli. Tabi Öyle saatlerce oyun oynayan ya da yüksek grafik işlem gerektiren bir işle ugrasmiyorsaniz ne kadar gerekli tartışılır. Ama Uzun vadede düşünülürse pişmanlık duymadan yıllarca kullanırsınız.
4 bine alacağınız laptop ile 4 bine dizeceğiniz pc performasının yarısını alırsınız. hatta laptop da sıkılır oynayamazsınız. eviniz yeriniz belirli ve sürekli gezen biri değilseniz masaüstü. Zira i5 masa üstü i7 laptop eş değeri verir. hdd olarak da güzel bir 2.5 inçlik hdd alırısınz on numara olur. param yeter derseniz sistem hardiskini ssd alabilirisniz 200 lük falan yeterli olur.

Seagate 2TB 7200RPM Sata 3 350 Tl

Asus ROG STRIX H270F Gaming Intel H270 2400MHz DDR4 Soket 1151 ATX Anakart 650 tl

i5 9600f Soket 1151 1 bin tl

16 gb 2400 ram 600 tl

700w power 400 tl

MSI GeForce GTX1050 GAMING 1200 tl

kasa = tercih meselesi..

cillop gibi bir makine oldu.
evet.
Bilgisayar ne icin alinirsa alinsin, eger mobil olarak kullanma ihtiyaci yoksa masa ustu her yonden ( kalite, dayaniklilik, fiat, konfort) daha avantajlidir.
Kimse bahsetmemiş madem, ben bahsedeyim.

Kodlama falan öğreneceğim diyenler dandik (hatta sikimsonik eski) bir laptop a Linux tabanlı bir işletim sistemi yükleyerek bunu yapabilir. Yani 2.el çalışan bir makinaya Linux kurup bu işi yapabilirsiniz. Geri kalan paraya da süper bir masa üstü pc toplayabilirsiniz. 4-5 bin TL tutar bunlar.

Ama diyorsanız ki, hem pc canavar olsun, hemde yanımda taşıyayım, hemde kodlama yapayım ( hem ayranım dökülmesin, hem götüm sikilmesin misali) o zaman 10 bin TL ve üstü laptoplardan aşağısını alma, üzülürsün.
Hem kasa hem laptop kullanmış biri olarak kasayı tercih ederim. Performanlı olmasının yanında oyunlar için çok uygun olması. Ama sürekli bilgisayarı yanınızda taşımak zorundaysanız kesinlikle laptop.
Vaktinde 7000 liraya toplanmış 7 aylık bilgisayari 4400 e aldım şimdi toplamaya kalksam 8k ya yakın tek pişmanlığım bilgisayarı alırken bozduğum dolarlardı çünkü dolar da 7 olmak üzere... yani masaüstü candır.