bugün

Pentagon:

Üssümüze yönelik saldırı emrinin iran tarafından verildiğine ve iran'ın ABD'ye karşı savaş başlatmaya çalıştığına dair herhangi bir kanıt bulunmuyor.

Biz savaş istemiyoruz ve iran'ın da savaş istemediğine inanıyoruz ancak iran'ın bize saldıran grupları finanse ettiğini biliyoruz.
Öte yandan,
Bu gece Biden yönetiminin, Amerikan Ordusu güçlerini ortadoğudaki batı çıkarlarının korunması için yetkilendirmesi bekleniyor.
– Sky News
"iran'ı tek yakalayamadığımız için saldırmaya g.tümüz yemiyor, fakat ortadoğu'daki şii grupları biraz ezeceğiz"...

bizim işimize gelir.
Var ya ben, böyle bi şişe falan şarap içip çakırkeyif olduğumda...acaba putin'i rusya'nın başına amerika mı getirdi, diye düşünüyorum...sarhoş aklı işte...

Çünkü putin'in, ve putin'in müttefiki iran'nın yaptığı herşey amerika'ya yarıyo. Amerika "mağdur" görünüp, sırf güvenlik amaclı olarak, bi savaş başlatıyo...bu hep böyle oluyo son 3 4 yıldır...

Ama sarhoş çükük bi herifim ya, ciddiye almayın beni...

Ya hocam , sen elindeki kürdanı tam teçhizatlı seal subayına niye batırırsın? Sana saldırsın diye yaparsın, di mi? E saldırınca karşı koyabilcek misin? Koyamıycaksın!! Peki bunu niye yapıyosun?!

Öyle ki, adamı mağdur ediyosun, herif, ben savaş istemiyorum, bile diyo!! Şimdi gene bi iran menşeili bi saldırı olursa, amerika ben mağdurum, sıçacam iran'ın aazına, der...

Bi de haklı olur, var ya !!

Ama alkolikim lan ben, okuyup unutun valla...

Bunların hepsi abd'yi dünyanın tek hakimi yapar, rus general dedi, f22'ye karşı bizim uçağımız yok, diye...uçağımız diil silahımız, dedi hatta...

E sen yenemeyeceğini bildiğin birine niye saldırıyosun? Intihar etmek için mi?
"Biz savaş istemiyoruz" cümlesi kilit noktadır. "şimdilik" savaş istemiyoruz diyorlar yani vakti geldiğinde iran türkiye hatta rusya ve çin de gününü görecek diyorlar.

bir tarafta ukrayna-rusya savaşı diğer tarafta israil in soykırımı. arada ufak ufak çini de itekliyorlar tayvan meselesi üzerinden. şu anda gündemleri meşgul iran ile çatışmaya veya savaşa giremezler. girerlerse bölgedeki örgütler, gruplar vs tek kalan israilin ebesine atlarlar misal. veya rusya ukraynayı ezer geçer. şartlar oluştuğunda hem iran hem bizim için abd belası katmerlenecek mutlaka. yunanistana o kadar desteği boşuna vermiyorlar o kadar üssü boşuna açmadılar dibimizde..
Amerika her ne kadar dunyanin en guclu ulkesi olsada, cok fazla cephede savas acip cok fazla dusman edindi kendine.
her ne kadar su ana kadar cikar iliskilerinden dolayi avrupa (ingiltere haric) dost gibi gorunsede, avrupada farkinda amerikanin ozellikle ukrayna olayinda kendilerini nasil bir atese attigindan rusyaya karsi. ve her an dost olan avrupa amerikanin karsisina gecebilir.
bu kadar yetmezmis gibi birde iceride ciddi problemleri var.
kimse fantazi demesin. sonucta her imparatorluk birgun cokuyor.
ve ben amerikanin sonunu hic mi hic iyi gormuyorum.
ama asil soru amerikanin ne olacagi degil. asil soru, amerika batarken yarattigi girdapta kimlerin sag kalip kalmayacagi.
"iran'a da demokrasi götürmeye kalkmasa bari" endişesi yaratan açıklama.