bugün

sınava gec kalınan sahne efsanedır.
"günümüzdeki tüm klişelerden film yapılsa nasıl olurdu" sorusunun cevabı film.
virüs lakaplı dekan, birinci sınıflara mükemmelliğin sembolü olarak kendisine verilen astronot tükenmez kalemden yola çıkarak konuşma yapar. onlara dolma kalemlerin uzayda işe yaramadığını ve bu kalemin üretilmesi için bilim adamlarının milyonlarca dolar harcadığını söyler. bunun üzerine ranco'dan bomba soru gelir;

"efendim dolma kalemler uzayda işe yaramadıysa neden kurşun kalem kullanmamışlar? milyonlarca dolar tasarruf ederlerdi."

dekan ise error verir.
Filmin sonuna doğru dekan neden kurşun kalem kullanılmadını çok duygusal bir sahnede anlatmıştı.
10 üzerinden ancak 8 verebileceğim film. insanı hayattan soğutan dans sahneleri olmasa 10 üzerinden 10 verirdim. konusu harika, orjinal; insan zekasını konuşturabilmenin sınırlarını zorlayarak filme ayrı bir başarı katmışlar. ama Ranchoddas ın filmin sonunda Phunsukh Wangdu çıkması acayip tahmin edilebilirdi.
kötü demiyorum ama overrated. vasatın biraz üstünde hani böyle 752 entrylik birşey yok.
iyi filmdir,hele ki bollywood için...Sevdirir kendini yavru kedi gibi ama bundan yola çıkarak diyemeyiz ki süper film. Belki ilk yüzü zorlasa da türkiyedeki algısı fazlaca iyi olan film.
çok önceleri izlediğim ama tam bitiremediğim izlediğim kadarıyla güzel olan film.
vaktim olsa yeniden izleyeceğim keyifli film. hint sinemasından tabuları yıkacak ve şaşırtacak biçimde başarılı bir yapıt ortaya çıkmış.
lise çağındaki öğrencilere izletilmesi gereken , güldürürken bilgilendiren hayat dersleri veren bir filmdir.

ülkemizden bunun gibi bir film ne zaman ortaya çıkacak acaba çok merak ediyorum.
sistem eleştirisi çok güzel işleniyor bu filmde bizimkiler bu işin altından neden kalkamıyorlar??
Bilen bilir..

– Bir makine nedir? Neden gülüyorsun sen?
+ Mühendislik okumak benim çocukluk hayalimdi, efendim. Sonunda burada olduğum için, çok mutluyum.
– O kadar hevesli olma. Makine’yi tanımla.
+ Bir makine, insanın daha az emek harcamasını sağlayan herhangi bir şeydir.
– Daha ayrıntılı, lütfen?
+ işi kolaylaştıran, ya da zamandan kazandıran herhangi bir şeydir makine. Sıcak günlerde, bir tuşa basarsınız, serin hava gelir.Klima… Bir makine! Kilometrelerce uzaktaki arkadaşlarınızla konuşursunuz.
Telefon… bir makine! Saniyeler içinde milyonlarca işlem yaparsınız.
Hesap makinesi… bir makine! Etrafımız makinelerle dolu. Kalemden fermuara kadar hepsi makine! Aynı saniye içinde aşağı ve yukarı.
Aşağı ve yukarı.
– Tanım dedim sana.
+ Ben de tanım yaptım, efendim.
– Sınavda bunu mu yazacaksın? Bu bir makine, aşağı yukarı… Aptal!
Başka tanımlayacak olan?.. Evet?
+ Efendim, makineler hareketleri kısıtlanacak şekilde biraraya getirilmiş parçalardan oluşan bir bütündür ve bu da demektir ki, güç ve hareket, vida ve yuvasına girmesi, levyenin kaldıraç gibi kullanılması, çıkrık ve dönme noktası vb. olaylarda, aktarılabilir ve dönüştürülebilir hale getirilir, özellikle de az ya da çok komplike olarak, hareketli parçalar kombinasyonundan, ya da tekerlek, levye, dişli gibi basit parçalardan oluşan yapılardır.
– Enfes. Mükemmel. Oturabilirsin.
+ Teşekkürler.

+Efendim, ben de aynı şeyleri, sadece daha basit bir dil kullanarak söyledim.
– Daha basit bir dil istiyorsan, git güzel sanatlara yazıl.
+ Ama efendim, anlamını da bilmemiz gerekmiyor mu? Sadece kitaptaki tanımı ezberlemenin anlamı nedir ki?
– Kitaptan daha mı zeki olduğunu söylüyorsun? Geçmek istiyorsanız, kitaptaki tanımı yazacaksınız, küçük bey.
+ Ama başka kitaplar da var..
– Çık dışarı!
+ Neden?
– Daha basit bir dille, dışarı! Aptal! Evet, makinelerden bahsediyorduk.. Neden geri döndün?
+ Birşey unutmuşum efendim.
– Ne unuttun?
+ Görsel ya da dokunsal yollarla; aydınlanma, anlama, bilgiyi artırma, beynin eğitilmesi amacıyla yapılmış olan; resimli, resimsiz, kauçuk kapak, kâğıt kaplama, jelatinli, jelatinsiz türleri olup; içerisinde önsöz, tanıtım, fihrist bulunan; bilgileri kaydeden, analiz eden, özetleyen, organize eden aletlerdir.
– Bu da ne demek?
+ Kitap, efendim. Kitaplarımı unutmuşum, alabilir miyim?
– Neden daha basitçe söylemedin?
+ Az önce denemiştim, efendim. Ama basitçesi işe yaramadı
Filim değil devrim mübarek..
Doğduğumuzdan beri bize hayatın bir yarış olduğu söylendi. Hızlı koşmazsan ezilirsin. Hatta dünyaya gelirken bile
300 milyon sperm arasında bir yarış vardı.
Arkadaşın başarısızsa, sen kötü hissediyorsun. Arkadaşın zirvedeyse, sen daha kötü hissediyorsun.
Köyümüzde yaşlı bir bekçi vardı gece devriyesinde, Herşey yolunda diye bağırırdı. Ve huzur içinde uyurduk.
Sonra bir hırsızlık oldu ve biz öğrendik ki O geceleri göremiyormuş! Sadece “her şey yolunda” diye bağırıyormuş,
ve biz kendimizi güvende hissediyorduk. O gün anladım ki bu kalp kolayca korkabiliyor. Onu kandırman gerekiyor.
komedi dizisi gibi adı olan eğitim filmi.
hindistandaki eğitim sistemini eleştiren güzel bir film. hindistan ile türkiye'nin eğitim sisteminin birbirine benzer olduğunu görebiliyoruz.
Harika bir hint filmi.
Bir hint filmi.
Sik gibi bir film sıkılıp kapatmıştım tamam güzel olaylar düşünceler incelerde uzatmayın aq.
kafa dağıtmak için film önerisi isteyenlere tavsiye edilecek, sıradışı, neşeli hint filmi.
farklı ama bir okadarda güzel bir film. kesinlikle izlenmeli.
Düşük zekalı insanların muhteşem diye nitelediği, bıkmadan usanmadan izlediği bir hint filmidir. Bu filmi bir başyapıt olarak gören malların genelde sosyal medyalardaki profil fotoğraflarında amir khan vardır.
Tavsiye üzerine açıp izlemeye başlamıştım seneler önce. Sonra" bu mu lan güzel film" diyerek kapattım.
Daha sonra başka bir arkadaşımla konusu geçti. Çok güzel bir film diye..
"Yok ya çok sıkıcı geldi de kapattım izlemedim" dedim.
"Yok yok filmin başı öyle. Basını ilerleterek izle. Ben de öyle izledim zaten" dedi.
ilk fırsatta öyle yaptım ilk kısmını ilerlettim.
Gerçekten de öyleymiş...
çok eğlenceli güzel bir vakit geçirmenizi sağlar. Az buçuk güzel mesajlar da verir.
Basını ilerletin sonra zaten aynı sahneyi göreceksiniz.
Ben'in küpü.
Filmin kötü olduğunu düşünenler gitsin recep ivedik falan izlesin.
4 defa izledim yine izlerim günümüzdeki gerek eğitim sorunu gerek meslek seçim hatası gayet başarılı bir şekilde anlatılmış.
Anlamayana filmi soksan az.
izleyin abi, mükemmel bir film. Eğitim sistemine yapılmış mükemmel bir eleştiri.
Ayrıca mükemmel bir komedi.
All is well!