bugün

euro 2008 hazırlıkları kapsamında oynanacak olup tsi 21:30'da başlayacak hazırlık maçı.
trt 1 ekranlarından canlı olarak yayınlanacak maçtır.
oyun tarzi cek ekolune benzedigi icin finlandiya ile hazirlik macina yapilmasina karar verilmi$tir, bu baglamda yapilacak olan mactir.
euro 2008 öncesi milli takımın son provası. turnuva için ideal kadro şekilleneceği için belki de turnuva öncesi hazırlık döneminin en önemli maçı. Almanya nın Duisburg şehrindeki MSV Arena Stadı nda oynanacak ve maçı Almanya Futbol Federasyonu ndan Thorsten Kinhöfer yönetecek.

muhtemel 11'imiz;

Volkan
hamit
Servet
Gökhan Zan
Hakan Balta
Colin Kazım
Aurelio
Emre
Arda
Nihat
Tuncay
servet çetin in oynamasını beklediğimiz mücadele.
spikerlerin sürekli mevlüt'ün heyecanlı olduğunu söylediği maç. bu kadar toy adamın ne kadar yeri vardı bu takımda bilinmez.
a milli takımımızın 2-0 üstünlüğü ile sona eren maç.
hakederek kazanılan maç. orta sahanın presli ve yaratıcı oyunu sevindirdi. ayrıca kanat organizasyonları da gayet başarılıydı.
2-0 noktalanan maç. finlandiya nın kalemize doğru düzgün isabetli tek bir şutunun bile olmaması maçı özetlemekte. a milli takımıza da burda haksızlık etmeyelim, yapılan özel çalışmalarla son derece savaşçı bir ekip haline bürünmüş takım. emre belözoğlu dk. 75 te rakibe basıp top çalmaya çalışıyor. umarız daha hazır hale de gelir.
güzel oynadığımız maç. diğer yandan milli takımın hücum anlayışının yeni bir kimlik kazandığını gördük. emre-hamit-aurelio üçlüsünden birinin genelde sağ forveti defansın arkasına kaçırması, akabinde sağdan yapılan ortada santrafor ve sol forvetin ceza sahasında gol aramasına şahit olduk.

servet'in dönüşü defansı toplamış gözüküyor. sol bekte hakan balta güven veriyor. sabri kendini aştı bugün çok iyiydi. gökhan zan için fikirlerim değişmeyecek bu takımda yer almaması lazım. düşünmeden emre güngör'ü koyarım yerine. orta üçlü zaten belli emre-aurelio-hamit. aurelio 5-6 yıldır aynı kaliteli futbolu maç sektirmeden oynuyor zaten alıştık. emre çok istekliydi son dakikalarda yaptığı prese hayran kaldım. uzun pasları da iyiydi. hamit'de biraz sakatlığın izlerini gördüm sanki... daha iyi olabilirdi.

oyuncu seçimi açısından herhalde en büyük rekabet üçlü hücum hattında yaşanacak. sol forvet için tuncay-arda, sağ forvet için mevlüt-kazım, en uçta nihat-semih. mevlüt-kazım ikilisi formda gözüküyorlar. sağda sorun yaşanmaz gibi. solda ise tuncay, sağdan yapılan ortalarda ceza sahasına girişleri arda'dan daha iyi yapan bir oyuncu. arda'nın ise top saklama, adam eksiltme meziyetleri çok üst seviyede. ben tuncay derim ama arda oynasa da ses çıkaramam.

en çok sıkıntı çekeceğimiz yer ise herhalde üçlü forvetin ortası. nihat müthiş bir sene geçirdi kesinlikle oynamalı ama semih de tam oranın oyuncusu. sırtı dönük top almalar, verkaçlar, ortalarda iyi pozisyon almalar her geçen gün hayran oluyorum. belki de bu mevkide semih düşünülür, nihat ise forvetin sağında görev alabilir. beşiktaş'ta sağ kanat oynadığı günleri hatırlıyorum fırtına gibiydi namıssız.

nihayetinde nacizane görüşüm, şu kadroda sırıtan ismin gökhan zan olduğudur. kalıbından beklediğim agresiflikte değil, yumuşak giriyor mücadeleye. kesinlikle refleks yok aniden dönemiyor. uzun boyuna rağmen çok hava topu veriyor, rakibin ortalarında pozisyon kaybediyor. galatasaray defansını olduğu gibi oynatmak daha iyi olacaktır tahminimce. ahan da kadrom;

----------volkan-----------

sabri---emre---servet---h.balta

----hamit----aurelio----emre bel.

---nihat-----semih----tuncay(arda)**
şampiyoana öncesi son maçımızdı.

göze çarpan bir kaç husus var, şöyle ki;

4-3-3 sistemini layıkıyla beceremiyoruz. görünüşte 3 forevetle oynadığımız halde pozisyon bulmakta büyük sıkıntı yaşıyoruz ve hücum hattımızın en önemli oyuncusu nihat'ı alışık olmadığı bu sistemde yeterince verimli kullanamıyoruz.

orta sahada bütün organizasyon emre'nin üstüne yığılmış durumda. aurelio her zamanki gibi defansın içinden çıkmıyor. takımın kaderi tamamen emre nin elinde, iyi gününde olursa bir şansımız olur, aksi halde rakip kaleye zor gideriz.

savunmamız ise en iyimser deyişle saatli bomba. turnuva bitene kadar patlamamasını dilemekten başka çaremiz yok.

kalede ise anlaşılmaz bir volkan ısrarı sürüyor. rüştü dururken volkan ne alaka fatih hoca ya?...
o değil şu jari litmanen denen efsaneyi faal futbol oynarken görebileceğimiz son maçlar olmasından mütevellit, son yarım saatini ekstra dikkatle izlediğim maçtır.
tuncay şanlı nın maradona ya özendiği maç.

(bkz: tanrının eli)
bu sistem icersinde nihat'in vasatin altinda bir forvet, tuncay'in ise de etkisiz bir kanat oyuncusu gibi göründügü mac.

oysa ben daha bir kisiye rastlamadim ki nihat'i ileride yalniz ve de tuncay'i sol kanatta izlemek isteyen. demek ki milli takimin forvet hattinda nihat-tuncay ikilisini görmek terim dönemi boyunca bizlere nasip olmayacak!