1. 1.
  dünya tiyatrolar günü.
  1 ... tutunamayanlardan
 2. 2.
  42. kutuphane haftasının ilk günü
  (bkz: kutuphane haftasi)
  ... dopdop
 3. 3.
  bugündür. dünya tiyatrolar günü kutlu olsundur.
  1 ... pafküf
 4. 4.
  46. dünya tiyatrolar günü sebebiyle bazı illerde devlet tiyatrolarında 26 oyun ücretsiz olacaktır.(2008) işte ücretsiz olacak oyunlar. gerçi ücretli hali bile gitmeyeni döverler şeklinde ama...
  buyrun:
  Ankara Devlet Tiyatrosu; Küçük Tiyatro'da, "Şahane Düğün", Şinasi Sahnesi'nde, "Zorunlu Hedefler", Akün Sahnesi'nde, "Gıordano Bruno", Altındağ Tiyatrosu'nda, "Bir Mahalle ki", irfan Şahinbaş Atölye Sahnesi'nde, "Kurban", Oda Tiyatrosu'nda, "Japon Kuklası", Çayyolu Tiyatrosu 125. Yıl Sahnesi'nde "Kanlı Nigar" adlı oyunları ücretsiz sahneleyecek.

  istanbul Devlet Tiyatrosu; AKM Oda Tiyatrosu'nda, "Savaş 2. Perdede Çıkacak", AKM Aziz Nesin Sahnesi'nde, "Ben Ruhi Bey Nasılım", Şişli Cevahir Sahnesi'nde, "Bir Anarşistin Kaza Sonucu Ölümü", Beykoz Feridun Karakaya Sahnesi'nde, "Misafir" adlı oyunları sahneye koyacak.

  izmir Devlet Tiyatrosu; Konak Sahnesi'nde, "Kafes" ve Karşıyaka Ragıp Haykır Sahnesi'nde, "Dona Agata'nın Kaçırılışı"nı izleyicisiyle buluşturacak.

  Bursa Devlet Tiyatrosu; AVP Sahnesi'nde "Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz", Oda Tiyatrosu'nda, "Bir Picasso, Lütfen" adlı oyunları sahneleyecekken, Adana Devlet Tiyatrosu ise "10. Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali" kapsamında yer alan oyunları ücretsiz olarak sanatseverlerle buluşturacak.

  Trabzon Devlet Tiyatrosu; Atapark Haluk Ongan Sahnesi'nde, "Düğün Ya Da Davul", Diyarbakır Devlet Tiyatrosu; "Papa'nın Kaçırıldığı Gün", Antalya Devlet Tiyatrosu; DT Sahnesi'nde, "Titanik Orkestrası", Erzurum Devlet Tiyatrosu; DT Sahnesi'nde, "Tehlikeli Saplantı", Konya Devlet Tiyatrosu; DT Sahnesi'nde, "Resimli Osmanlı Tarihi", Sivas Devlet Tiyatrosu; DT Sahnesi'nde, "72. Koğuş", Van Devlet Tiyatrosu; Kültür Merkezi Sahnesi'nde ise "Kırkından Sonra" adlı oyunlar ücretsiz olarak sahnelenecek. (ANKA)
  ... pnar
 5. 5.
  * 425 - imparator II. Theodosius zamanında, istanbul'da, Auditorium adıyla ilk yüksekokul açıldı. Okulda 31 profesör, Latince ve Grekçe hitabet ve gramer, hukuk ve felsefe dersleri vermeye başladı.
  * 1692 - Bahadırzade Arabacı Ali Paşa sadrazamlıktan alınarak yerine Bozoklu (Bıyıklı) Mustafa Paşa atandı.
  * 1854 - Kırım Savaşı: ingiltere Rusya'ya savaş ilan etti.
  * 1890 - Louisville, Kentucky'de çıkan fırtınada 76 kişi öldü 200 kişi yaralandı.
  * 1918 - Besarabya ve Moldova Romanya'ya katıldı.
  * 1958 - Nikita Khrushchev, SSCB'de başbakanlığa yükseldi.
  * 1969 - Koç Holding'e ait Aygaz tankeri Ege Denizi'nde alabora oldu, 15 kişilik mürettebattan 1 kişi kurtulabildi.
  * 1970 - Gediz, Kütahya'da deprem oldu, 1087 kişi hayatını kaybetti.
  * 1972 - Türkiye Halk Kurtuluş Partisi- Cephesi lideri Mahir Çayan ve arkadaşları Ünye Radar Üssü'nden 3 ingiliz teknisyeni kaçırdı.
  * 1976 - Dışişleri Bakanı ihsan Sabri Çağlayangil ile ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger, Washington, DC'de Savunma işbirliği Anlaşması'nı imzaladı. Bu anlaşmaya göre, Türkiye üslere izin çıkaracak, ABD de buna karşılık Türkiye'ye yardımda bulunacaktı.
  * 1977 - Kanarya Adaları'nın Tenerife Havaalanı'nda uçuşa geçmek üzere olan Hollanda Havayolları'na ait Boeing 747 tipi yolcu uçağı, yine havalanmak üzere olan Pan Am'a ait başka bir Boeing ile pistte çarpıştı. Kazada 575 kişi öldü, 70 kişi yaralandı.
  * 1986 - Hayali mobilya davasında 10 yıldır yargılanan Yahya Demirel tahliye edildi.
  * 1987 - 'Hora' (Sismik-1) gemisinin, petrol aramak için Ege'nin uluslararası karasularına açılmasının Yunanistan'ın petrol aramaları için açıkladığı tarihe rastlaması, iki ülkenin silahlı kuvvetlerini alarma geçirdi.
  * 1994 - Eurofighter Typhoon ilk test uçuşunu yaptı.
  * 1996 - ABD Başkanı Bill Clinton, eşi Hillary Clinton ve kızı Chelsea ile Türkiye'ye geldi.
  * 1999 - Nissan - Renault arasında güç birliği anlaşması imzalandı.
  3 -1 ... kutsal ruh
 6. 6.
  deliye her gün 27 mart!
  ... cymbeline
 7. 7.
  dünya tiyatrolar günü olarak bilinir. bir gün gecikmeli olarak,

  (bkz: tüm tiyatro severlerin dünya tiyatrolar gününü kutlarım.)
  1 ... bayanmor
 8. 8.
  2009 yılı 27 mart'ı saat sabah 9 ve 10 arasında başıma o kadar kötü bir şey gelmişti ki, bu benim için hayati dönemeç noktası olmuştu. Aradan 4 sene geçti ve ben halen 4 yıllık çektiğim acıların ve ızdırapların kötü anıları ile yaşıyorum.
  ... anarchist78
 9. 9.
  işte bugün * bir çok karekterin hayatımıza katılmasının anlamlı hale gelmesinin günüdür.
  ... wise writer
 10. 9.
  27 mart
  ... true