bugün

iki takımı da tutmama rağmen beşiktaşın kazanması durumunda üzüleceğim maçtı. galatasaray gerçekten hakkını verdi oyunun. beşiktaş ilk golü zaten tesadüfen attı. inanılmaz zevkli bir derbiydi.
galatasarayımızın ilk golden sonra kendini kasmadan oynadığı fakat gol atması gerektiğinde kısa bir süre içinde amacına ulaştığı, hak ederek kazandığı güzel bir maç olmuştur.
Muhteşem trübün şovu Barça taraftarını kıskandırmıştır.
https://www.facebook.com/...ona/posts/310674602326196
hakkı beraberlik olan maçtır..

eğer beşiktaş'ın önemli eksikleri ve maç yorgunluğu olmasa,kesinlikle galatasaray'ı duman edebilirdi..

eğer beşiktaş,play off'lara kadar kondüsyon,sakatlık ve motivasyon gibi sorunlarını çözerse play off'larda büyük bomba patlatabilir..

puan farkını da biraz kapatabilirse şampiyon olabilir..

isteyince acayip oynayan bir takım..

sadece quaresma bile yetti galatasaray'a..
beşiktaş'ın fernandes olmadan oynayamayacağını kanıtlayan karşılaşma. topla çıkarken çok zorlandılar ve pek çok pas hatası yaptılar. galatasaray'da bu sezon gösterdiği performansı tekrar gösterdi. güzel top oynadı. quaresma'ya galatasaray'lı olarak ben bile sövdüm. eminim beşiktaşlılar da sinirlenmiştir. tamam çok yeteneklisin, süper oyuncusun, ama bu kadar bireysel oynama. takımın ağzına sıçıyor. ernst'in isyanı da bu yüzdendi. didin, çabala, paslaş atağa çık, quaresma'ya at topu kaptırsın. futbol takım oyunudur. tek başına oynanan bir spor olsaydı, quaresma dünyada ilk 10'a girerdi. ama öyle değil. sonuç olarak, zevk veren bir maçtı. ama derbi olarak görmüyorum. fenerbahçe maçındaki heyacanın yarısı bile yoktu bende bu maçı izlerken. belki de fenerbahçe'nin eskişehir'e yenilmesi ve 6 puan önde olduğumuzu aklımdan çıkaramadığım için heyecanlanmadım.
3-1 ayıp skor olacağından gs'nin bjk'ye 1 gol hediyesiyle 3-2 sona ermiş olan maçtır.
galatasarayın playoffu garantilediği maçtır.
isveçli golcu Elmander in son dakika golü ile skoru 3-2 olarak kesinleşmiş, izleyenleri futbola doyurmuş, galatasaray taraftarının 3 boyutlu pankartı görsel bir şölen yaşatmış, Fatih Terim i duygulandırmış derbidir .
son 10 yılda izlenebilirlik açısından en iyi 3-4 derbiden biri olmuştur. normal sezonun bitimine 6 hafta kala galatasaray hem puan hem de moral motivasyon olarak tüm rakiplerinden öne geçmiştir.
maçı da hakkıyla aldılar, ki beşiktaş umduğumdan çok daha iyi oynadı dersem yalan söylememiş olurum.
son golde faul gibi bir şeyler zırvalamıştı bazı yorumcular ama uzaktan yakından alakası yok.
avantaj galatasaray'da. play-off'a kaç puan önde girecekleri önemli, buradan liderliği vermezler.
temiz bir ligde kuşkusuz izlenen keyifli maçlardan biridir.
gelde şüphelenme denecek maçlardan biri.

yine galatasaray yine son dakika golü. bu sene ne tasadüftür bu arkadaş. (hakem eleşmesini çok sevmem, ama son dakika golünde elmander'in aynı pozisyona kalkan beşiktaşlı futbolcuya faul yaptığını görmezden gelmeleri ayrı tuhaf). şike davasını tümüyle fenerbahçe'nin üstüne yıkmak isteyenler kimse, aynı kişiler bu sezonu galatasaray'ın lider bitirmesini istiyor. kim ne derse desin bu böyle.
beşiktaşlıların 3. gole tek kelime etmemelerine rağmen fenerli melislerin gelip 'yeaa 3. golde elmander faoullllllll yapıooo' diye ağladığı maç olarak tarihe geçmiştir.

güzel maç olmuştur. beşiktaş ve galatasaraya güzel bir futbol gecesi sundukları için teşekkür ederim.

ayrıca maç başlangıcındaki kareografi kaliteli bir emeğin ürünü.
biraz uzun olacak simdiden uyari. bir kac sey belirtmek istiyorum. oncelikle sikici oldu, uyuya kalacaktim gibi bazi dikkat cekmek isteyen kendini futbol dehasi sanan gerzeklerin, dalkavuklarin ortaya cikmasina neden olmus mac. bir kere son yillarin en keyifli derbilerinden biri oldu. hem seyirci acisindan hem olaysiz gecmesi acisindan hem de bu kadar kiyasiya kafa kafaya gecmis olmasina ragmen ufak tefek atismalar disinda seyirciye yansiyacak kadar buyuk bir gerginlik cikmamasi acisindan. gs taraftarinin yeni stad, yeni takim, yeni yonetim ve yeni teknik kadro ile ne kadar daha fazla bilinclendigini apacik gostermektedir aslinda bu mac ve mac oncesinde yayimlanan 5 maddelik bildirim. ne kufur vardi sahada ne de sahaya atilan yabanci maddeler. ingilizvari bir karsilasma oldu bence.

semih kaya: hata yapti ama boyle boyle tecrubelenecek. sezon basindan beri oynadigi maclarin kendisine kattigindan daha fazla bile katmis olabilir sadece bu macta. hatalarindan ders aliyorsa tabi. gordugu gereksiz erken sari kart, kendi kalesine attigi gol vs.. bu hatalar defans oyuncusunun yapabilecegi en kotu hatalar ve bu hatalara ragmen takiminin kazanmis olmasi onun icin bir sans. hem bu hatalari yapti, gordu, yasadi ve ders aldi hem de bu hatalar yuzunden gundemde degil su anda.

hakan balta: bence son haftalara gore daha iyi oynadi. daha hakimdi topa. tabi ki hatalari oldu ama sahada daha bir guven veren kendinden emin hakan balta vardi dun aksam. nitekim fatih terim de "macin adami kim sizce elmander mi selcuk mu melo mu?" sorusuna hakan balta cevabini yapistirirak ona verdigi sansi kotu kullanmadigini dusundugunu inceden ulastirmistir hakan'a.

eboue: inanilmaz bir adam. at mubarek at. keita da zamaninda ayni hazzi yasatiyordu bana eboue de su anda ayni seyleri hissettiriyor. ve dun eboue nin o mucadelesini, topa hakimiyetini, inatciligini izlerken gozlerim doldu. yillar sonra evet sabri'nin bize yasattigi o korkuc yillardan sonra sonunda adam gibi bir sag bekimiz oldu.

emre colak: ya iyi oynuyor, hos oynuyor, iyi top kapiyor, araya giriyor falan kendini gelistirse cok iyi oyuncu olacagi kesin ancak cok gucsuz. sol ayagiyla bile topa abandigi zaman ne kadar yetersiz gucte oldugu anlasiliyor. ha buna ilaveten sag ayagi hic yok neredeyse. ama dedigim gibi kendini gelistirirse (ki son haftalarda bir dusus yasiyor) cok iyi olur gibime geliyor. ancak gelecek sene avrupa kupalarinda ilk 11 de yer alabilecek kapasitede gozukmuyor su anki oyunu ile.

engin pici: pic diyorum cunku en sevdigim oyunculardan biri. bir kere maci ne kadar onemsedigini takimi icin cabasinin ne kadar icten ve samimi oldugunu goruyorsunuz. cok hareketli, topu ayaginda iyi tutuyor. adam eskiltmesi, futbol zekasi, paslari, sutu falan bence cok iyi herseyi. evet yere cok yatiyor. cok itiraz ediyor falan filan ama iste o yuzden pic diyorum ya. bu picin de oyun stili boyle. dunya futbolunda basarili olupta ayni piclikte olan cok fazla star futbolcu gorduk. kesinlikle oyunun gidisatini degistirebilecek kapasiteye sahip.

selcuk inan: mactan once incide yazmistim. selcuk iyi oynadigi, gununde oldugu zaman acik ara turkiyenin en iyi orta sahalarindan. dunku akil almaz performansi ile de bunu kanitladi. hafta icinde cikan haberler antremanlarda ne kadar azimli ve istekli oldugunu yaziyordu. fanatik ilk defa dogruyu soylemis beyler.

melo: gelmis gecmis en iyi on libero diyebiliriyim galatasaray tarihinde. hem defans yonu cok iyi. yeri geldimi stoper gibi bile oynayabiliyor. hem de inanilmaz bir oyun kurucu ozelligi var. ozellikle defansin arkasina attigi uzun toplar cogu zaman nokta atisi oluyor. dun defansin arkasina yaptigi supriz kosu da gorulmeye deger attigi golun sevinci ise yasamaya degerdi.

necati: dun tribunleri costuracak bir performans sergilemedi ama perde arkasindan katki saglayan oyuncu rolundeydi dun aksam. yaptigi capraz kosular, hic durmadan topu kovalayip kosmasi, orta sahaya bazen orta sahanin gerisine kadar gelip top almasi, savunmayi rahatlatmasi, bunlar her ne kadar yuzeysel futbol izleyicilerinin (yalnis anlasilmasin kotu birsey soylemiyorum su anda) dikkatini cekmeyecek detaylar olsa da ben bu konuda basarili buldum necatiyi. zaten terim erken cikarmasaydi mac sonunda en cok kosanlar listesinde elmanderle beraber zirveyi paylasacagini dusunuyorum.

elmander: tek kelime ile inanilmaz. birinde gordum cok hosuma gitti. "golmander" tesekkurler elmander tesekkurler golmander.

muslera: yine cok bir is dusmedi kendisine bugun. yedigi 2 gol de savunma hatasi ile yenilen gollerdi o yuzden cok fazla yargilamak haksizlik olur muslerayi. ama ne olursa olsun musleranin kalitesi ortada ve tafarel ve mondragondan sonra ozledigimiz, o kalesinde guven veren, mac boyunca kaleci ne yapacak diye telaslandirmayan ismi yakaladik sonunda yine. ha sene sonunda satilir satilmaz bilmiyorum, gonlum satilmamasindan yana. avrupa kupalarinda ihtiyacimiz olacak cunku. su anda ligde birinciligin verdigi gaz ile atmosfer ile seyirci ile falan bir sekilde az is dusuyor musleraya ama gelecek sezon buyuk avrupa kulupleri ile ayni durum olmayacak. yukarda bahsettigim guven veren tafo, mondragon gibi kaleciler iste o zaman gerekli olacak. muslera da onlardan biri, bakalim hayirlisi.

ve yine bilerek en sona biraktigim tomas ujfalusi: bu adama galatasaray formasi, kaptanlik pazu bandi, liderlik, tt arena stadi, bu taraftar o kadar cok yakisiyorki. su anda takimda tartismasiz en sevdigim oyuncu. en basarili buldugum oyuncu. ve bu adamin 33 yasinda olup bu kadar kostuguna inanmak gercekten cok zor. adamın köküsün dibisin tomas ujfalusi...

fatih terim: en son takima geldigi donemden bu yana kendini o kadar degistirmis ki. dusundukleri, yaptiklari, acikladiklari, davranislari, saha icindeki hareketleri o kadar oturmus ki. en son geldiginde ve ozellikle avrupa kupasinda ki stratejileri ve tavirlari ile antipatik buluyordum biraz. yine seviyordum falan ama su anda o kadar soyledigi hersey kafama yatiyor ki, 5 yasindaki bir cocugun hocasini dinledigi gibi dinliyorum, izliyorum televizyondan. ben boyleysem oyunculari dusunemiyorum bile. yaslilik terime yaramis. (bkz:imparator olmayi canim kolay mi sandin ?

mactan onceki akil almaz gorsel solen beni benden aldi. tuylerim diken diken oldu. tartismasiz turkiyede hazirlanmis en guzel gosteriydi bence. popescunun anilmasi da ayrica bir olaydi. bu yonetim gercekten iyi calisiyor bu sefer. bu calismanin pozitifligi hem taraftara yanisyor hemde futbolcuya.
Elmander'ın son dakika golüne bok atılan maçtır. Şimdi element uydurmanın alemi yok gençler.
arkadaşım çalıntı koreografi yazdıktan sonra bu resmi koymuşsun ya hayranım özgüvenine. ulan o müthiş koreografiden sonra insan bunu koyarken utanır. şahsen tam tersi olsa ve ben fener taraftarının çalıntı koreografi yaptığından emin olsam bile o müthiş görsel şölenden sonra benim taraftarımın 3 5 kartonla yaptığı bu ilkokulda yapılan suluboya resmi kıvamındaki görselciği utanır ve koyamazdım.

http://galeri.uludagsozlu...9F-ma%C3%A7%C4%B1-232896/
galatasarayın sağlı, sollu, ortalı akınlarla beşktaş kalesini ablukaya aldığı, 265 isabetli şut çektiği, 20-0 lık farkı kaçırdığı maçtır. barcelonayla oynanan şampiyonlar ligi finalinden sonra böyle bir futbol izlememiştik.
(bkz: liseli vardı ya ah o liseli)
bir beşiktaşlı olarak iki takım oyuncularını tebrik ediyorum ama beşiktaş oyuncularını daha fazla tebrik ediyorum. bu kadar çok maç yapmalarına rağmen bu sezonun en iyi futbol oynadığı söylenen galatasaraya kendi sahasında pozisyon vermemiştir. 3 gol var pozisyon nasıl yok diyenler olacaktır ama bu 3 pozisyon dışında kaleye tutan şut yok kaleye tutmayan da sadece riera nın şutu var. son dakikada almeida golü atabilse beşiktaş kazanacaktı. atamayana atarlar felsefesi işledi galatasaray kazandı. 3-2 lik skora rağmen çok kaliteli bir maç olmadı. goller bireysel hatalarla oldu. ilk gol ismail köybaşı, ikinci gol tomas ujfalusi, üçüncü gol sidnei, dördüncü gol zaten semih kaya kendi kalesine attı, beşinci gol ise cenk gönen hatası. gollerin hiç biri kaliteli bir vuruşla yada müthiş bir paslaşmayla olmamıştır malesef.
kimi galatasaraylı arkadaşların koymalı-sokmalı başladıkları iş bu entrylerden sonra maçı içe sıçarak izlemeleri, sonra rahat bir nefes alıp aynı şekilde devam etmelerini sağlayan maçtır. tamam şampiyonlar tebrik ederiz ama bir sakin olun.
hakemin içine ettiği maçı galatasaray 3/2 kazanmıştır. beşiktaş tahminimden daha iyi oynasa da galatasaray adam gibi galip gelmesini bilmiştir. maçtan önce yapılan tribün şovu mükemmeldi. galatasaray şampiyondur. ben öyle bir galatasaraylıyım ki benim eşeğim fenerbahceli olsa kuyruğunu kulağını keserdim.
son derece objektif olmayan yorumları görmemize vesile olmuş maçtır.
sıradan bir galatasaray taraftarı:
-zaten, hak ettik son derece üstündük. iyi top oynuyoruz.
sıradan bir beşiktaş taraftarı:
-bugün ekstra futbol oynadık. ilk ve ikinci yarı ne yaptığını bilen takımdık.(belki haklı bile olsa yüksek volümün dibine vurarak ahhh almeida ahhh!)
sıradan bir futbol yorumcusu:
-iki takım iyi mücadele etti. galatasaray 60 dakika, beşiktaş 60-85 arası iyi iş çıkardı. ama galatasaray maçı çok istedi vs...
sıradan ama objektif bir taraftar:
-iki takım da iyi oynadı, iyi mücadele etti. son yılların en keyifli derbilerinden biri oldu bu maç. oyun iki tarafa da fazlaca geldi gitti. son dakikalar heyecan silsilesi halinde geçti. almeida'yla beşiktaş'ın yapamadığını cimbom yaptı iş bitti. yalnız bu takımlar demek bu denli tempolu top oynayabiliyormuş. her maç bekleriz.

analiz yapayım derse bache ne der bir bakalım:
maçın iki tarafa hayli gelip gittiği doğrudur da, beşiktaş'ın 3-5 dakika uzun uzadıya yediği baskılarda orta sahaya ve defanstaki bazı oyunculara fazla yük binmesi dikkat çekici olmuştur. quaresma'nın maç içinde skora etki eden ve iyi de iş çıkarmış bir oyuncu olmakla beraber topsuz oyunda olmaması, egemen'in sakatlanıp çıkması (yerine giren sidnei'nin iyi niyetli mücadelesine rağmen ağır kalışı-özellikle bkz 2. gol), almeida'nın zaman zaman yetersiz kalması ve braga gibi mücadele eden ve hızlı bir takımla yakın zamanda korakor mücadele edilmiş olmasının getirdiği dezavantaj maça etki etti denilebilir. hani kaptırılan toplar falan geri dönüşte beşiktaş cephesinde sorun yarattı. lakin beşiktaş takım olarak mücadele düzeyini yüksek tutarak galatasaray'a sağlam kafa tuttu. galatasaray ligin tepesinde olduğunu gösterircesine etkili bir oyun ortaya koydu. zaten gününde bir beşiktaş'a karşı bu topu oynamamış olsalar pekte şansları olmazdı. özellikle selçuk hatta melo dikkate değer bir performans gösterdi.
bence, maçın hakkı beraberlikti. (fakat işin bu hak kısmı her zaman söz konusu olamayabiliyor) oynanan futbol kuşkusuz alkışın büyüğünü hak etmekte. sonuç, galatasaray'a yaradı. fakat işin playof'a kaldığını düşününce söz söylemek için erken olur. fakat galatasaray ligin başından beri motive olmuş, başarılı ve istikrarlı futbol oynuyor. beşiktaş'ın lig iddiası devam etmekle beraber a.madrid maçlarına ekstra adapte olması gerekecek. rakip sert çünkü.

kendi tarafımıza yontmadan maç değerleyemiyoruz toplum olarak. gördüm, tespit sıçtım, yazdım ve bitti.
hakan balta'nın yerine altyapıdan bir gencin oynaması gerektiğini gösteren maç.
facebook'ta beşiktaşk hayran sayfasında bir gencin yazdığı yazı ağlatmıştır.

-her sekilde takımımın yanındayim ama beşiktasın evlerinde kalıp faturalarınızı beşiktas ödeyip arabanızı klüpten alıp mac başınada bok gibi para aldıktan sonra 3 günde 1 mac yaptık diye aglamayın.benim babam sabah 6 da kalkıp aksam 8 e kadar hayatla mac yapıyo ve 1 kez bile yorgunum demedi!
volkanın yerine cenk göneni alan abdullah avcının ne kadar doğru bir karar verdiğini bir kez daha gördüğümüz maçtır.
markus merk tarafından galatasaray'ın 2.golünün ofsayt olduğu belirtilen karşılaşmadır.* * * *
bilet bulamadığım için, bedava bayan çocuk biletini 120 liraya aldığım maçtır. yine kardayım herkes 200 tl diyordu, ta ki karaborsacı çocuk bana aşık olana kadar. *
ayrıca kareografisiyle büyüleyen maçtır. takımdan kat kat daha büyük yapılmış Fatih Terim resmi müzikle beraber duygulandırmıştır.