bugün

kasaptan alıp yerken iyi, dini vecibe olarak kesilip yendiğinde kötü diyen zihniyet henüz oluşumunu tamamlayamamış ergen zihniyetidir.

parası olan, fakir doyurmak isteyen insan, sadece kurban bayramında değil, normal bir günde de kurban kesip dağıtabilir.

Bunun dinle, sevapla, günahla, cennetten villayla, 2 huri 1 nuriyle alakası yoktur. insanlıkla alakası vardır...

bu dünyada, değil hayvan katli diye burun kıvırdığınız kurban etini, ekmek bulamayıp açlıktan ölen çocuklar var.

(bkz: somali deki çocukların 3te 1inin açlıktan ölmesi)
kurban kesmek hanifi içtihatında vacip, safi içtihatında ise sünnettir. kurban kesmek, dinen uygun hayvanı, dinen uygun kişinin, gene dine göre kesmedir. kesilen hayvanın 3 te 1 kesen kişi için, diğer 3 te 1 kurban kesemeyen yoksullar için kalanı ise bayram ziyarete gelen akraba ya da komşular içindir.
kurbanın eti ve kanları allah'a ulaşmaz. Allah'ın bu hayvanların kanına ya da etine ihtiyacı yoktur. burada konu takva ve islamiyetin herkese verdiği değerle alakalıdır.

ancak kurbanı usulu dışında kesmek, hem hayvana hem de kesen kişiye zülüm olur. dikkat edilecek husus budur.

kurban olsun ya da olmasın eti yenilir her hayvanın allah adına kesilmesi gerekir. allah adına kesilmeyen hayvanların etleri temiz olmaz, leştir.
günümüzde esas buna dikkat etmek gerekir, eğer hassas müslümanlar isek.

örneğin tavuk üreticileri hayvanları suda boğup, ondan sonra satışa hazır hale getiriyorlarmış. işte o hayvanın eti helal değildir.
kurban kesmeyi "katletmek" olarak nitelendiren zavallılar. dinsiz oldu mu insan, gözünü kan bürür. aklı çürür. izandan yoksun olur. kurban ibadeti neden vardır, insanlara neden pay edilir, fakirin sofrası ne zaman et görür düşünmez bu zavallılar. bu işin sosyal boyutunu bilmez. keşke iki kelime yan yana koyup başlık açacağım diye bir yerlerini yırtmaya çalışacaklarına yanına iki kelime daha koyup azıcık okuyabileseler. cahillik zor iştir vesselam dedirten başlıklardandır.
din ezelden ebede giden bir olgudur. zamana göre anayasa gibi kanunları isteğe göre değiştirilmez. sonuçta allah kelamıdır.
hayvanı kesip ateistlerin götlerine sokmuyoruz ki katledilmiş olsun güzel kardeşim.

missler gibi yiyoruz. fakire fukaraya dağıtıyoruz. onlar da nasipleniyorlar karınları doyuyor.

sağda solda sikik sikik "tanrı herkese eşitse niye bazı insanlar fakir?" falan diye dolaşan sen değil miydin?
dini geleneklerden kaynaklansa da ( dini bir zorunluluk değil ama dini bir gelenek ) bu bayramın aslında sosyal bir etkileşim ve yardım bayramı olduğunu anlamak gerçekten bu kadar zor mu ? etin kilosunun 30 Tl olduğu şu zamanlarda görece fakir insanların et yiyebilmesi neden kötü ? bunun barbarlık olduğunu iddia etmek, sonra da pahalı restoranlarda bonfileleri hüpletmek birbiriyle çelişmez mi ?
bazıları bunu istismar etmiş olabilir. fakat tümden kesin bir yargı ile hayvan kesiminne katl gözü ile bakılması abes kaçar.
yazılanların hemen hemen hepsini okudum. zira kurban bayramında cahil kasapların yaptığı zülmü gördükçe kafa göz dalasım geliyor. nasıl bir zihniyet ki o hayvanın bacaklarını kesmek canlı canlı. orospu çocukluğu af edersin. heee belediye sana yer tahsis etmiş. amcıklık etme git beledienin kasaplarına ver vekaletinide ver sonra kasap kesin bölsün parçalasın teslim etsin. ama sike sürelecek akıl olmayan cahil kasaplar yüzünden böyle başlıkların açılması normal...
(bkz: bu konuda çok dertliyim sözlük)
inançlara saygımız vardır, tabi insana yakışır olması koşuluyla.
Hayvanları katletmeseydi beni katletecek din (bkz: tek erkek çocuk)

Bala göte yırtmışız walla.
sanki et tüketimi hiç yapılmıyor sadece kurban bayramında hayvan katliamı yapılıyor. binlerce hayvanın yenildiği görmezden geliniyor. Kurban hayvan katliamı değildir. Keserken hassas davranmayanlar kurbana eziyet edilmiş oluyor.
Bu başlığı açan arkadaş hiç hayvan eti yemiyor herhalde balık, tavuk, yemeğin içine konulan et, noeldeki hindi vs.
buna katliam denemez zira hayvanı keserken gayet hiyjenik aletler kullanılıyor ve hayvana acı çektirilmiyor. e normal kasaptan aldığın et ağaçta çıkmıyor yani.ayrıca bu "katliam" sayesinde yılda bir kere de olsa et yiyebilen insanlar var. senin macdonaldsta yediğin et nasıl kesiliyor onu da gösterelim : http://www.youtube.com/watch?v=6jin92wq_kg
etin kilosunun bilmem kaç lira olduğu, düşürmek için et ithal edildiği, etin orta halli aileler için bile lüks sayılabileceği güzel ülkemizde yılda bir kez zengin/fakir herkesin midesine et girebildiği için genellikle etin protein kaynağı olduğunu bilmeden leblebi gibi tüketen bir elinde sigara/bira önünde laptop oturduğu yerden atıp tutan yurdum cahillerinin çamur attığı din.
katletmek satanistlerin yaptığıdır.

müslümanların yaptığıysa kestikten sonra olabilecek en iyi şekilde o eti değerlendirmektir.

bazı aileler türkiye de et yemek için kurban bayramını bekler.

oturduğun yerden macbook la entry girmeye benzemez bu işler.
21. yüzyılda bonfile yiyen insanın eleştirdiği dindir. ne garip değil mi?
canları sıkılınca başvurulan söylem. sanırsın ki marulla büyümüşler.
lan dallama McDonalds'da yedigin et topraktan mı yapılıyor denilesi insan sallamasyonu.
mesele yemeğe gelince sesi kesilen cahil ve "modern olduğunu zanneden dallama" vesvesesidir. dünyada en çok zor can veren hayvan olan domuzu yiyenleri, hatta ve hatta kaynar suda haşlanarak feci şekilde can vererek öldürülen ıstakozların düşünüldüğü hiç olası değildir. oysa keskin bir bıçak ile usta bir kasap olduğu sürece kurbanlık hayvan fazla acı duymaz. görüntüsü vahşi gibi gelsede, aslında şiddetli bir ölüm yoktur. çünki damar ve sinirler seri şekilde kesilince beyine uyarıları ulaşmaz. dolayısıyla hayvan fazla acı duymaz. ha sen diyorsan ben vejeteryanım; o zaman diyeceğim şudur; et yemeyenin beyin fonksiyonları zayıflar ve düşünme, anlama, refleks vb gibi yetenekleri zayıflar. üstelik kurban etleri sayesinde yüzü gülen sayısız fakir fukaranın muhabbetinden bahsetmiyorum bile.
- hacı 21 nci yüzyılda ibadet için hayvan katledilen dine mensupsun, utanır be insan!
+ lan kebap bittikten sonra konuşsaydın bari denyo! lokmaları yuvarlarken boğulacan. yavaş!
- pardon abi.
1500 senelik ritüelleri sorgulamaktan bir türlü bıkmadınız mına koyayım. sorgulanacak bir şey yok, din dogmadır, inanırsan gereklerini yerine getirirsin, inanmazsan getirmezsin, bu kadar basit. ben dini duyguları kuvvetli biri değilim, gerekleriyle de ilgilenmiyorum ama hangi andaval kurban bayramına "hayvan katliamı bu yeaaa", "hayvan hakları" dese meşe odunuyla dalasım gelir kendisine. sen her gün yediğin etlerin sağlandığı hayvanların kalp krizi geçirip öldüğünü falan mı sanıyorsun? kurban bayramları olmasa et yüzü göremeyecek milyonlar yaşıyor bu ülkede, bunu da unutmamak lazım. fakirlere yardım için illa bayram mı beklenmeli? tabi ki hayır ama yurdum müslümanının esas amacı fakirlere yardım etmek değil, kurban keserek sevap kazanmak. onlar güya sevaplarını kazanırken yoksul insanlar da et yüzü görüyor. bu işi profesyonellerin yapması gerek tabi bu en önemli nokta, sonra her kurban bayramında sokaklarda dana kovalayan geri zekalılar türüyor, hayvanlara işkence yapıp öyle yakalamaları elbette katliamdır ama konu bu değil.
müslümanlığa inanmayan kimsenin yorumudur. aynı kimse zevk için ava çıkılmasına karşı çıkmaz, çünkü orada insan zevkleri ön plandadır. ama bir kimse inancının gereği olduğunu düşündüğü için bir hayvanı kurban edince işte o dinde bir sorun vardır.
21 nci yüzyılda hala maymundan,geldigine inananların söyledigi söz.maymundan gelmedigimize inanıyorumda,sizin maymuna dogru gittiginiz yönde şüphelerim artıyor.
yılbaşında kesilen hindiler de intihar ediyordu biz kesmiyorduk ya zaten.
müslümanlıktır. ha bir de hayvanı yakalayamayıp pompalı tüfekle 2 kere vururlar, sonra da buna ibadet derler, gerekçeleri ise belediye hayvanı yakalamak için yardım etmemiştir. işte müslümanlığın ülkemizin bazı kesimlerin geldiği son durum, söylesenize bunun putperestlikten ne farkı var?
5-6 bin yıl önce;
sümer-akad toplumlarındaki,
tanrılara kurban sunumunu devam ettiren inanıştır.

http://toplumvetarih.blog...rkli-kurban-sunumu/270247