1. 1.
  Büyük kafkasya göçünün başladığı tarih. Cennet vatanlarını gözleri yaşlı bırakıp sürgüne giden insanların en acı günü. Göç sırasında insanların yarıya yakını yollarda ölmüştür. 21 mayıs Bu nedenle geride kalanların torunlarının bu göç sırasında hayatlarını kaybeden atalarını andığı, onların yaşadığı acı dolu günleri yüreklerinde tekrar yaşattığı gündür.
  3 ... ofkeli kalabalik
 2. 2.
  American iç Savaşı'nda Konfederasyon Generali Albert Jenkins'in Cloyd's Mountain muharebesinde öldüğü tarih.
  -1 ... eskicameldahaiyiydi
 3. 3.
  tarih sayfalarına şuna benzer çok sayıda acı notlar ekleyen sürgünün başlangıç tarihi:

  '...açlık ve hastalık had safhada. trabzon'a gelen 100.000 kiş 70.000 kişiye indi. günlük ölü sayısı 500 kişidir. trabzon'da bu sayı 400. gerede kampında 300 kişi, akçakale ve sarıdere'de günlük ölüm sayısı 120-150 kişi arasıdır...'

  kah çocuklar öldü anne kucağında kah anneler, kucağında çocuğuyla. sayısız 'ğıbze' (ağıt) yazıldı, söylendi. allah hiç bir millete böyle bir acı yaşatmasın..
  3 ... nikim yok benim
 4. 4.
  rusların kafkasya yı ele geçirmek amacıyla başlattığı yok etme politikasının yöntemlerinden birinin olduğu zalim göç olayıdır. göç ederken yolda ölenlerin sayıları yolda açlıktan ölenlerin sayısı 500.000 civarını bulmuştur.

  o zamanlarda kafkasyada süren savaş haliyle ilgili söylenenlerden biri.
  Kont Lev Tolstoy:
  “Köylere gece karanlığında dalıvermek adet haline gelmişti. Gece karanlığının örtüsü altında Rus askerlerinin,ikişer üçer evlere girmesini izleyen dehşet sahneleri öylesineydi ki, bunları hiçbir rapor görevlisi aktarmaya cesaret edemezdi...”
  3 ... overslept
 5. 5.
  'Gemide küçük bir oğlan çocuğu dışında kimsesi kalmamış dul bir kadın vardı. Bebek hastaydı ve annesinin kendisini sımsıkı saran kolları arasında can vermişti. Çevresindekiler çocuğun öldüğünü anlamış, ancak annesini üzmemek için susmayı uygun bulmuşlardı. Günler geçmiş, bebeğin ölüsü iyice kokmaya başlamıştı. Gemiciler bu kokunun kaynağını araştırırken zavallı kadınla karşılaştılar. Hiç beklemeden annesinin kucağından söküp aldıkları ölü bebeği denize fırlattılar. Kadın bir an bebeğinin ardından baktı, sonra izleyenlerin şaşkın bakışları arasında kendini denize attı..'

  tanım: 21 Mayıs,Bir avuç toprağı dahi bulunmadan kendilerine Karadeniz'in engin sularını mezarlık edinen bir halkın dramıdır.

  20 mayıs 2008 salı akşamı 20:00 da Konak Kültürevi Beşevler/Bursa adresinde anma programı düzenlenecektir,ücretsizdir.ilgilenen arkadaşların özel mesaj atmaları yeterlidir.
  3 ... n o s
 6. 6.
  kafkas halklarının en acı günü. göç yollarında ölen insan sayısı sağ kalanlardan fazladır. "kafkas dağlarında birer yoncaydı atalarımız orakla tırpanla biçtiler onları, bilemediler daha gür çıkacaklarını."
  ... green peace
 7. 7.
  buyuk cerkes surgunu.

  Rüzgar vurup bizleri yurdumuzdan atınca

  Karadeniz tuzlanmış bizim gözyaşımızla

  Kabaracak ahların, çekeceğin kullukla

  Yurt özlemin sürecek yabancı gök altında

  Büyü, denizleri yar, dön yıkılmış evine

  Sarmaşıktan kurtar da; ocağını yak yine

  BAGRAT ŞiNKUBA
  ... kabardinka
 8. 8.
  Topraklarını ele geçirmeye çalışan rusların kanlı soykırım eylemlerinden sağ çıkmayı başaran çerkeslerin vatanlarından sürgün edildiği tarih. Çerkesler için hüzün, rusların politikasını destekleyen veya yaptıklarına göz yumanlar için utanç günüdür.
  1 ... gerisi cebir
 9. 8.
  ruslara karşı yüz yıl süren bir savunmaya rağmen atalarımızın sürgün edildiği, bütün savaşlar, sürgünler, katliamlar gibi tarihin en dramatik olaylarından olan çerkes sürgününün başladığı tarih.
  2 ... katiolanherseybuharlasiyor
 10. 9.
  Güzel anılar vardı ve rüzgar kanatlı atlarımız...

  Güzel şarkılarımız vardı... ve sonsuz düşlerimiz...
  #21Mayıs1864
  Büyük Çerkes Sürgünü.
  5 ... karacay cerkes