bugün

Ne 1800'ü yahu?
Hayal mi görüyorsunuz?
Türkiye ekonomisi asgari ücretin 1400 den 1800 liraya çıkarılmasını kaldıramaz, işten çıkarmalar başlar, işsizlik artar.
Asgari ücreti 1800 lira yapmak demek yüzde 30 zam demek.
Gönül ister ki 2000 lira hatta daha fazlası olsun. Ama hayal kurmayıp gerçeklere bakalım.
Hangi işveren karını yüzde 30 arttırdı ki yüzde 30 zam yapsın.
Asgarî ücretin olup olabileceği rakam maksimum 1600 liradır.
vatandaşa geri dönüşü sıkıntı yaratmayacak olsa 2000 lira ve üzeri bir meblağdır. ancak bu seviyelere çıkarsa zararı gene asgari ücrete çalışanlar ve tüm diğer vatandaşlar çekecek gibi.

(bkz: enflasyon)
(bkz: vergiler)
(bkz: ucuz iş gücü olarak suriyeliler) *
hayaller 2000 lira ve üzeri gerçekler 1500 küsüratı ile beraber şeklinde olacaktır. yılbaşından birkaç ay sonra 100 lira zam göze batmaya başlar yeni vergi çıkartıp 2 katını geri alırlar gene.
Öyle 1450 gibi dalga geçilecek bir zam olmayacaktır.
1550 gibi çağdaş aeviyelere yakışan bir zam olacaktır.
Sarıeroğlu bebeyimin konuşmasından onu anladım.
Bence 1000 lira olmalıdır.
Malum Eqonomi Çok eyii
Artsın diyenler de
Vatan hainidir....
Net
Yeter ki Reüs Ve sarayı
Var olsun
(bkz: Sikseler bi sey demem)
Teklif 1823 lira.
iç ve dış açıklar arttı, kısa vadeli borçlar dolar kurunu da hesaplarsak %10 küsür atmış.
Ben inatla tasarruf düşüneceklerini sanıyorum (faizleri arttırmamakta inat ettikleri gibi)
1400'le 1800 arasını bulup 1600 yaparlar gibi geliyor.
3 milyar 750 milyon.
Hökümet kanalı atv demin Enflasyon farkını verince 1586 lira oluyor, bı yıl 1600 gibi bir asgari ücret bekleniyor haberi yaptı.
Hayırlı olsun diyebiliriz. Bu adamlar duyumu almıştır
1500 lira Enflasyonu karşılamıyor.
1600 tam olarak Enflasyonu karşılıyor.
toplam gelirin paylaşımı 1 yıl içinde emekçiler aleyhine %42'den %36 gibi bir rakama düşmüşken isterse 2500 tl olsun yine bir şey farketmeyecektir.
1505 lira diye tahmin ediyorum.
1500-1600 tl arasında bir rakam olur. sgk (günlük 85 tl ve altına çalışan) işçi başına verilen 100 tl'lik desteğini de uzatmayacağını söyleyince işverenlere işçi maaliyetleri çok geleceği ve bu durumun da istihdamı doğrudan etkileyeceği için taş çatlasın 1500-1600 tl arası bir rakam olacağını düşünüyorum. zaten rte artık iki işçi daha alın dediğinde işverenlerden istediği sesi alamaması da (çıkaranlar da bir ayağı havada söylemiştir, emin olun) bunun bir sinyali olmuştur. eh siz 15 yıllık iktidarınızda üretim sahaları açmazsanız; asgari ücret alana bir refah sağlamaz, işsizlik diz boyu olur, ülke büyürse de ancak tüik desteğiyle ayrıca kgf, devlet teşviki ve devlet desteğiyle hormonlu olarak büyür hem de işverenlere artık iki işçi daha alın da şu işsizlik çözülsün diyerek ülke yöneten(!) bir kimseye hiç yakışmayacak, son derece basit bir mantıkla çözümler üretirsin.
işsizlik asgari ücret 1000 tl olsa bile yüzde onun altına düşmez çünkü istihdamı artırabilmek için yeterli büyüme yok, asgari ücret arttıkça daha azına çalışmaya razı olan kişiler diğerlerini işsiz bırakacaktır. türkiye ekonomisi sürekli küçülüyor, adamlar büyümeyi hesaplarken bir önceki dönemi 15 temmuz faciasına denk getiriyor, enflasyonu hesaplarken yazın kış lastiği kışın bikiniyi koyuyorlar. git gide kötüye giden ve en son ülkede kıyamet kopartacak olan ekonomik gidişat medya ile gizlenmeye çalışılıyor.
1600-1650 bandında gözüküyor. Devlet teşviki de var ama kağıt üzerinde ne oyunlar döner öngörmek zor. Tüik mevcut binasının yanına devasa koskocaman öküz gibi bina dikti. En çok kazanan tüik bu işten. 2003 de 4 liraya aldığım peynir şimdi 15 lira oldu. Bikini almadım bu arada kış lastiği de.
Devlet kısmaya çalışıyor, kamuya memur alımları bile azaltıldı tasarruf adı altında.
Yatırım yol köprü falan eskisi gibi değil anca açılan yerleri tekrar açıp toplu açılış diyorlar.
Yani bu tasarruf döneminde 1600'ün üstü çok şaşırtır.
1550-1600 gibi bir rakamsa olabilir. Ama 2019 seçimlerinde oy istemek için 2018'de az zam yapıp 2019a pay bırakabilirler bu da bir siyasi senaryodur.
Öyle olursa bu yıl 1500 seneye 1800 olur 300 arttırdık oy verin derler.