1. 1.
    Yıl 2017 olmuş devlet bir yasa çıkarıyor kredi borçları affedilsin diye taa Ocak ayında. Hiç bir banka bunu uygulamıyor. Seçimden sonra kesin uygulayacaklar denildi son tarih temmuz ve süre doluyor. Ne devlet yaptırımı geldi ne bankalar yumuşadı olan yine halka oldu...
    ... medyumketo
  2. 2.
    Af lafından nefret ediyorum, insanların sorumsuzluklarının devlet eliyle temizlenip sorumsuz insanlara yüklenmesi oluyor ama...

Şu banka denen ekonomik terörizme yarayınca daha da sinirim bozuluyor.
    3 ... arteriaradialis
  3. 3.
    Milleti kandırmaktan başka birşey değildir. Özelleri geçtim devletin kendi bankaları bile uygulamıyor ki. Borcumu ödeyeli dört sene olmasına rağmen bir kredi kartına bile muhtaç ediyorlar kaldı milyarlarca borcu olanlar bir daha bir daha kredi çekebilirken hem de.
    ... nebilem
  4. 4.
    Bu yasanın meclisten geçip uygulanmaması 2017 türkiyesinde gülünçtür. Yazık yazık.
    ... medyumketo
  5. 4.
    Ekonomik terörizm iyi bir tanımlayıcı olmuş.

Bankalar üniformalı partizanların çalıştığı legal görünümlü halk düşmanı terör yuvasıdır. Kaç ailenin sonu geldi.
    ... spartali cus
  6. 5.
    Merhaba benim güzel ülkemin güzel insanları.
    Ocak ayında sicil affı yasalaştı. Resmi gazete de yayınlandı.
    Biliyorum çoğunuz bu konuya yabancısınız.
    Ama ben bu konuya yabancı olmayan 12 buçuk milyon insanla muhattabım *

Öncelikle öğrencilerden bahsedeceğim.Yani küçük yemlerden *
    Üniversiteye geldiniz.Size yalvar yakan kredi kartı vermeye çalışan tiplerle karşılaştınız , karşılaşacaksınız.
    Yeri geldi utandınız , yeri geldi ihtiyaç duyduğunuz için bu kredi kartını havada kaptınız. Hatırlatırım siz bir öğrencisiniz ve hiç geliriniz yok.Emre Erol diye bir arkadaşım var çok hoşuma giden bir lafı var " Öğrenci , dilencidir."
    Durun!
    Bu kredi kartını size pazarlayanlara kızmayın.
    Onlarda para kazanmanın derdinde sizinle herhangi bir dertleri yok.

Gelelim bizim küçük esnafımıza, batmakta olan şirket ve firmalarımıza.

Şimdi bütün bunları bir matematik hesabında toplayalım.
    Esnaf + Firmalar+ Şirketler+Öğrenciler(Dilenciler)=12 buçuk milyon insan.

Bütün bu 12 buçuk milyon insana kredi veya kredi kartı verilmiş. Ödeyememe süresi 3 ayı aştığı için , kara listeye düşmüşler ve 5 yıl boyunca kredi veya kredi kartı kullanamayacak durumdalar.

Boş beyni ile kendini akıllı zanneden bir bankacı ağzı ile anlatayım.
    Size bir kredi veya kredi kartı verilir. 3 aylık bir süre içerisinde herhangi bir ödeme yapmadığınızda yani ödeme grafiğinde 90 gün boyunca bir ödeme yapılmadığında kara listeye düşersiniz.

Nedir abi bu kara liste ?
    Siz bu süre içerisinde herhangi bir ödeme yapmadığınızdan dolayı takibe düşer avukatlık olursunuz. Ve bu da kara listeye girdiğiniz anlamına gelir.
    Beş yıl boyunca hiçbir bankadan kredi veya kredi kartı alamazsınız.
    Eee bu arada takibe düştüğünüz için o anki maddi durumunuz zaten kötü manevi olarakta sıfırı görürsünüz.

Şimdi daha sağlıklı düşündünüz değil mi ? 12 buçuk milyon insan bu durumda.

Ah be güzel kardeşlerim. Daha acı olan ne biliyor musunuz ?
    27 Ocak 2017 tarihinde sicil affı yasalaştı resmi gazetede yayınlandı. Sicil affı kara listedeki kişilerin silinmesi anlamına geliyordu.

Tabi bu 12 buçuk milyon insan sevindi. Tekrar kredi kartı kullanabileceklerdi.
    Ne oldu biliyor musunuz ? Devlet bankalarıda dahil hiçbir banka bunu sallamadı.Çünkü çıkan yasada krediyi veya kredi kartını tüketiciye ulaştırma hakkı bankanın insiyatifine bırakılmıştı.Daha da ileri giderek bu seçim için bir yatırım veya bize herhangi bir yazı gelmedi diyerek insanlar elleri boş umutsuz bir şekilde banka kapılarından geri çevrildi. Bunların içinde kim vardı tekrar hatırlayalım: Elinde kredi kartı tutuşturularak geleceği borçlandırılan öğrenciler,kendi ailesinin ekmeğini o küçük dükkanından kazanan esnaf, maddi ve manevi anlamda batmakta olan şirketler ve firmalar.

Cimer'e , Bimer'e aklınıza ne gelirse her yere bankaları şikayet eden insanların aldığı cevap " Gereğini yapıyoruz. " , " Gereğini yaparız. " , " Yaptırım uygularız. " , " Böyle bir hakları yok " , " Bu millet bunu hak etmiyor " gibi boş beleş bürokrat,devlet adamları lafları.

16 Nisan referanduma yaklaşırken yani 10-15 Nisan arası bankaların hafif krediyi verdik veriyoruz havası ve tabi sonra referandum. O arada da bir haber çıktı sicil affı referandumdan sonra diye
    27 Ocak , 27 Şubat , 27 Mart , 16 Nisan ve bugün 29 Nisan bu ülkenin güzel insanları hala mağdur. Belki de bazıları tefecinin kucağında.

Tekrar düşünün. Devlet olarak bir yasa çıkarıyorsunuz.Ona saçma sapan bir madde ekliyorsunuz halktan yana olmayan.Bütün bankalarda buna tutunarak uygulamıyor.Otomatik olarak burada bir yasa yok. Bir de şu var adamın biri açıklama yapıyor. Sicil affı tek başına yeterli değil , o sicil affı olsa bile kredi notunu yükseltmek zorundasın. Lan adama sormazlar mı:ya acilse ?

Yıl olmuş 2017
    Ocak ayında çıkan bir yasa hala uygulanamıyorsa devlet bu konuda herhangi bir adım atmıyor kendi halkını mağdur ediyorsa.Bu milleti bu duruma düşürenlere yazıklar olsun.

Al sana büyük Türkiye , al sana yeni Türkiye

Hangi görüşten olursan ol sahtekarlığa ve adaletsizliğe dur de.

27 temmuz 2017 itibari ile bitecek olan sicil affını hiç bir banka uygulamamıştır.

(Bu yazı Recai bakır tarafından kaleme alınmıştır.)
    2 ... medyumketo