bugün

türkiye gibi üçüncü sınıf ortadoğu ülkelerinde, eğitim ve bundan mütevellit zeka seviyesi de düşük olduğundan insanların ehliyet sınavına girmemesi, girip de kazanamaması gibi bir çok değişik sebepten gerçekleşen hazin durum.

avrupa yahut amerika kıtasında böyle bir şey yok. insanlar ergenlikten itibaren aileleriyle bir şekilde araç kullanma pratiği yapıyorlar. hatta bununla ilgili fransa'da 15 yaşında ehliyet alınabilme yasası çıkarılıyor.

bizim cahil insanımız 25 yaşında ehliyet sahibiyse ne mutlu ona.

gerçi araba alacak parası olmayan, para kazanacak zekası olmayan insanlardan ehliyet almasını, araç kullanmasını beklemek hayalperestçe bir yaklaşım.
Komik durumdur.
2 sene once 18ime girer girmez ertesi gunu direk ehliyet kursunun yolunu tutmustum. Cuzdanda durmasi bile insana ayri bi guven hissi yaratiyor.
türkiye gibi gelişmişliğin araba sahibi olmak üzerinden ölçüldüğü ülkelerde garipsenir. gustave petro'nun şu sözü, bu duruma çok güzel bir cevap niteliğindedir:
"gelişmiş ülke, fakirlerin bile arabaya bindiği ülke değil, zenginlerin bile otobüse bindiği ülkedir."
23 yasına gelip ehliyetsiz olmaktan iyidir.
okurken egitimin bir parcasi olarak surucu belgesi alma sistemi olmasindansa baslibasina rant haline gelmis bir meseleyi 20 yasina ulasip resit olmasinin uzerinden 2 sene gecmesine ragmen hala halletmemis olmaktir. muhtemelen o yillarda devletin verdigi geri odemeli krediyle hayatini idame ettiren universiteli gencin ehliyetten mahrum kalmasi kadar dogal bir durum yoktur.
Motorsiklet sürmek istiyorsan Motosiklet ehliyeti alma yaşı 17'den 20’ye çıkıyor

edit : üzülme yani
tam ehliyetsiz olmaktan ve sınırlı ehliyetsiz olmaktan bin kat iyidir delikanlı. fiil ehliyetine bir şey olmasın sıkma canını.
normaldir. anormal olan reşit olur olmaz ehliyet alan tipler. hani ailesinin maddi durumu iyidir, araba kullanmak istiyordur, alır. eyvallah. ama onlar dışında şöyle bi bakının etrafınıza, 18 yaşında ehliyet alan tiplerin hepsi işsiz tipler. adamın hayatındaki tek başarısı ehliyet sahibi olmak. fazla ihtiyaç duymuyorsanız almayın boşuna. ben sırf yeni yasaya tabi tutulmamak için almıştım ehliyet, geçen yıl. *
Şaşılacak bir durum değildir. Maddi imkanı yoktur, istemiyordur. Ben sırf ileride uğraşmamak için ve de yeni yasaya kalmamak için aldım yoksa bi şey değişmedi şu an ehliyetsiz halimden bi farkım yok.
Abartmaya gerek yoktur.
ergenliğinden sıyrılamamıştır. kanka ben de ehliyet aldım yaw tarzı muhabbetler yaparlar sürekli. cümle içinde alakalı alakasız ehliyet kelimesini geçirirler. ben de 18ime bastığım gibi ehliyetimi almıştım ama polis çevirmeleri hariç ne cebimden çıkardım ne de lafını ettim.
not: yıllardır aktif olarak araba kullanıyorum.
E sınıfı ehliyet almak için bekliyordur.
Normaldir. Toplu taşıma seriyse arabaya ne gerek var, araba yoksa ehliyete ne gerek var.

Hem bin lira üstü harcama istiyor. Para mı sıçıyoruz biz?