bugün

Yemekten sonra içilecek sigaranın altyapısıdır.
fakirleri ve aç olanları pekte anladığımızı göstermeyen durumdur.
8 saatte ne yediğinin değil 16 saat hiç bir şey yemediğinin önemli olduğunu anlamayan bünyelerin düşüncesidir.
o kral yemeği alnının teriyle kazandığın parayla alıyorsan helal olsundur.
bir şeyin nasıl kıçından anlaşılabileceğinin göstergesi olan eylemdir. amaç belirli bir süre aç ve susuz kalarak aç ve susuz insanların halini anlamak ve kendi haline şükretmektir. adama sorarlar: aç ve susuz insanları anlamak için hiç mi yemek yememek lazımdır? bu nasıl bir mantıktır?
orucun amacını ve içeriğini bilmemekten kaynaklanır. oruç bütün gün aç gezip, zamanı geldiğinde 5 kilo kebap yemek değildir.
oruç utan müslümanın neden oruç tuttuğunun en iyi göstergesidir.
"Oruçlu kişinin iki mutluluğu ve öğüncü vardır: Biri iftar zamanı, diğeri de Rabbiyle görüşme anıdır."
(bkz: hadis-i şerif)
16 saatten sonra bütün yemekler kral gibidir zaten.
mide spazmının kaçınılmaz olması durumudur.en kral yemek nedir arkadaşım ? oruç tutulan süre zarfında sen akşam yiyeceklerinin listesini filan mı hazırlıyorsun?
insanlar sadece orucu bir alışkanlık diye tutuyorlar. gerçekten fakirleri anlamak için yapan kişi sayısı oldukça azdır. genelde ''aa ramazan geldi oruç tutuyorum şekerim bu sıcakta zor olacak ama'' şeklinde bir moda dönüşmüştür. yani onları anlamaktan öte bir görev bir adet şeklinde hareket ediliyor. yoksa zaten nefsi bastırmak gibi bir olayı da yok. çoğu insan yine küfür kıyamet ile gıybet ile yalanlar ile hayatına devam ediyorlar. eğer zaten oruç insanı günahtan uzak tutmuyorsa, aç olan muhtaç olan insanları anlamaya empati kurdurmuyorsa bir anlamı yoktur. bu söz ile ''Nice oruç tutanlar var ki, oruçlarından payları açlık ve susuzluktur. (ibn Hanbel, 2/373)'' daha bir pekişeceğini umuyorum.
maksat bitişte birşeylerin farkına varma çabası değil, 16 saat duyulan açlığın açları hatırlatmasıdır.
o adam istese o mükemmel sofrayı öğle yemeğinde de hazırlayabilirdi. yani vazgeçtiği nimet bir fakirin vazgeçtiğinden daha fazladır. kısacası zengin bir adam bunu yapabiliyorsa bir fakirden daha fazla sevap alacaktır. ayrıca açlığın ne olduğunu tadacağı için muhtemelen sofrasında bir garibe de yer verecektir, yada yardım yapacaktır. unutmayalım ki zengin müslüman fakir müslümandan daha hayırlıdır.
(bkz: iftar yemeğinden sonra yakılan sigara)
göbeğin iki dakika önden gitmesine sebep olacak durumdur.
öğlene kadar uyuyup süreci 5 saate indirgeyenlere ne diyorsunuz peki.
(bkz: mazoşist)liktir.
orucun mantığı eğer aç kalan insanları anlamaksa çelişen durumdur. sen 16 saat bir şey yiyip içme açların halini anla, iftar vakti olunca sofran kurulsun en güzel yemekleri ye sonra o açları unut. bilmiyorum sözlük çok garip bir durum var...
tutsak bi suç tutmasak başka bi suç ne yapacağını şaşırıyo insan.