bugün

kırım parlamentosunun aldığı, kırım ın rusya ya bağlanması kararının ardından ilan edilen yeni halk oylaması tarihi.

referandumda da parlamento'nun aldığı karar onanırsa, uluslararası camiaya afedersiniz bok yemek düşer.

kırım şimdiden rusya'ya hayırlı olsun.

demek bu işler böyle oluyor, önce askerini gönderiyorsun, silahların gölgesinde meclise karar aldırıyorsun, sonra halk oylaması ve hüüüüp. afiyet olsun.
büyük ihtimalle rusyaya bağlanma kararı çıkacak olan referandumdur.

bir yandan istiyorum evet; bu gavat abd ye ders olsun diye;ama öz olarak düşünürsek, orada yaşayan insanlarımız açısından son derece tehlikeli bir karar olur.

hayırlısı inş.
ukrayna ne aq. eski ruslar i$te. orta asya turk kari$imi tipki azeriler gibi. azerbeycan ida boyle bir gun almak nasip olur in$allah.
evet ilk gelen haberlere göre % 93 oranında rusya ya bağlanma kararı çıkmış. resmi bilgi değil elbette. artık oradaki vatandaşlarımızın yakasında rus pençesini göreceğiz.
ikinci dünya savaşının hemen öncesinde almanya, kendisine ait olmayan ( sanırım fransaya ait) bir bölgede referandum yaparak kendi topraklarına katıyordu.

bu olayda ikinci dünya savaşının başlamasına sebep olan gelişmelerden biriydi. ve bu dönemde yaşanan pek çok sürtüşme tıpkı bugünlerde yaşanan duruma oldukça benziyor.

hatta daha öncesinde birinci dünya savaşının başlama gelişmelerinde bile pek çok örnek verilebilir.

üç dört yıla kalmaz oradan bir yerden ya da başka bir bölgeden bu gerilim patlak verir.
%93'lük bir oran ile "rusya'ya dahil olma" sonucu çıkan referandumdur.

kırım artık rusya toprağıdır.

üçüncü ülkelere ve tüzel kişilere duyurulur.
ukrayna'daki amerika, rusya savaşında 2 raundun galibi rusya olmuştur. soydaşlarıma geçmiş olsun.
avrupa birliği , amerika ve türkiye tarafından tanınmayan referandumdur. tanınmaması gereken referandumdur da aynı zamanda. gizli sayım yapılması da ayrı bir olay. çakal putin.
kırım'ın bağımsızlığını ilan etmesidir.

sıradaki adım rusyaya bağlanmaktır.

ne var ki %96.77 gibi bir oylama sonucu çıkmıştır. burda etkili olan 300 kırım tatarının seçimi boykot etmesidir.
bakınız kıymetli müminler burada ders çıkarmamız gereken bir nokta var.

hep es geçiyor, hep atlıyorsunuz.

kırım'da neden ve ne şartlar altında referandum yapıldı, önce ona bakmak lazım.

kırım statü gereği, özerk bir cumhuriyet. dolayısıyla kendi parlamentosu var, özerkliği dünya tarafından kabul edilmiş, yani kendi geleceklerini tayin edebilme hakları kısıtlı da olsa verilmiş.
kırım'da buna dayanılarak referandum yapılabiliyor.

şimdi türkiye coğrafyasındaki duruma bakalım.

kürtler ne istiyor?

özerklik.

yani bu şu demek.
adamlar önce özerklik ilan edecekler. ki bu özerklik ilanına ramak kaldı, zira uzun süredir bekliyorlar, akp bu özerkliği ta 2006 senesinde tanıdı ve imzaladı.
(bkz: akp nin gerçek hedefi bop ve 2015)

şimdi, özerk bir kürdistan kurulduğunda ne olacak?
kuzey ırak'taki kürdistan bağımsızlık kararı alacak ve malesef onu ilk biz tanıyacağız.
sonra bizdeki özerk kürdistan birkaç sene sonra kendi parlamentosunda "referandum" kararı alacak ve yüzde 70-75 gibi evet oyu ile kürdistan'a bağlanma kararı alacak.

tıpkı kırım gibi.
abhazya gibi.
güney osetya gibi ve yine muhtemel transdinyester gibi...

şartlar bizi zorlamadan, dünya kamuoyunda haksız kalmadan önlemlerimizi almalıyız.

biz istediğimiz kadar yaygara yapalım.

kürdistan kurulacak...

ama biz önlemimizi alırsak, kürdistan'ın kurucusu biz olabiliriz. böylece bizim belirlediğimiz ve istediğimiz şartlarda bir kürdistan kurulur.
(bkz: kürdistan/@protest sanayici)

bir taşla birkaç kuş vurabiliriz.

güneydoğu kırım olmadan.

aklını başına al türkiye...
(bkz: Evi elinden alınan adam)