bugün

2010 güney afrika dünya kupası h grubu birinci maçı.
isviçre'nin tamamen 2004'de ki yunan taktiğini uygulayacağı, maçı 0-0'a kilitlemeye çalışacağı maçtır. alt biter.
ispanya nın kazanacağı karşılaşmadır, üst bitmeside muhtemeldir.
edit:hem alt bitti, hemde isviçre kazandı. harikayım ben!
royal bakofeng stadyumu'nda saat 17:00'da oynanacak h grubu maçı.
david villa nın ibrahim üzülmezleştiği maç. rakip defans oyuncusunun şortundan tutup kendini yere attı an itibariyle.
ilk yarıda ispanya'nın oldukça bastırdığı ancak gol bulamadığı maçtır.
isviçre'nin 1-0 öne geçtiği maçtır.

(bkz: Şoktayım sözlük)
eren'in golden hemen önce pique'ye çok estetik bir tekme attığı maç.
ispanyanın 1-0 yenik duruma düştüğü ancak torresin oyuna girmesiyle çevirebileceği maçtır.
isviçrenin öne geçmesinden sonra ispanyanının geri kalan dakikalarda oyunu domine etmesini bekleyebileceğimiz maç.
isviçre'nin öne geçmesi sonrası şoka girenlere sebebini sormak istediğim maç. ama hasbel kader spain kazanırsa ben şok olurum.

kupanın favorisi olarak ispanya'yı sunanlara ise başndan beri güldüğüm organımla gülmeye devam ediyorum.
(bkz: eren eren eren)

bu çocuğu, gökhan inler'i, mesut özil'i ve daha nicelerini milli takımda oynatamayanlar utansınlar.
isviçre de eren in* çıkıp hakan ın* girdiği maçtır. *
isviçre'nin ispanya ile top niyetine oynadığı karşılaşma. ne lan bu?

3 puan almazsa üzülürüm isviçre adına.
david villa nın ve torres in guiza yı arattığı maç..
nasıl ki inter barcelona'yı 8-9 kişi savunma yaparak yenmişse isviçre de aynı şekilde ispanya'yı yenmiştir. adamların ortasaha ve savunma hatlarının arasında 1-2 metre oluyor genelde ve bu da cezasahası ön çizgisinin iki tarafı oluyor.

işte bu yüzden futbol izlemez oluyoruz. jose mourinho'ya "dahi" denen bir spordan bahsediyoruz...

fifa'nın en kısa zamanda bir şeyler yapması gerek. futbol giderek çirkinleşiyor ve güzel oynamaya çalışanlar sürekli suç işlemiş gibi cezalandırılıyor.
bu dünya kupasında bir süprizin daha yaşandığı mücadele. türk asıllı oyuncuların performansı da göz dolduruyor. tabi keşke milli takımda olsalardı. almanya hariç rahat kazanan bir takım olmadı. bakalım daha sonra ki maçlarda böyle geçecek mi?
jose mourinho'ya dahi diyenlerin şimdi lölö yaptığı kupanın bir maçı. isviçre kazanmıştır.

(bkz: sikerim böyle dünya kupasını)

ayrıca biri şunu doldursun;

(bkz: dünya kupası üzerinde jose mourinho etkisi)
torres in top kontrolünün sıfır olduğu maç olmuştur. (bkz: kontrolsüz güç güç değildir).
(bkz: 2010 dünya kupası arjantin brezilya finali)
barcelona-inter maçından sonra doruğa çıkan "10 kişi defans yapalım gol yemeyiz, atarsak ne ala" taktiğini isviçre de uygulayarak başarıya ulaşmıştır. ne diyelim mourinho allah belanı versin.. atak düşünen artık bu rezil taktiğe bir çare bulması lazım yoksa her takım bu taktiğe başvuracak.
türkiye yenmiş kadar sevindiğim maçtır.

ne oldu lan yavşak xavi? gol atınca sevinmemeler falan barcelona'da? artist...
ben torres'i böyle bilmezdim artık topçu mu tüpçü mü tahmin bile edemiyorum maçıdır.
takım sporlarında en önemli faktörün iyi savunma olduğunu bir kez daha gördüğümüz maç. kazanmak istiyorsan ya risk alıp almanya gibi kazanacaksın, ya da hasbel kader kazanacaksın. ya da böyle rezil olacaksın.

ayrıca buradan '' isviçre pis savunma yaptı'' diyenlere gülüyorum. takım sporunda önce gol yememeyi bileceksin, en kötü berabere kalırsın.
eren derdiyok un amına koyduğu maç.
demek ki ispanyaya katı savunma yapınca adamlar çöküyormuş.