bugün

acun ılıcalının hiçbir programına katılamayacak insandır.
sayısal zekası yerlerde sürünen insandır. morondur belki de.
yılbaşında ipnelik olsun diye 10 dan 20 ye kadar sayar.
bir de ileri doğru denemek lazım, belki ileri sayar.
yılbaşında geri sayım başlayınca ağızını oynatan insandır.
saklambaç bile oynayamaz bu kişi.
siz o yollardan giderken biz dönüyorduk kalıbını hiçe sayan bir durumdur.
şahıs daima ileriyi düşündüğü için geriye gitmeyi , gerilemeyi aklından tamamen silmiştir bu yüzdende 10 dan geri saymamıştır.

bir diğer öncül ise şu şekilde cereyan etmektedir.

- mahmut 10dan geriye saysana
- tamam hemen sayıyorum asuman
- 10,9,8,7,6,5,4,3,2,1,0,(-1),(-2),(-3),(-4),(-5) ...
- dur yeter mahmut aralık belirt bari
- ( -∞ , 10 ]
*
bilmediği bir dilde ondan geriye sayması istenilen kişidir. şahsen bana italyanca ondan geriye say deseler apışır kalırım.
yeni yila bir türlü giremeyecek insandir.
ingilizce olarak sayması biraz zordur. ama bunu da kolayı var. funhouse'u bir iki kere dinleyince söküyorsun, tekerleme gibi tıpkı ...four, three, two, one, fun!
geriye gitmek zaman kaybıdır, ileri görüşlüdür 10'dan yukarıya doğru sayan insandır.
ezbere karşıyız mantığıyla hayatın içinden örneklerle bu minik engelinden kurtulacak insandır. olmuyorsa fazla ısrar etmeyin.

(bkz: geriye saymada asansörlü eğitim)
ondan öncesi benim için önemli değil önemli olan ondan sonrası. *
ilkokul birinci sınıfta üst üste 3 kere kalan insandır. Mevcuttur. Allah'tan sınıf öğretmenimiz insaflı çıktıda tuttu elinden. 5. sınıfa kadar anca okumayı öğretebildi ama başardı, topluma yararlı bir vatandaş yaptı onu. Başkasına düşseydi o çocuk, belki şuan bambaşka yerlerdeydi.
sayabilen insanla günümüz şartlarında aynı konumdadır. sayan insanın ne işine yaradı da sanki, sayamamak ne götürecek kişiden?