bugün

o sırada uyuyan insanların yaşayacağı olaydır. ayrıca o sirenleri tahrip etmeye çalışacak olan götleri görmek isteriz. siren diye koyup çalarlar adamı.
doğu ve güneydoğu anadolu'da daha sinir bozucudur.
365 gün boyunca günde 5 kere tekrarlanan ezan sesleri ile uykusu en az 1 kere bölünen insandan daha şikayetçi olmayacak insanın içinde bulunup bulunmayacağı şüpheli bir olay.

şahsen 10 kasım'da çalan siren yüreğimi dağlamakta ve kalbimi acıtmakta, o acı siren sesi ile "bana göre" dinden daha önemli bir kavram olan türkiye cumhuriyeti'nin içinde bulunduğu elim durumlar aklıma geliyor ve geleceğim-iz için alınabilecek önlemleri, yapılabilecek fedakarlık ve çabaları düşünüyorum.

gel gelelim ezana, günde 5 defa duyduğumda bana hiçbir şey hissettirmeyen bir kavram olduğu için insanı uyandırması da sinir bozucudur.

ne demiştik, (bkz: ezanın gereksiz bir ritüel olması)
Pişkinliğin daniskasıdır sen her gün uyandığında, sana ait bir vatan görüyorsan bu O'nun sayesindedir. Senin bugün babanın olması onun sayesindedir, "Sen anandan yine doğardın ama, baban kim olurdu bilemezdin şerefsiz" , sözü vardı anlıyana sivri sinek saz, anlamayana komple sazı soksan az. Akıllı olup esas duruşta sirenlerin bitmesi beklenmeli, ardından istiklal marşımız grurla söylenmeli(!) bu şekilde önce allaha sonra atamıza minetarlığımızı göstermemiz lazım.
(bkz: adamın götünden kan alırlar kamil)
"eşek gibi uyanacaksın lan, it" şeklinde yorumladığım uyanmadır. ya seve seve, ya...
sabah ezanına ses çıkarmayanların cumhuriyet düşmanlığının açığa çıkmış halidir. madem uykunuz bölünüyor, önce sabah ezanını yasaklatın, zira o her sabah ötüyor.
Yılın en hüzünlü uyanmasıdır. Rahatsız olanların içinde bulundukları gaflet uykusundan uyanmaları mümkün olamayacağı için şikayet etmeleri anlamsızdır. Siz ne zaman uyandınız ki kış uykusundan?
hafta içi ise, işe geç kaldım amına koyim eşliğinde, gömleğin koluna ayak sokmaya çalışılır. başarısız olununcada pantolonum nerde diye panik yapılır.
kaldığı yerden uykuya devam edilebileceğinden sorun yaratmayacak durumdur. tıpkı sabah ezanına uyanıp kaldığı yerden uykuya devam edebilmeniz gibi. değer veren o sirenden sonra kalkar saygısını gösterir, dileyen de sabah ezanına uyanıp kalkar saygısını gösterir. kasılmayın gençler özgür bir ülkedeyiz.
yaşadığı toprağı hak etmeyen hatta öldüğünde o toprağa gömülmesini bile fazla gördüğüm ziyan bir insan cümlesi.

ve ayrıca aynen katılıyorum;
(#5818503)
böyle düşünmeye devam ederse başka bir 10 kasım sabahı bombardıman sesleri eşliğinde uyanacak olan kişini yaptığı eylem.
bir semboldur. tüyleri ayağa kaldırır ve tarihe saygı duyulması gerektiğini hatırlatır.
ilgimi çeken şey ise sözlükteki karşılaştırma halidir.
(bkz: din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması)
Manasız bir siren yerine sela okunması daha makbul olur diye düşünüyorum. Akabinde ve detayında mevlüt okutulup, fakire fukaraya yemek dağıtılması, Hak'kın rahmetine kavuşmuş insanın ruhuna bir fatiha okunması daha makbuldür.

Edit: Eksileyen arkadaş sen ölünce sanada siren çalsınlar sana ne faydası olur. Ölen insan ruhuma bir fatiha okuyacak yokmu diye inlermiş. Atanızı düşünüyorsanız fatiha okuyun siren çalmayın.
9 kasım gecesi kulaklara tıkanan pamuk ile engellenebilecek olay. ezan ile kıyaslanmasını anlamıyorum bile, bu kadar mı gaza gelen bir milletiz!

bu ülkede yaşamana sebebiyet vermiş bir insanın öldüğü andaki törene hiç değilse ayağa kalkıp 1 dakikalığına saygı gösterisinde bulun. put gibi durmak istemiyorum diyorsan, atatürk'ün ruhuna bir fatiha okusan bile yeterlidir. ancak sen böyle yapmazsan, ateist yobazlar da benim ezanıma karışma hadlerini kendilerinde bulur.
ümmet olmayı millet olmaya tercih edenleri geren, germeye de devam edecek olan ses..
hüzünle karışık bir gurur duyacağım olaydır.Atatürk'ün çizdiği yoldan ççok farklı bir hayat yaşasam da hiç değilse böyle bir günde erken uyanmanın en azından benim için hiçbir kötü tarafı yoktur.kaldı ki 9'u 5 geçe de çok erken bir saat değildir.
uyanıp bir fatiha uyukup, gerisin geri yatmayla sonuçlanacaktır.
yobazların kulaklarına pamuk tıkadığı atatürk'ü sevenlerin ise hüzün ve gururla saygı duruşunda bulunduğu andır.