bugün

doğruluğunu destekleyen insanların sayısına bakarsak pekte yanlış olduğu söylenemeyecek olan oluştur.

"ezan gereksiz bir ritüeldir." evet. böyle deniyor.

zamanında saat yok, alarm yok adamlar ezan yolu ile insanları imana davet etmişlerdir. bu onların ne kadar düşünceli olduğunun kanıtıdır. hepsini seviyoruz. fakat gelin görün ki 2009 yılındayız. 2010 dan bir önce. resmen teknolojinin belini kırıyoruz hergün. neden bu ezan ha neden?

günde 5 kere 15 metre aralıklı hoparlör ve camiilerden dinlediğimizde imanımız mı artıyor. herhangi bir getirisi nedir bunun?
"kuran da yazıyor" diyeni kınarım. "gelenek" diyeni öperim. başka bir yol kalmadı.

ha unutmadan türkiye de ki "ezan" apayrı bir konumda tabi bunu da unutmamak lazım.

(bkz: türklerin islamı basitleştirmesi)
namazin gereksiz bir rituel olusundan ileri gelir... ama remix'leri iyidir.
Ezan, gereksiz görenlere her gün 5 defa bir şeyleri anlatıyorsa yüzlerce yıldır, buna rağmen bu günde 5 defa tekrarlanan yüce çağrıyı gereksiz bir ritüel olarak düşünenler mevcutsa, bu düşünce yanlıştır. Bunu düşünen birileri olduğu için bile gereklidir.

Dersi anlayamadıysanız kalırsınız. Daha iyi anlamak için aynı dersi tekrar görmeniz gerekir. 1400 küsur senedir her gün, aralıksız, günde 5 defa tekrarlanan bir dersi hala anlamayanlar varsa demek ki gene tekrar edilmesi şarttır.
"sabah ezanını duyduğumda korkuyorum." diyen yüzlerce arkadaşa sahip olduğum için sıkca duyduğum cümledir.

adam korkuyor abi sabah ezanından. bir hal çaresi olmalı bunun. ya makamını değiştirin, yada başka bir çare.. ne bileyim.. insanlar sonra gelip benle dertleşiyorlar. psikolog muyum lan ben?
gunde 5 kere kendisinin tek tanri muhammed'in de peygamberi oldugunun hatirlatilmasi gerekli midir... gerekliyse teshis alzheimer midir, sorularini akla getiriyor.
bir zamanlar zincirlikuyu mezarlığı'nın kapısındaki "her nefis bir gün ölümü tadacaktır" şeklindeki ayetten rahatsız olmuşlar insanlar. ürkünç, korkunç, tüyler ürpertici gelmiş... neden peki? unuttukları bir şeyi "ölümü" hatırlatmış çünkü insanlara, o soğukluğu, yokluğu hatırlatmış ve insanlar öleceklerini idrak ettiklerinden korkmuşlar.

şimdi asıl konumuza dönmeli ve ezan gereksiz diyebilmenin temelindeki mahçubiyeti, korkuyu görebilmeli... ancak o korkuyu görebilirsek bir şeyler söyleyebiliriz bu konuda da. ve düşünülmelidir saint basil katedrali'nin alarmlardaki yeri, teknolojideki yerini düşünmelidir. saint paul'un kulakları delercesine çınlatan çanını düşünmek gerekir... amaç islamiyet düşmanlığı ise ona da amenna... ama kılıf istemez!***
bazıları irana git diyor ya birde biz deneyelim bakalım. begenmeyen gitsin uzayda yaşasin. dunyanın neresine giderseniz gidin bir dini rituel sesi duyacagınız icin bu sesleri duyamayacaginiz tek yer uzay herhalde. tavsiyem ay'a gitmeyin orda da ezan sesi duyuluyor diye rivayetler var.
daha çağdaş olanı da var.

(bkz: avrupa modernizasyonunun göbeğindeki çan sesi)
(bkz: deveye neden boynun eğri demişler)
islamdan bihaber olan ve bununla alakalı fikirlerini dile getirince marjinal ve aydın olabileceğine inanan, ilgi çekmeye çalışan, ben medeniyim aaaaabi modunda gezen insan modelinin söylemidir.
saçmalıktır.

1400 senedir yapılan bir şey ritüel ise, bu anlaşılmamışsa ve milyarlarcaa kişiden sadece binlercesi böyle düşünüyorsa, beyaz müslüman aslında zenci bir yazardır.

değiştirme: noluyo lan! eksi oy manyağı olduk.~
(bkz: karmayı önemsemeyen yazar)
ezan gereksiz ritüel, Yarın çıkacaklar Bayram namazları da farz değil o da gereksiz ritüel, o gereksiz bu gereksiz ritüel.

okullarda da istiklal marşı okunmasın o da gereksiz ritüel. Andımız zaten faşizan ritüel, bayrak asmayalım altıüstü bez parçası.

resmi bayramlarda kutlama yapmayalım ne gerek var biz cumhuriyetin özgürlüğün değerini bilmiyoruz mu falan filan.
her zaman söylendiği gibi çoğunluğun müslüman olduğu, dolayısıyle başka hiç bir görüşe, inanca,fikre saygı duyulmayan bir toplumda aslında gereksiz olup gerekli gibi, haz alınıyormuş gibi rol yapılan bir ritüeldir.daha önce de yazdığım gibi müslüman toplumlar yaygarayı sever bu yüzden günde beş defa okunan ezan,ramazan da gümbür gümbür çalan davullar onları bir şekilde mutlu ve tatmin eder.keşke gerçekten de uzaya gitme şansım olsaydı bir dakika bile katlanmazdım bu zulme.ama nedense bu dini bütün, sapına kadar müslüman kardeşlerimiz iran'a gidin o zaman söyleminden rahatsız oldular.gerçek müslüman değiller mi ne ? kafam karışıyor.
ritüel, dinin gerektirdiği bir eylem biçimi olarak anlatılagelmiş burada.. Fakat teknoloji çağında insanlara laiklik adı altında cuma günü farz olan namazlarına gitmek için zaman veremeyen zihinlerin, ezana gereksiz demesi de art niyeti beraberinde getirecektir.
Sonuçta ritüel değişmeksizin, ya da kısıtlı bir değişim içinde devam ededuran bir eylem biçimidir. Buradan hareketle mesele sadece namaza gidecek olanların gitmesi değildir. Ezan vaktinin yıllar önce de herkesçe bilinebilmesi mümkündür. Ezan vakti geldi diyerek camiye giden dedeleriniz anlatsın bunu. Sorun şudur, Allah'ın son Hak dini olan islam'da toplumsal ritüeller son derece yoğundur. Ortak hareket etmenin, namazda cemaat ile hareket etmenin en yoğun olduğu dindir iSlam. Bu sebeple bakarsanız, ezan da bu toplumsallığın bir dışavurumudur. Yapılmalıdır. Yapılacaktır da. ÇAn sesi gibi evet. Lakin ayrıca işine dalmış kişilerin hatırlamasına da yol açar, kimi zaman hiç namaza gitmeyecek olanları da namaza götürür ezan, mistik bir yönü de vardır.
Ha ezan sesinden rahatsız olanlar var, ben demokrasiye inanmadığım için, kulaklarını kapatabilirler, ben görmediğim sürece küfür de edebilirler, dillerine ve kulaklarına mukayet olmalarını tavsiye ederim o başka.
Ezan ın Türkçe olması konusunda, olabilir aslında, mantıklı din büyükleri bunu kendi arasında tartışsa fena olmaz hani. Lakin arapça okunması da sorun değil, yeter ki biz ne dediğini Türkçe olarak bilelim...
Şimdi dağılın lan
destekleyenlerin götüne diğer tarafda soba borusu girme ihtimali fazladır sanırsam..
nüfusun çok küçük bir kesiminin camide namaz kıldığı düşünülürse cuma öğlen hariç geçerli bir tespittir. çandır ezandır vb dini ritüeller artık azınlığın hizmetinde alışkanlıklardır. Olmalıdır ama inançsızları veya farklı inançtakileri rahatsız etmemelidir. Otel odasında ilk çan sesiyle uyandığımda korku filminin ilk kurban rolünü oynuyorum sanmıştım.
sayesinde gerçek müslümanlığın iran müslümanlığı olduğunu bir kez, bir kez ve bir kez daha öğrendiğimiz beynimizin en saklı kıvrımlarına oya gibi işlememize sebep olmuş allah bin kere razı olsun tespiti.

türkiye'de yaşadığı ve etrafında binlerce müslüman olduğu halde hala müslüman deyince aklına iran, taliban, ladin vs. figürler gelen cacıkların muhteviyatındaki hıyar belki yine kendi özleri ama en azından yoğurtta bazı yurdum müslümanlarının da katkısı var inkar etmemek lazım.

tüm derdi, tasası, rahatsızlığı bizatihi dinin kendisiyken gidip ritüellerini diline dolayanlarıda sık sık yad etmiş oluyoruz böyle muhteşem tespitlerle.

ulan dinin ibadet noktasının yüzde 80'i ritüel zaten hangisi gerekli sana göre bir anlatıversene!!!

sana göre din gereksiz zaten, niye ritüellere indirgiyosun meseleyi?

ezan gereksiz ritüel peki!

hac gerekli mi mesela? ya da tavaf??

sana göre gereksiz olanları kaldırsak bu memlekette din namına hiç bir şey yaşanamayacağını bilmiyor musun sen? biliyorsun.

e o zaman?

iş olsun. maksat kulakların çınlasın.

*

bir de şu klişe var : artık teknoloji gelişti, saatler var, namazı herkes kendi şeedebilir!

yapma yeeaaaa!!

sadrazam torunu musun sen de ülke senin arzu ve isteklerine göre yönetilsin?

ben de yılbaşı eğlencelerinden rahatsızım o zaman kutlanmasın!

hele o noel babayı gördüğüm zaman tüylerim irkiliyor!

şeriatçıyım ya!

*

ha olay ritüellere gıcıklıksa, selim pusat gerekeni söylemiş zaten ben daha fazla kanırtmiyim.

senin evinin önünde cami olabilir ve rahatsız olabilirsin.

ama başkası da ezan sesi isterken bırak rahatsız olmayı duyamıyor bile bu memlekette!

yok arkadaş, en yakın cami 2 kilometre!

naaapsın caaaaami caaaami caaaami diye ortalığı mı inletsin!

gelsin buraya "memleketimdeki cami yetersizliği" diye başlık mı açsın?

*

türkiye burası!

onu bunu iran'a yollayacağına çok istiyorsan ezansız sabahlar, siktir ol git hollandaya, brezilya'ya!

oralar sessizdir sabahları, ama dikkat et karnavala falan denk gelme.

dedenden miras değil sana bu topraklar!
(bkz: her kusu siktik bi kaldı leylek)

dikkat çekmek isteyen, bunun için ne yapacağı konusunda bilgisi olmayan kişinin toplumun hassas değerlerinden birine laf söylemesi durumu.

ama adama derler ki:
herif sen önce düzgün cümle kur. düzgün cümle kur ki, insanlar ne dediğini anlayabilsin. 2010 yılı gelmiş çatmış, teknolojik olarak artık aşmışız dünya milletinin insanları olarak ama gel gör ki ana dilimizi düzgün kullanmayı bilmiyoruz. ne komik değil mi? böyle kıç kısmı açıkta olduğu halde görmezden gelip, bir de bunun üstüne başkalarının değerleri (ama hassas değerler) üzerinde yorum yapmak, tespitte bulunmak pek bir manidar.*
halen ezan neden okunuyor diyene cevabımız;
senin gibi esasen çakma müslüman'lara bir hatırlatma. bırak bu işleri delikanlı ol. sonra çok pişman olursun.
(bkz: sizin gibi gençleri kıyamet günü görmek isteriz)
Ezan, sadece müslümanları namaza davet değildir. O bir emaredir. O der ki; ''bu topraklarda müslümanlar yaşar''.
insanların kendi kirlenmiş beyinlerinden çıkan sesleri, modernizmle bağdaştırarak, başkalarına meşrulaştırmaya çalışması ve bu noktada gayret göstermesi yazıktır.
insan kendine küfretmemelidir.
Kendi gereksizliğinizi, islami bir meseleye sözde dem vurarak, anlamlı hale getirmeye çalışmanızda ne kadar zavallı bir durumdur. Bu durumdan kurtul, gene gel!
bazı kesimleri milli değerlerin gerekliliğini sorgulamaya iten oluştur.

sabahları okullarda okutulan andımız demişler, istiklal marşları demişler..

yahu sen "kutsal"ına laf dendiği zaman köpürüp neden basitleşiyorsun dostum? sabahları okullarda okutulan andımız mı? evet onun için de gereksiz diyorum. açayım mı başlığını? her sabah türk bayrağı çekip sabit dizeleri öğrencilere okutmanın mantığı yoktur. gelişmiş ülkelerde böyle şeyler yapılmaz bile. bunun sebebi de ulusal gururdur.

yabancı bir arkadaşım türkiye deyken kaldığı otelin karşısındaki okula bakarmış. bana geldi, "her sabah türk bayrağı çekilip and içiliyor. milli bir hafta mı bu hafta?" diye sordu bana. "hayır." dedim, "tüm yıl boyunca haftaiçi hergün yapılır bu." dedim. şaşırdı. hem de çok şaşırdı. "nasıl olur?" dedi. "bayrak kutsaldır. öle hergün ortalıkla durmamalı bayrak."

bizler bu kapasiteye gelemedik henüz değil mi?

ezanın ki daha katı sınırlarla çizildiği için biraz uğraş istiyor bu konuda fikir entegre etmek. eheh.
(bkz: rituel deyince daha inandirici oluyo sanmak)
Ezanı gereksiz bulanların öldüklerinde cenaze namazlarının kılınmamasını ve selalarının verilmemesini vasiyet etmeleri gerektigine inandigim öneridir.
Bu ezanlar-ki şehâdetleri dinin temeli
Ebedî yurdumun üstünde benim inlemeli.
ezanın teknolojik gelişimler sebebiyle demode olduğu iddiası ile orta atılmış teori.

Kuzey Kore'nin üçüncü dünya savaşını çıkarabilecek nükleer denemesi bile bu kadar etki yapmadı sayın seyirciler.

Adam ortaya bir görüş bildirmiş, sebep sonuç ilişkisine dayandırmış, siz de usulünce hakaret etmeden karşı argumanlarınızı ortaya koyun.

Noldu şimdi sizden tırstı da bir anda hidayete erip ezanın gerekli olduğu kanısına mı vardı?
-arkadaşlar gelmeyin,burası bombok bir yere çıkıyor.

ayrıca tanım;islamiyet e saldırmanın son noktası olarak açılmış başlık.
güncel Önemli Başlıklar