bugün

tüm sene günah işle işle sonra camiye git amin amin .
bre cahil bu kadar basit mi bu işler, allah sana 1 gün benim için ibadet et demiyor yılın her günü 5 vakit namaz kıl beni tesbih etmekten vazgeçme diyor. ama bunlar ne yapıyor bir gün öncesinden zina yapıyor, içki içiyor,faiz yiyor sonra akşamında camiye gidip hoca ne diyorsa amin daha sonra 2 rekat namaz kıl sonra eski düzene tekrar dön. oh be ne güzel dünya lan . ve üstüne bu cahiller temizlendiğini sanıyor.
son olarak kandillerin abartılmasınıda anlamıyorum .
bu abartmalar bence müslümanları tembelleştiriyor.

edit: müslüman yazarken gerçekten zorlandım. müslüman demeye dilim varmıyor malesef.
katılmamak elde olmayan önerme.
allah ın kapıları kullarına herzaman açıktır. kimin duasının ne zaman kabul olacağı belli değildir. elbette herzaman ibadet etmek gerekli ama dinimizde bulunan mübarek günleri atlamamak da bir o kdar önemli bence. kim bilir belki de allah içine o duyguyu o gün yaptığı ibadette veriri de bir daha azlaydı. aynı hataları yapmaz. kandil abartılamaz. bundan önce de kandiller böyleydi. hatta her kanalda özel kandil programları olurdu. eskiden mübarek günlere saygı daha fazlaydı. ramazanda oruç tutmayanlar belli dahi olmazdı. şimdi ise ramazan olduğu sadece sahurda ve fırınlarda ki pide kuyruklarında belli oluyor. keşke abartılsa da insanlar dinden bu kadar uzaklaşmasa.
dönüp bir de hristiyanların günah çıkarmasına "çok saçma" diyebilen mübarektir.
--spoiler--
tüm sene günah işle işle sonra camiye git aminamin .
bre cahil bu kadar basit mi bu işler, allah sana 1 gün benim için ibadet et demiyor yılın her günü 5 vakit namaz kıl beni tesbih etmekten vazgeçme diyor. ama bunlar ne yapıyor bir gün öncesinden zina yapıyor, içki içiyor, faiz yiyor sonra akşamında camiye gidip hoca ne diyorsa amin daha sonra 2 rekat namaz kıl sonra eski düzene tekrar dön. oh be ne güzel dünya lan . ve üstüne bu cahiller temizlendiğini sanıyor.
--spoiler--

bu kısımlara hiç kimsenin bir şey dediği yok ama yine de şunu da düşünmeyi gerektirir; evet, allah'ın kapısı kullarına her zaman açıktır ama bir de dini anlamda büyük önem taşıyan vakitler de vardır. kandiller de bunlardan bazılarıdır. dolayısıyle affedilmek için dua ve tövbe etmek bu gecelerde daha iyi, güzel olacaktır. tabii ki de, allah kalplerimizdekini bilir hangi amaç ve niyetle dua ettiğimizi. bu sebeple 'aalah affeder' diyip bütün bir yıl günah içine batıp ağzı duayı ve alnı seccadeye sadece kandillerde yere değdirmek abes bir durum. ama yine de kesin konuşmamak gerek, sonuçta allah'ın işine akıl ermez.
tüm sene yatıp bütünleme haftasında kasan yazarın yattığı aylar yüzünden bütünlemede alacağı notu hak etmediğini düşünmesine benzer bir düşünce ürünü.
değişik versisyonları için;
cuma namazı ile haftayı, kadir gecesi ile bütün ömürü kurtardığını sanan cahillerle doludur.
yapmayın gençler ibadet 1 gün ve 1 gece değildir .
Cehaletten önünü göremez hale gelmiş insandır. Ama inanın bu az bile. orta okuldayken bir takvim yaprağında bütün ömrü kurtarmanın yolunu gördüm ben*.
ibadet 1 gün 1 gece tabi ki değildir ama allah'ın da işine karışılmaz. şirktir bu. o ibadetin nasıl bir huşu içinde yapıldığı sadece allah ve kul tarafından bilinir. bize mi kalmış kimin hangi sevapla, hangi ibadetle cennet'e gidip gidemeyeceğini sorgulamak?
şirk koşmayanlar cennete girecekse çoğumuz yırttık amına goyim....