bugün

Hükümetin dün yürürlüğe soktuğu karardır. Amaç tüketiciyi "0" km araç almaya yönlendirmektir.
şerefsizin evlatları peki neden ötv yi kaldırmıyor, bu vatandaş anasını, götünü satıp mı alacak araba diye dün gece tepki gösterdiğim, akabinde kızılay meydanında ya da taksim meydanında kendimi benzin dökerek yakmayı planladığım ve pahalı benzin fiyatlarından sonra onu bile yapamayacağımı düşündüren olaydır. bir dirhem hakkım varsa hepsinin üzerinde haram zıkkım olsun hepsine.
edit:( ) bu kısmı da eksileyen zenginlere gelsin.
1-3 yaş arası 1300 cc -1600 cc aracın şuan itibari ile vergisi 384.00tl + 384.00 tl =768.00 tl dir. bu vergi 1976 renault marka araca tahakkuk ettirilirse devlet sadece üçün birini alır, sonra vergi borcu, muayeneye girmemiş ve sigortasız araçları teker teker toplamaya çalışan polis teşkilatı ile karşı karşıya kalınacağının resmidir.
küreklere yan bastığımızın resmidir. lan ben size dedim bu adam hepimizi skecek diye dinlemediniz, al mk, sıra size de gelecek...
yalan olduğunu umduğumuz uygulamadır. ettiğim küfürleri buraya yazsam değil sözlük, internet komple kapanır.
biraz erken çıkmış kanundur. gerçi olumlu yönleri var. sıfır araba alırken kolaylıklar da muhtemelen sağlanacaktır. ama bu kanun yerli araba üretildikten sonra çıkmalıydı.
para babalarının ellerindeki arabaları okutup yeni çıkacak olan sıfır arabalara yönlenmesine böylece vergiden daha az ödeme yapmasına olanak sağlayacaktır.

kıt kanaat geçinip buna rağmen araba alma eğiliminde olan insanlara ise sağlam bir dayayacaktır. adaletine sokim.
beyler bisiklete binin. eski-yeni fark etmez vergi yok, benzin derdi yok.

ben çıkarttım kömürlükten kontrayı pati çeke çeke gidiyorum. allah sizi inandırsın porş geçti geçen yanımdan elemana bi pati koydum alık alık yüzüme baktı.
dedim; sen ne ayaksın!!
dedi; hiç!
dedim; iyi o zaman..
bir sonraki uygulama şu olacaktır sanırım: ayda (bkz: 2 000 tl den azıyla geçinenlerin kurşuna dizilmesi)
zaten bir arabanın yarısının vergi ettiği bir para ödüyoruz, bu da koymasın bize bakalım. sonumuz hayrola...
(bkz: arabası olmayandan da araba vergisi) bu kararın üzerinden çok geçmeden alınacak yeni bir karar daha. nitekim yapacaklarının sinyallerini önceden vermiş bulunmaktalar:

http://www.egedesonsoz.co...-bile-vergi-istedi/813943

yakında arabası olmayana da bu vergiler girecek!
(bkz: fakirden alıp zengine vermek)
araba üreten firmaların para kazanması için yapılan insanlık dışı zulüm. bu fikri ortaya atanları, önerenleri, uygulansın diyenleri, hazırlığında emeği geçenleri cenab-ı allah'a havale ediyorum. eğer bu yaptıkları zalimlikse cenab-ı allah cümlesini kahhar sıfatı ile kahreylesin (amin)
eski arabaların çevreye verdiği zarar ve sanayi ihtiyacının çok olacağını düşünen devletin, eski arabalardan kurtulma maksatı taşıyan maliye politikası.
insanları toplu taşıma araçlarına yöneltmeye çalışan düşüncenin ürünüdür.
devlet resmen işletme haline gelmiştir artık.
tüketiciyi 0 km ye yönlendirmekle alakası yoktur. eski araçların, eski teknoloji ürünü olmalarından ve yıllar içinde arızalanarak çevreye verdikleri zararın, yeni model yani 0 km araçlara göre nispeten fazla olmasından kaynaklanır. dünyanın hangi ülkesine bakarsanız bakın bu böyledir.
not: akp' yi savunmuyorum ama doğruya doğru.
yeni alınan bir araç motor parçaları birbirine alışana kadar aynı modelin iki yaşındakine oranla daha fazla yakacaktır, ben mi yanılıyorum bunlar vatandaşı iyice mal yerine mi koyuyor anlamadım?
Yeni alınan araçların ilk 10.000 kilometreden sonra normal yakıt durumuna geçtiği bilinmelidir, ilk 10.000 kilometre de araç normal seyrine göre 10 - 15 kuruş fazla yakar o kadar.
gündemdeki hay huy arasında kaynayan konu. öpülmekten hoşlanan milletimize kocaman bir öpücük daha hükümetten. adamlar domalın diyor, millet buz da atayım mı diyor.
ver ver ver (gi) demenin yeni usulü.
Yıllardır söylüyordum, sonunda yapmayı akıl etmişler. Yeni araçların satılabilmesi için belli gaz salınım şartlarını sağlaması gerekiyor. Bu yüzden yeni birçok sistem ekleniyor. Bunlar ucuz olmayan, araba fiyatını milyarlarca arttıran sistemler. Ayrıca yakıt tüketimini de arttırıyor (isteyen araştırabilir; post injection ve fuel vaporizer). Daha çok masraf edip çevreye daha az zarar veren yeni arabaların bir artısı olmalı tabiki.