1. 1.
  Diplomasi dilince ülkesini önemli zirvelerde temsil eden, zirvelerin gündemine ülkelerini hazırlayan yetkililer için kullanılan bir ifadedir.
  ... hibrit kibrit
 2. 2.
  Diplomaside ülkeleri önemli zirvelerde temsil eden, zirve gündemine hazırlayan görevliler için kullanılan bir terim. Nepal in Himalayalar bölgesinde yaşayan etnik grup Şerpalardan geliyor. Himalayalara tırmanmak isteyenlere Şerpa eşlik ettiğinden, ülkeleri zirveye hazırlayan, zirvede temsil edenlere de şerpa deniyor.
  ... getirmebenioraya
 3. 3.
  10 bin yıldır yaklaşık 3500 metre yükseklikte (namche bazaar) yaşamış olan şerpalar evrimin yaşayan kanıtlarıdır. bilim adamları yükseklik hastalığına * bu insanların nasıl yakalanmadığını araştırmış ve heyecan verici sonuçlara ulaşmışlardır. yapılan araştırmalar bu halkın insanlarının kılcal damar ağlarının diğer halklara göre çok daha gelişmiş, dallanmış ve kuvvetlenmiş olduğunu ortaya çıkarmıştır. bu durumda oksijen basıncının bu kadar düşük olduğu kasaba köylerde nasıl rahat bir şekilde yaşadıklarını açıklamaktadır. çünkü bu kılcal damarlar dokuya oksijeni bizimkinden daha iyi sunabilmektedir.
  1 ... drygt
 4. 4.
  Tibetli Komandolara verilen isim.
  ... ber0ne