bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  Ceolara iş bulan adam yetenek Avcısı turkcell ve Vodafone ceolarini da bu adam bulmuştur kendisini şöyle anlatır
  Ben Kimim

  ikiz kardeşim Murat ve ben doğduğumuzda babam 49 annem 41 yasinda idi. Daha önce iki çocuk sahibi olduklarından ilave çocuk düsünmedikleri bir dönemde doğmamizin biz ve onlar için hep bir avantaj olduğunu düşünmüşümdur. Bir kere ikizlerin baştan her şeyi paylaşmayı öğrenmesi son derece önemli bir bulgu. ilerki hayatimda yöneticilik de benim için anayasa olan iki bulgudan bir tanesi en iyilerle çalısmak diğeri ise eli açık ve paylaşma ruhu oldu. Demek ki bu paylaşma duygusunu erken yaşta öğrenecektim.

  ikinci avantajim da bankaci olan babamIn ilerlemiş yaşında doğmus olmam ; onun mesleğinde üst seviyelere yakın yerde olması ve nisbeten rahat bir ortamda büyümem olmuştu. Tabi herkese nasip olmayan şans faktörü baştan bize doğustan itibaren yakın olmustu. Bir yaşındayken tasındığım Bebek Ayşe Sultan Korusu bugün hala oturduğum mekan olmaya devam ediyor. O zamanlar Bebek te ev alanlara deli gözlüğü ile bakılıyor ve dünyanın öbür ucunda ne işiniz var diye soruluyordu. Şans herkese eşit durmuyor, onu yakalamak için biraz uğras vermek de gerekiyor.. Ama ben doğusta hic uğras vermeden Burkino Fasso yerine Istanbul Bebek te eğitimli bir ailede gözlerimi açmışım.

  Annem Piraye üniversite tahsili görmemişti ama Midilli den Ayvalığa goc etmis aydın bir ailenin altı çocuğundan biri idi. Aileyi aydın diye tanımlama sebebim kızları Piraye yi 11 yaşında yani 1923 senesinde yatılı olarak Istanbulda ki Robert Kolej okuluna yatılı olarak yollamış olmaları.

  Babam Halis Kaynar ise 1904 doğumlu ve Cumhuriyet ilanından sonra iyi eğitim gördüğü için Iş bankasına giren ve orada uzun kariyer yapan biri idi.

  Herhangi bir kisinin gelişmesinde üç faktörün önemli olduğunu düşünürüm. Aile de aldıgı eğitim, okulda aldıgı eğitim ve profesyonel hayat dersi.

  ilkokula giderken yani 1959 senesinde evimiz ile okul arasında bir kilometrelik yol vardı. Bunu yürüyerek kendi kendimize hiç bir refakatçi olmadan giderdik. Erken yaşta sorumluluk almanin önemini ailem bana yüklemişti. Tabi o senelerde Istanbul çok daha tenha ve güvenilir bir şehirdi. Daha sonra St Joseph Fransız lisesine de dört ayrı vasıta ile Bebek ,Beşiktaş,Kadıköy ve Bahariye ye dolmuşlarla servis arabasi olmadan giderdik ve geri dönerdik. Galiba riski tatmayi o zaman öğrenmiştim.

  Ailemden erken yaşta lisan öğrenmenin meziyetini ve açacağı kapıları tahmin etmiştim.Fransızcam ve ingilizcem iyidir, Rusça yı da idare ediyorum.. Ayrıca onlar sayesinde esprinin, gülme sanatının ve karşıya karşı toleranslı ve adil davranmanın ilk derslerini almıştım.

  Her zaman üniversitede okunan konunun hayattaki başarı için önemli olmadığının altını çizmişimdir. Ama dünyadaki zenginliklerin coğunu bilim sayesinde olduğunu gözlemlemiş biri olarak hep bilim ile ilgili bölümlere saygı duymuşumdur. Bu yüzden bende ingiltere de Bradford Üniversitesinden Kimya Mühendisi olarak mezun oldum. O tarihte bu kadar bilinçli değildim ama mühendislik kafasının verdiği analitik düşünce tüm hayatımda bana yol gösterici oldu.

  Bradford dan sonra kuzenim Muhtar Kent ile birlikte Londra City Universitesinde MBA derecesini bir senede elde ettik. Bu sene bana çok zor gelmişti. Londra pahalı olduğundan Muhtar ile aynı arabayı ve aynı evi paylaşmayı öğrenmiş ve az para ile çok iş yapmayı öğrenmiştim. Başarının sırrı çalışkanlık olduğunu burada öğrendim. Sınıf arkadaşlarım hepsi donanımlı ve en az beş sene profesyonel iş hayatı olan yöneticiler idi. Bu Mba sınıfından hala Yunanistan da George Lymberakis, Avustralya da Ron Ferster ve Londra da Russell Lyons ile çok yakın dostluğum devam etmektedir. Bu da benim dostlara verdiğim önemdir. St Joseph lisesinin 71 mezunlarını bir araya toplayıp onlarla da zengin dakikalar geçirmek benim için önemli.

  iş hayatım üç firmadan oluşuyor, kısaca 1977 ile 1990 arası Amerikan Westinghouse Electric firması1990 ile 1997 arası Isveç/Isviçre firması ABB ve 1997 den bugüne kadar olan bölüm Korn Ferry International adlı insan kaynakları firması.

  Nerdeyse kırk yılı dolduracağım profesyonel hayatta, uzun bulunduğum ülkelerde, Nijerya, Fildişi Kıyısı,Pakistan, Libya, Mısır,Kenya,Ukrayna, Fransa,Ingiltere ve Amerika da nefes kesen ve renkli tecrübelerim oldu. Bana yol gösteren arkadaşlarım, liderlerim oldu. Hem başarılarım hem de üzüntülerim oldu.Tüm yaptıklarım için iyi ki risk alıp denemişim diyorum.

  23 yaşında Afrika da bir görevi Kabul etmem, 41 yaşında kimseyi tanımadığım Ankara şehrine taşınmam ve oradan da Ukrayna ya hiç lisan bilmeden gitmem. Her karar size yeni donanımlar kazandırıyor. Buradan da her zaman yukarı lineer bir çizgi ile çıkmanın mümkün olmadığını ve hayatta değişiklikler veya yeni kararlar almanın size uzun vadede yeni fırsatlar açtığını gördüm.

  Korn Ferry International da Mart 1997 de başlattğım beyin avcısı hayatım bugünde devam ediyor. Şirketlerin zenginliği eskiden elllerindeki sermaye veya teknoloji birikimi ile ölçülürdü, ama dünya değişti bugünkü rekabet ortamında şirketlerin rekabeti ellerindeki yetenekli eleman sayısı ile ölçülüyor. Ben de kazanmak isteyen şirketlere en uygun liderleri buluyorum. Yeni dünya da liderlik sadece en üst mevki de değil her pozisyonda gerekli. Modern liderin tarifi, bilgiyi paylaşan, öğrenmeye devam eden,tutkulu, kapısı açık, egosu büyük olmayan ve ekip çalışanlarına saygılı denilen soft konulardan geliyor. Tabiki bunların üstüne konuyu bilmesi ve çalışkan olamsı lazım.

  Tutku konusunun da altını çiziyorum, hayat sadece iş değil, benim sivil toplum örgütlerine GYIAD,Tügik, Propeller, Tüsiad, Rotary, Türkiye Bilim Merkezleri Vakfı, Beyaz Nokta Vakfı, Her Yer Kitap Vakfı, Ayşe Sultan Gönülllüleri Derneği etc gerek üye , gerek Başkan gerekyönetim kurulu üyesi olarak kattkılarım olmuştur. Burada edindiğim dostluklar da birer zenginliktir.

  Fransız kültürünü hiç bir zaman bırakmadım, en sevdiğim şarkıcı Barbara ya tutku ile bağlıyımdır. Onun adına Ayvalıkta ‘’La Maison de Barbara ‘’ binasını inşa ediyorum.

  Anne memleketim olan Ayvalıkta bir de yazlık evim ve yeşil bir coupe arabam var.Aileme her zaman vakit ayırmayı önemsiyorum , ablam Oya Başak Boğaziçi Üniversitesinin efsanevi profösörlerinden biri, Ingiliz Edebiyatı üzerine bir çok kişiyi etkilemiş.Onun üç kızı Ela ,Eda ,ve Esra Başak..ikizim Murat Kaynar , onun iki oğlu Halis ve Faruk ve Ayvalikli 34 tane kuzenlerimle zaman zaman renkli dakikalar geçiriyoruz.

  Bunun dışında hoşlandığım şeyleri şöyle sıralayabilirim:

  Çok rahat bir yatak

  Istanbul film festivalleri

  Peynirin her çeşiti

  Cumartesi geceleri evde vakit geçirmek

  Çağdaş sanat.
  ... akokandi
 2. 2.
  Türkiyenin en büyük ceo avcısıdır adamin elinde 30bin e yakin cv vardır başarıya ulaşmak isteyen herkes bu adamın kapısında yatıyor adeta.
  ... akokandi