1. 1.
  Çanakkale'ye bağlı bir ilçedir. Bugün şahsen gidip görmüşümdür, küçük bir yerdir.
  Not:
  bu başlığın benim tarafından şimdi açılması beni şaşırtmıştır. daha önce acaba bu ilçeden habersiz miydi yazarlar? sorusunu ister istemez akla getirmiştir.
  3 ... falcata
 2. 2.
  tersine çevrilmiş kadeh şeklinde, madenden yapılmış ses çıkaracak alet. içine asılı madeni bir tokmakla ya da üstüne vurulmak suretiyle titreşimler meydana getirerek ses çıkartır. icadının, beşinci yüzyılda fransa'da campanidie'deki nome şehrinin papazına ait olduğu sanılmaktadır. o tarihten bu yana, kiliselerde dini çağrı ve çeşitli bildirim amaçları için kullanılır.
  1 ... derwis
 3. 3.
  (bkz: zangoç)
  ... dilenci osurugu
 4. 4.
  Elazığ ilinin Karakoçan ilçesine bağlı bir köy.

  ilçenin tüm köyleri için:

  (bkz: karakoçan/#5120457)
  ... pipishik
 5. 5.
  çanakkale nin en tıkanık sıkıcı ilçesidir.
  2 -1 ... hayatin anlamini arayan adam
 6. 6.
  teknolojik olarak hiç gelişmemiş çalgıdır. sallanırken tokmağın vurmasıyla sesi çıkar.
  ... channingtatum
 7. 6.
  Notre Dame Katedrali' nde bulunanı Quasimodo' dan sorulan zımbırtı.
  ... fraktal
 8. 7.
  çanakkalenin küçük bir ilçesi. (kendisi memleketim olur) her ne kadar burada doğup büyümüş biri de olsam kendisini pek sevmem. Bir şehri sevmek için insan gerekir lafını doğruluyorum buradayken. Burayı güzel yapanda insan gerçekten. Aslında çan, burada okuyan gençlerin çan çukuru diye bahsettiği, içinden akan çayın nescafeyi andırdığı (içinde her şey var çünkü) bir kaç cafesi olan bir ilçe. E böyle olunca da pek ısınılamıyor şehre. Korkarım bu gidişle hiç nüfusu kalmayacak.
  1 ... 051195
 9. 8.
  Çanakkale'nin küçücük ilçelerinden bir tanesi. Aynı zamanda doğum yerim. Nüfusunun çoğunluğunu Çanakkale seramik fabrikasında çalışan işçiler oluşturur. Yaz aylarında sokakta dolaşan kimse göremezsiniz. Bu havanın sıcak olmasına da bağlıdır tabii; lakin asıl sebeb ilk fırsatta Lapseki, Gelibolu, Çanakkale gibi yakın yerlere kaçma fikrinden muteberdir.

  Motosiklet ve bisikletin bolca görüldüğü ilçede bir de kaplıca mevcuttur. Bu da ilçenin tam da fay hattının üzerinde olmasından kaynaklanmaktadır. Yılda irili ufaklı birçok sallantıya * maruz kalan ilçede evler pek yüksek olmadığından herkes bu sallantılara alışıktır. Suları çok yumuşak olduğundan içmeye doyamazsınız. Kent merkezindeki kaplıcasına mutlaka gitmelisiniz. Öyle ahım şahım bir yer olmasa da * bu şirin ilçe için büyük nimettir. ilçenin yerlileri kaplıcaya pek gitmezler; çünkü evlerin banyolarında akan sıcak su yeraltı suyudur ve 24 saat kaynar akar.

  ilçenin en büyük çayı olan Kocabaş çayı bildiğiniz duman renkte akar. Bunun sebeblerinden biri seramik fabrikası da olsa tek sebeb fabrika değildir. Çayın kollarında su nispeten daha temizdir ve balık tutmaya uygundur. Yine de ilçenin yerlileri bile balık tutmaya Biga tarafına doğru giderler.

  Futbol ilçenin vazgeçilmezidir. Çan şehir stadı toprak ve irili ufaklı çukurlarıyla meşhurdur. Bu küçücük ilçeden beklenmeyecek kalitede ve yetenekte futbolcular çıkar ki bunlar aşama aşama üst liglerde oynamışlardır.

  Linyit yatakları da mevcut olan ilçenin havası yaşanacak gibi değildir. Özellikle kış aylarında sokağa çıkmak neredeyse tehlikelidir. Hava kirliliğinin asıl sebebi linyit madeni değildir aslında. ilçedeki seramik fabrikasının bacaları bu kirliliğin gerçek sebebidir. Doğaya verdiği zarara rağmen ilçenin sosyo-ekonomik varlığının temel sebebi de yine bu seramik fabrikasıdır.

  Edirne Kırkpınar yağlı güreşlerinden sonra ülkemizin ikinci büyük yağlı güreş oyunları "Süleyman Şahin Yağlı Güreşleri" bu ilçemizde yapılır ve Edirne oyunları için referans niteliğinde olduğu söylenir. Çan'daki oyunlarda başarılı olan pehlivanlar Edirne'de de benzer başarılara imza atarlar ki bu anlamda geniş bir izleyici kitlesi çan Süleyman Şahin yağlı güreşlerini takip ederek Edirne'deki oyunlara daha bir zevkle giderler. Edirne yağlı güreşleri için Çan oyunlarına katılmak şart değildir; fakat itibar ve vitrin açısından etkilidir desek yanlış olmaz sanırım.

  Çan ilçesini Çanakkale'ye bağlayan iki yol vardır ki; biri yeni, çevre yolu gibi ve biri de eski, dağ yolu olanlarıdır. Çevre yolu olan kısadır; fakat sıkıcıdır. Dağ yolu, seyahatin süresini de seyir zevkini de ikiye katlar. Dağ yolunda orman içlerinde çok güzel mesire yerleri vardır ve özellikle oğlak çevirme yenmesi tavsiye edilir.
  2 ... akinburak
 10. 9.
  Akrabalarımın az bir bölümünün Arnavutluk'tan buraya yıllar önce mesken ettiği şirin mi şirin canım ilçem. Sırf buraya yakın olayım diye Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'ni tercih ettim.
  1 ... pegasusuruyasindagorentrakyali