entry'ler (10)

ferhat göçer

Aslında cennete değişmem saçının telini demeye çalışmış ama başaramamış, ehven i şer diyorsak dinleyebileceğimiz şahıs. Ama demiyelim gerçekten iyi olanı alkışlayalım diyorum ben...

kazım koyuncu

şu an halkevleri tarafından hazırlanmış olan albümünü dinlediğim, neden hep iyiler daha erken ayrılıyor hayattan dedirten, her şarkısında içime işleyen sesiyle seni neden geç tanıdım diye hayıflandığım Karadenizin asi çocuğu. Dünyada bir yerdeyiz Kazım ve seni dinlerken anılarımız düşüyor peşimize divane aşık gibi dolanıyoruz, aşkı, hayatı, insanları seninle daha bir seviyoruz. Hala varsın ve hala bizimlesin...ilkay Akkaya'nın sözleriyle "üzülmeyelim ölmene, ya doğmasaydın".

beverley craven

ingiltere'nin (şahsi kanaatim olmakla birlikte) en güzel sesidir. 1990 (Beverley Craven), 1993 (Love Scenes), 1999 (Mixed Emotions) ve 2004 (The very best of Beverley Craven) olmak üzere dört albüm hazırlamıştır. Promise me şarkısıyla dünya çapında ismini duyurmuş, ama ya aile yaşantısına çok önem verdiğinden, ya fazla üretken olamadığından (şarkılarını kendisi yapmaktadır) ya da kalitesinden ve tarzından taviz vermek istemediğinden hiçbir zaman çok popüler olmamıştır. Özellikle ;Love scenes; müzik arşivlerde mutlaka bulunması gereken bir albümdür. ilgilenenlere şiddetle tavsiye edilir.

ask biter sevgi bitmez

Doğrudur, Aşk biter, nedensizdir çünkü. Kişinin başına nedensizce, hatta nesnesizce gelir. Çünkü yalnızca bir etkilenim, bir tutkudur. Aşık olduğunun kim olduğu ne olduğu belirsizdir, önemsizdir ve tam da bu yüzden geçicidir. Sevgi ise eylemdir. Dünyanın en önemli en değerli şeyidir. Çünkü, kişinin bilinçle ve tam da belirli bir kişiye yönelik bulunabileceği en yoğun anlamlı ve amaçlı eylemidir... Biri amaçsızca gelir kendiliğinden, diğerine ise sen karar verirsin eğer bilincindeysen...

kolay mı unutmak

Kolaydır aslında, yapılacak tek şey unutmaya çalışmamaktır.

ayrıldıktan sonra sürekli arayan sevgili

ilişkinin bittiğini kavrayamamış, ayrılındığını anlayamamış insan modelidir. bu türün bir üst modeli, hiçbir aramasına ya da mesajına cevap alamamış olmasına karşın yine de aramaya devam edip sonunda açılan telefona "aramalarıma cevap vermeyince başına birşey geldi sandım" diyebilenleridir. Şaşılası durumdur, Hele bir de yeni bir sevgiliniz varsa iyice katlanılmaz olur, hayattan bezdirir. Telefonunuzu değiştirmeniz en iyisidir...

vedat sakman

Önce Zuhal Olcayın sesinden bestelerine, sonrasında kendisini dinleyip yorumuna hasta olduğum, popüler olma kaygısına düşmeden yllardır aynı çizgisinde üretmeye devam eden dinlenesi müzik adamı. Usulca isimli şarkısına vurgun olduğum, onu bir kez canlı dinlemeden yaşıyorum ben dememeniz gereken, onunla yalnızlığı tanıdığımız, ıssız kaldığımız, ne kadar hüzünlensekte şarkılarında sonunda sevgi kazanır deyip bizi yine umutlandıran yüce insan. Seninle olmadan olmaz bu işler be üstadım...

ferhat göçer

Anadolu Aryaları ve unutulmaz film müzikleri konser serilerini görüp, "yaşasın bizim de bir pop-opera sanatçımız olacak" derken bir pop albümü çıkartarak beni derin kederlere boğan, arkasından bir de televizyon programı yapıp iyice popüler kültürün esiri olan, kendisinden artık ümidi kestiğim cerrah ve tenor.

alessandro safina

pop-opera severlerin dinlemesi gerektiğine inandığım, hem ses hem fiziğin mükemmmel uyumu, luna, notturno, d'amore şarkıları özellikle dinlenesi hemen albümü edinilesi italyan tenor.

sibel sezal

Hakkında yanlış bilinenler, bilinenlerden çok olan, sesine vurulunası şarkılarına hayran olunası kadın vokal. Bu kalp seni unutur mu (1988), kardeşim (1990) ve gizli bahçe (1996) olmak üzere üç kaseti vardır aslen. Ve aslında bu kalp seni unutur mu, gönül ve ben gidersem isimli şarkılar Fikret Kızılok'un değil onun şarkılarıdır. Fikret Kızılok ondan sonra yorumlamıştır. Ve yine aslında Bu kalp seni unutur mu şarkısı bir düet değildir. Fikret Kızılok'a vokal yapmamıştır vs. Tüm şarkıları ve yorumları enfestir. Dönesim geldi, Kaderimde bu da varmış, gece ay şahit, alışmak kolay değil, sen varsın orda, dönde biraz halime bak vs. şarkılarını dinleyince tekrar tekrar aşık olmak isteği uyandıran, her şarkıyı ondan dinlemek istediğim muhteşem yorumcu kısacası...