bugün

entry'ler (151)

17 yaşında baba parası yemek

22 yaşında baba parası iyoruz ne yapalım kardeşim yalnış tabikibenim yaptığım ama sonuçta okuyoruz be abi , okurkende çalışılmıyor .

ben türk olmayı seçmediğim gibi kürt de seçmedi

ben türk olmayı seçmediğim gibi kürt de kürt olmayı seçmedi ama insan olmak seçilebilir. bunu türk de seçebilir kürt de. burada insan olmak ırk meselesi değil gönül kalp meselesi, ahlak meselesi .
türk olanlar kendini insan yerine koyup kürdü koymuyorsa eğer kürt doğsaydı insan olamayacaktı manasına gelir .
kürt olanlarda kendini insan yerine koyup türkü koymuyorsa eğer türk ırkında doğsaydı insan olmayacaktı manasına gelir.

insan olmak kalptedir. ırkta değil. ırklar bir çeşit fasulye cinsi gibidir , biri barbunya birisi ayşekadın birisi şeker fasulyesi gibi ama hepsi fasulye , hepsinin ayrı lezzeti verdır , o fasulyeyi iyi pişirirsen tadı güzel olur. önemli olmak her fasulye ırkından ziyade kendisini pişirmelidir. bizlerde ırka bakılmaksızın ben türküm ben zaten adamım deyip de üstlenmemeli
ben kürdüm ben zaten adamım diye gaflete düşmemelidir. ırk seçim değildir. amerikadaki beyaz insanlar ırkçılıklarından kızılderilileri kökünden yok ettiler. bizim böyle bir tarihimiz olamaz. böyle tarihte yazılamaz. o yüzden dağılmayın birleşin.

hazır sigara orucu bozar mı

içmessen neden bozsun kardeşim , ayıpsın *
sigara kalkıpta seni hadi şunu ye , şunu iç diye vesvese vermeyeceğine göre sigara gelipte senin orucunu bozmaz, sen alırsigarayı içersen bozulur . smile

türk kürt kardeşliğinin bitmesi

türk le kürt her zaman kardeşti , halada kardeşler, çünkü arada din bağı var . her müslim birbirine karşı düşman değil , arkadaş değil , dost değil , müşterisi veya iş arkadaşı değil , düpe düz kardeştirler . kan bağından öte din bağı vardır aramızda , ama nitekim bunu kıskanan ve bunun yüzünden ülkeyi bölüp parçalayamayan insanlar tarafından fitne çıkarılıyor, yine ve yine ,
sağcı solcu oldu tutmadı, darbe oldu bitmedi , türk kürt oldu , alevi sünni oldu bitmedi , yine türk le kürdü karşı karşıya getirmeye çalışıyorlar , türkü kürde kürdü türke kışkırtıyorlar , zamanında maraşta tutmayan oyunu şimdi tekrr deniyorlar , ama yinede tutmaz inşallah . çünkü bizim kökümüz sağlam , kökümüzde evliyalarımız var , bu evliyalar asfiyalar enbiyalar ve nice veliler vardı , hepsinin davası bir içindi. hepsi bir olan için mücadele etti , bizde birlik olarak dağılmamamız lazım bir olan bizi birbirimizi kıralım diyemi var etti , birbirimizin içinde kavrulalım diye var etti. https://www.youtube.com/watch?v=kvcv4UwVJsA kimseye sen git sen öte git demeyin https://www.youtube.com/watch?v=OSqKWV9HXmc .

en yakındaki kitabın yazarı

ahmed ziyaüddin gümüşhanevi (ks)
RAMÜZ EL- EHADiS.

kürdüz var mı sorun

kürtlerin bulunduğu ırktır,
zenci ırkı türk ırkı kızıl derili ırkı beyaz ırk gibi , farklı dillerde ve farklı ten renginde farklı saç , göz renginde insanlar bu dünyaya güzellik katmak için gelmiştir. herkesin aynı olmasının yanısıra farklı görünüş farklı renk farklı düşünceler ve farklı diller bu dünyayı güzel hale getirir. ırk kötülenen sorun edilmesi gereken birşey değildir. her ırk bir olan tarafından ayrı ayrı , her insanıda ayrı ayrı her düşünceyi de ayrı ayrı her seside ayrı ayrı ve her DNA'yıda ayrı ayrı meydana getirmiştir.Bunu ayrılıp birbirimizle didişelim diye değil, dahada tatlanalım diye böyle yapmış. öyleki resimler, yemekler , ve sanatta güzel olan şey güzel gözüken güzel kokan güzel tadı olan üstündür. sırf sonradan midede karışacak diye yemekle beraber tatlıyı yemeyiz, onların ayrı ayrı tadı vardır, ayrı ayrı lezzetini tadarız . ama biri eksik olsa tadı tam olmaz, veya hepsi birbirine geçmiş olsa renklerin görünüşü hoş olmaz, bir renk olur. göze güzel gelen , ayrı ayrı renklerin yerlerinde durmasıdır. sanatıda yemeğide güzel yapan budur. her şeyden içerü, ama ayrı ayrı . birbirine karışmadan , dünyadaki herkes beyaz ten düz saç yeşil göz olsa. yeşil gözün güzelliğinden, esmerin güzelliğinden bahsedemezdik.
aşure gibidir insan ayrı ayrı karılırlar kendi aralarında pişerler, sonra bir kazana doluşup öyle birleşirler. ama hepsi birleşmeden önce kendi ırklarının arasında pişerler. sonra diğer ırklarla kaynaşırlar. mesela şimdi bizim bir karadenizli ile bir afyonlu bir istanbullu ile bir konyalı hiç fark olmadan konuşuyorlarsa burada bir sorun var demektir. Konyalı'lı olan kendi ağzını kaybetmiş kendi kültürünü kaybetmiş demektir. o şiveyi vermek orada pişmiş olduğunu gösterir. oraya ait yemeklerin hepsini bilmek pişmiş olduğunu gösterir. şimdi hangi birimiz kendi memleketinin şivesi ile konuşuyor ? hangimiz yöresel yemeğini biliyor.
https://www.youtube.com/watch?v=wADukBHyZBA

bir türlü smile koyamamanın verdiği üzüntü

smile işareti : D birleşik yazınca :D * başka yere gönderiyor swh diyor deli oluyorum bu duruma zall reyizin halletmesi gereken durum :D

yazarın nickinden yazarın nickini tahmin etmek

zenginle fakirin farkı burada işte bu kadar insan ne yiyorda bu hale geliyor anlamıyorum, ben bütün yiyecekler bitki yiyecekleri et yiyecekleri insan sağlığına yararlı sanırdım , siz ne kattınızda böyle oldu anlayamıyorum *

bacağı kırılan sevgiliyi bir ağacın dibinde vurmak

bacağı kırılan yarış atlarının vurulduğunu biliyorum , kişu zamanda zaten bayanları yarış atlarına benzetildiğinide biliyorum , bakış açısına göre düz mantık ,laz aklıyla düşünülse dediğinde hiçbir kusur günah yoktur . ama iyi bir atsa yavrularınıda alabilirsin damızlık yani ölmesede olur , ama atın sahibine kalmış , fakat burada şimdi öyle bir şey varki o gerçek bir insan :D ama şimdi insanımız vurmanında başka anlamlarını çıkartabiliyor , ağacın altı dediğin yer gölgede ve rahat edeceği bir yerde onu kötü işlerine alet etmek gibisinden bahsediliyorda olabilir. kısacası manası derin bir cümle imiş *

gözüyle görmediğine inanmayan ateist bilim adamı

aristotelesçi ve gerçeğin aslında bu dünyada gördüklerimiz dokunduklarımızdan ibaret zannediyor , aslında dediğin gibi bir kişinin bile atomun parçalanmadığını kanıtlamış olması atomun parçalanamaz olduğunu kanıtlar , peki allahı gören 124 bin peygamber var onlara neden inanmıyorsun . gidip darvinin saçma teorisinin gerçek olabileceğine imkan veriyorsunda neden allahın olabilme ihtimalini düşünmüyorsun . çünkü sen düşünmüyorsun .

ceviz meyve midir yoksa kuru yemiş midir

yemiş meyve olduğu için oda meyvedir *
ötekide yani her türlü meyve

1001 icat ve ibn i heysem in dünyası

nasıl izleyebiliriz ?

zeki oldugunu iddia etmeyecek kadar zeki olmak

sokrates mantığı bildiğim tek şey hiç birşey bilmediğimdir, ama kahinler en çok bilenin o olduğunu söylüyorlar o da diyorki , olabilir diyor , hiçkimse birşey bilmiyor ama bildiklerini sanıyorlar. ama ben bilmediğimi biliyorum diyor : )

daha sevişemeden ölen gencecik şehit kardeşlerimiz

bu alçak bir açımlamadır . bunun altına yorum yaparak bu başlığı üstlere çıkarmamak elzemdir, şehidimizi , şehid olmakla , sevişmeyi aynı cümlede tutan aklı sarışınların fikri kararmışların bulunduğu başlık altında yorumda bulunmayalım .

türk ülkesinde arapça ezan okumak

kardeşim şimdi sorsam müslümanlıkla ilgili sorular, ne yanından geçmişsindir , nede müslümanlık hakkında islamiyet hakkında bir bilgiye sahipsindir. yok efendim bu farz bu değil, bu olmasın bunu çıkaralım, senin kafandakiler zaten ülkeyi ne hale soktular. senin düşüncene sahip insanlar yakılmadık kuran bırakmadı lan , yıkılmadık cami bırakmadı, lan bu müslüman insanlar , din alimini bırakıpta senin fetvana mı kaldı , dangalak , yokmu ülkede bunu diyecek bir din alimi , sen kim oluyorsunda bu fetvayı bu uygulamayı hoş görüyorsun . sen kimsinde bu ülkede yaşamış, mevlana , şemsi tebrizi, emir sultan , halid bin velid , ibni arabi, gibi insanlar bilememişlermi bunun böyle olması gerektiğini. sen onlardan daha mı iyi biliyorsun .
2- 3 kuruşluk milliyetçiliğin var diye millet müslümanlığıdamı eksik yaşayacak lan ? bir sen mi milliyetçisin. biz neyiz hadsiz. biz milletimiz için kanımızı canımızı , başımızı , gövdemizi , bu ülkenin tekerini kaydırmak isteyenlerin önüne koymuşuz sen kimsin ?

leyla ile mecnun

çok inanılmaz mükemmel komik , bir dizi idi , bitmeseydi iyiydi , leyla öldükten sonrasını izlemek istemedim , o benim için bir leyla oldu kavuşamayacağım leyla , ve o diziden sonra ulaşmak istediğim herşeyi hayatımdaki herşeyi leyla yerine koydum, hepsini sevdim , ve ulaşmadım .

online yazar sayım

hoca şimdi biz burdayızda kimbilir ne yapıyoruz ,ben online yimde oyunda , ya siz ? sırf sözlük için kalmadınız ya .

cahil olduğunu kabullenmek

cahil insan sorumlu değildir ne kadar az bilirsen birşeyler o kadar umrunda olur ve ne kadar az bilirsende o kadar sorumlu olursun. bilmessen sıkıntı olmaz mesela mangal yapmayı bilmiyorsan sana piknikte mangal yapma görevini veremezler. cahilsen sana çocuk emanet etmezler , mesela dediler cahildir o yüzden ona birşey emanet edilmez, bu yüzden az bilmek insanı mutlu yapar *

10000 entry girince adam olduğunu sanan lavuk

tabi kimin ne zaman olacağı tartışılır zaten adam olmak kolaymı , adamlık demek dilde bitmiyor , kalpte başlayıp harekette devam eden duygularla biten bir hayatın ulaşılması istenen bir amaçtır. amaç adamlığı almak elde etmek tir onun için çalışır çabalarsın insanlığın tümü onu arar . erdemli olmaktır adam olmak , düşündüklerini insanlara faydalı olmak yolunda harc etmektir. ama adamlığı 2 kitap okumak tesbihle dolaşmak sananlar var olmamalı.

çayı seven çaylak

temiz adamdır öncelikle . çay mü'minin mazotudur diye bir laf var, o mazotu alır alır yazar , yazar yazar okur . çay içen adam kötü yazmaz, mert olur kokmaz laftan sözden , lafını gediğine oturtur, seyrek konuşur. tam konuşur.