bugün

ismail çelik

çok matah bir şey yaptığı düşünülüyor bu arkadaşın. Peki kulp'taki, lice'deki, yüksekova'daki "karadenizli" ye, samsunlu'ya sor bakalım şimdi onların başına ne gelecek. Hani bir şeyler yazayım diye girdim, bir takım andavallara cevap yazayım diye bu uludağ sözlük o kadar laçka ve beyinsiz angutlardan oluşuyor ki, bu sözlüğün sahibi adına üzüldüm. Bir programda anlatıyordu "yok büro tuttuk, kurumsallaşıyoruz vs" hepsi iyi güzel de ismail'im peki arkana baktığında verdiğin tavizleri kendine yedirebilecek misin? "Ulan az da olsa kalite getirebilirdim aslında" diye vicdani bir muhasebeye girdiğinde kendine 10 üzerinden kaç vereceksin acaba?

Her neyse bir kaç söyleyeceğim var. Öncelikle unutulmasın 1. dünya savaşı da bir sırp milliyetçisinin bilmem ne prensini öldürmesiyle başlamıştı. Yani bu tepkiyi diyarbakır belediye başkanına, baydemir, yapsalar hiç üzülmem. Ne bileyim doğru değil ama üzülmem. Da 60 küsür yaşında, oğlu askerde bir babaya nasıl yaparsın? işine gelince "onlar bizler sıcak yatağımızda uyuyalım diye eksi bilmem kaç derecede nöbet bekliyorlar" demeyi biliyorsun ama. Hürriyet'te ve birkaç platformda "bu eylem bir milletin uyanışıdır" sessizliğin sesidir minvalinden yorumları gördüm -bu tarzda birkaç yazınsal "yığın" a burada da rastlanabilir- üzüldüm. Gerizekalı diyor ki taş atan çocuklar gibi demokratik bir tepki. Ulan andaval o çocuğa 15 sene hapis cezası veriliyor. Bu omurga milliyetçisi arkadaşa da versinler o zaman. Hayır haksız olanı kendine misal olarak belleyeceksen o zaman nerde kaldı senin "osmanlı hoşgörün" Sonra diyor ki "the pacific" dizisindekiler yalan dolan. Ulan gerizekalı 6-7 eylül olayları ne peki o zaman? Tabii o dizide kurtuluş savaşı dönemi anlatıldığından elde yeterli döküman, kanıt yok değil mi? Mevzu yakın tarihe gelince sus-pus oluyoruz her ne hikmetse.