bugün

halkla ilişkiler

ismi mesleğin içeriğini tam olarak karşılayamayan, bu yüzden anlam karmaşasına yol açan meslek.

halkla ilişkiler departmanının faaliyetleri şunlardır:

-basın bülteni yazmak/dağıtmak, basın listesi hazırlamak.
-basın konferansı, basın resepsyonu ve basın gezisi düzenlemek.
-medya enformasyon servisi oluşturmak.
-yöneticiler için basın, radyo ve televizyonda mülakat imkânları yaratmak.
-fotoğraf konusunda sanatçılarla işbirliği içinde olmak ve fotoğraf bankası oluşturmak.
-personele yönelik gazete veya gergi yayınlamak, video, slide gösterileri, duvar gazeteleri gibi yöntemlerle kuruluş içi iletişimi sürdürmek.
-dağıtımcılar, tüketiciler, kullanıcılar yani dış hedef kitleye yönelik gazete, dergi yayınlamak.
-yıllık raporları hazırlamak ve dağıtımını sağlamak, kuruluşta yeni işe başlayanlara yol gösteröek amacıyla rehber kitapçıklar düzenlemek, potansiyel iş gücünü oluşturan eğitim kurumlarına poster, broşür hazırlayarak basılı araçların gücünden yararlanmak.
-kuruluşun gelişim dürecini aktaran dökümanter film gibi görsel araçlardan yararlanılmasına imkân hazırlamak, slide gösterileri düzenlemek, katalog hazırlamak ve arşivlemek.
-sergi ve gösteri organize etmek.
-kurumsal kimlik oluşturmak amacıyla logo, renk, basım stili oluşturmak, özel giyim biçimi gibi konularda kuruluş tarzında bütünlük sağlamak.
-sponsorluk konusunda karar vermek.
-kuruluş gezileri düzenlemek.
-gerekli yönetim toplantılarına katılmak ve ürün, pazarlama, satış ve diğer birim yöneticileriyle toplantılar yaparak koordinasyonu sağlamak.
-satış ve ortaklar toplantısında kuruluşu temsil etmek.
-eğer anlaşmalı danışman firma söz konusu ise, iletişimi sağlamak.
-ticarî birlik toplantılarında kuruluşu temsil etmek.
-halkla ilişkiler personeline eğitim imkânı sunmak.
-kamuoyu araştırmaları ya da diğer araştırmaları yapmak.
-reklam ajansı ile işbirliği içinde olmak.
-yeni birimler için resmî açılışlar düzenlemek.
-siyasî liderlerle iletişim kurmak ve geliştirmek.
-yabancı konuklar, vip 'yi ağırlamak, kuruluş gezileri düzenlemek.
-yıl dönümlerini kutlamak, ödül törenleri düzenlemek.
-basın küpürlerinin, radyo ve televizyon programlarının feedbackini almak ve dışarıdan gelecek diğer raporları incelemek.
-belirlenen amaçlar açısından sonuçları değerlendirmek. * *