bugün

türk insanının diğer milletlerden az kitap okuması

çok üzücü bir durumdur. ayrıca aile etkisi bu konuda çok güçlü. anne-babası kitap okuyan bir çocuk, hayatının diğer safhalarında büyük bir keyifle kitap okurken çoğunlukta olan kitap okumayan ebeveynlerin çocukları için, neredeyse umut yok denebilir.

rusya'dan gelen bir arkadaşım var. rusya ile burası arasında ne farklar var diye sorduğumda ilk bahsettiği şey kitap okuma konusuydu. dedi ki 'ben burada dolmuşlara biniyorum, insanları oturuyor, sağa sola bakıyor. rusyada öyle değildir. dolmuşta insan bir yere oturduğunda hemen kitap açıp okumaya başlar'. bu sözleri duyduktan sonra gerçekten de insana rahatsızlık verici bir zaman dilimi olarak geldi bana bütün boş zamanlar. o zamandan beri yanımda kitap taşımasam dahi telefonuma attığım e-book'ları okuyorum dolmuşlarda, yolculuklarda, parkta otururken vs. inanın benim gibi yay burcu ve müthiş tenbel birisi bile kitap okuyabiliyorsa ve kitaptaki keyfi alabiliyorsa herkes alabilir. lütfen siz de deneyin. okuyun ve çevrenizdekileri de bu konuda ikna edin.