bugün

komünizmin tutmamasının nedenleri

sosyalist-komünist ideolojiye inananların uzun yazılar yazmalarıdır. en sonunda insanlar okumaktan sıkıldı tabii.

şaka bir yana komünizmi anlamak adına okumalar yapanların neredeyse tamamı komünizme inanarak bağlanır, çünkü kulağa çok mantıklı gelir. efendim işte emek kutsal, gelecek kaygısı yok, keyfe yetecek bir hayat herkese verilecek, en azından kimse onurunu çiğneyemeyecek... her ne kadar sevmesek de bu sistemin kurucularının zeki insanlar oldukları ve anlatımın kuvvetli olduğu ortadadır. yalnız her şey kafada simüle edildiği gibi gerçek yaşama aktarılamıyor. oyunların 'loading' sonrası ekrana yansıttığı ülkeler gibi olmuyor gerçek dünyada 'loading'ler. komünizmden en çok çekenler komünist ülkelerin insanları oldu ve güzel bir hayalden uyanmak zorunda kaldılar. sebep şu veya buydu, belki on tane yamayla bu oyun çökmez hale getirilirdi ama ya teorik kısmın yanıldığı nokta temelde yanlış olmasıysa bu sistemin? güzel bir amaç belki komünizm, belki komünizme ömrünü adamış insanlar 'bu tüm insanlık adına bir kurtuluş' diyor bu sisteme ama zorluyor ve zorla güzellik olmuyor. yüz milyona yakın ölümden sonra kim 'insancıldır' diye komünizme sıcak bakabilecek ki? kimden isteyebileceksiniz komünist devlete tam geçiş sürecinde yaşanacak 'uzun doğum sancıları'na katlanmasını? bu sancılar çoktan çekildi ve ölü doğru bu bebek. kalp masajına gerek yok. canlanırsa da bu ölüyü diriltmektir ve ortaya çıkacak şey ancak bir zombi olur.

ha ben kapitalist miyim? hayır! kahrolsun kapitalizm! kendi başını yesin ve yiyor kapitalizm.

ancak komünist arkadaşlara diyorum ki: sayenizde çok şey öğreniyoruz. bilgilerinize saygı duymamak büyük ayıp. çevremde de komünist adamlarla konuşurken ikinci dünya savaşından, ekim devriminden, metadan bilmem nerelere uzanan öyle şeyler dinliyorum ki kesinlikle değerli bir birikimin yasıması olduğunu düşünüyorum. ama nedendir bilmiyorum çok ama çok tahammülsüzsünüz ekseriyetle... bilgi insanı ehlileştirdiği sürece değerlidir. öğren öğren, oku oku sonra ojenist ol, olur mu? elbette olmaz. e o halde oku oku komünist ol sonra 'sizi gerizekalı ezikler, cahil dallamalar' diye milleti ez. bu olur mu? bu da olmaz.