sözlük yazarlarının itirafları

Şehirli köpek ve kedileri genel olarak sevmiyorum. bana çok kolpa geliyor hareketleri felan.

atları, koçları ve genel olarak Büyükbaşları severim misal.

Neden? Çünkü işlevsel hayvan bunlar. Kendilerine hayrı var, başkasına hayrı var. Sağlıklı bir mülkiyet ilişkisi kurulmaya da oldukça müsaitler.

Sosyal açıdan bakarsak; at memnun, sahibi memnun, herkes ekmeğinde. Doğa açısından bakarsak, gayet uyumlu bir ilişki.

Ama kedi köpek sosyal açıdan bir yük gibi. Avlanmıyor, kendi kendine beslenmiyor, insan tarafından beslenme karşılığında önemli bir işlevi yerine getirmiyor. Mülkiyet ilişkisi bağlamında tamamen saçma bi durum. Doğa açısından bakarsak da mevcut yaşam koşullarında hiçbir doğal uyumlulukları yok.

Ve bu saçmalık tamamen insanlardan kaynaklanıyor.

Köylü dayının köpek ve kediyle kurduğu ilişkiye bak, şehirli geri zekalının kurduğu ilişkiye bak!

Bi kere adamın avlusu var, tarlası, tapanı, ambarı falan var. Kedinin götünü hiçbir şekilde kaldırmıyor. Arada seviyor, biraz süt veriyor, karşılığında fare/haşerat avlıyor hayvan. Gayet sağlıklı bir ilişki; kedi mutlu, sahibi mutlu.

Köpekle ilişkisi de böyle; biraz kemik veriyor, arada süte ekmek doğruyor; karşılığında evini koruyor, çobanlık etse sürüyü kurttan koruyor.

Şimdi düşündüm de; aslında ben insan sevmiyormuşum amk!