görücü usulü

biliyorum, konu uzuyor ve kişisel algılar beklentiler zevkler bakış açısı burada önemli ve kişiye göre şartlar ortam karakter değişir, tek bir doğru yoktur.

şunu belirtmeden geçemeyeceğim; insanlar ne düşünür bilmem ama görücü usulü evlilik için tükaka demem için ya aptal ya geri zekalı olmam lazım.
neden mi?

bir bluetoot kulaklık alacağım, veya yeni bir telefon ya da bilgisaray, android tv alacağım.
ne yapıyorum?
kullanıcı yorumlarına bakıyorum, ürünü fiyat olarak inceliyorum.
başka siteler kaç liraya satıyor ona dikkat ediyorum. formlarda inceleme sitelerinde yorum yazı videoları takip ediyorum.
işletim sistemleri veya yazılım programlarda olan-olacak hatalar çökmeler riskler için önlem ve neler yapılması gerekliliğine tavsiyelere uyuyorum.
bu ürün beni ne kadar idare eder?
yazılım güvenlik güncelleme desteği ne kadar sürer?
servis dayanıklılık vs gibi kriterler neler vs yorum yazılar yetkili kişi kurum görüşlerine önem veriyoruz.

bir ürün için başkalarının görüşlerine tavsiyelerine önem veriyoruz. kırk defa düşünüyoruz kırk kişiden akıl alıyoruz.
diyelim ki yanlış karar verdik, zararımız ortalama 5000 lira.
ne olmuş yani zararımız 5000 lira ise, kaldırıp çöpe atarız; kaybımız 5000 lira olur.
ya evlendiğinizde hata yaparsanız?

ama evlenirken kimseye sormayacağım, düşüncelerine tavsiyelerine uymayacağım, görüşlerine değer vermeyeceğim öyle mi?

ayakkabı alırken internette ürünü giyen satın alan insanlar ileride ayağımı vurmaya başladı, ayakkabı bir ayda çarık gibi oldu dağıldı, su çekiyor, pis koku yapıyor diye yorumları okuyunca buna değer vereceğim ama evlenirken başını yakarsın bundan sana karı (veya koca) olmaz diyeni dinlemeyeceğim.

bir elbise aldığınızda bile başkasının görüşü bakış açısı yaklaşımı düşüncesine, o zaman trend olan moda olana insanlar ne der demeye önem veriyor ama eş seçerken olmaz.

görücü usulü tükaka demem için aptal olmam gerek.