çalınan 2 antik eserin türkiye ye getirilmesi

 1. 1.
  günün güzel, hatta mükemmel ötesi haberi...

  ülkemizde çok nadir de olsa güzel şeyler de oluyor.

  ülkemizden çalınan 2 antik eser, iki boğalı kağnı heykeli ve sidamara tipi lahit hırsızların elinden alınarak yeniden ait olduğu yere getirildiler...

  her iki eser de ankara'daki anadolu medeniyetleri müzesi'nde sergilenmeye başlayacak.

  iki boğalı kağnı heykeli;
  çalınan 2 antik eserin türkiye ye getirilmesi

  bu heykelimiz mö3000-2000 yılları arasına tarihli. eser şu an şanlıurfa müzesi koleksiyonunda görünüyor, ama yerinde yok.
  çünkü çalmışlar...

  şanlıurfa müzesinden çalınan bu heykel ingiltere'deki bonham's müzayede evinde satışa çıkarılıyor.
  arkeoloji gönüllülerinin uyarısıyla kültür ve turizm bakanlığı bu olaydan haberdar oluyor ve hemen müzayede evi ile temasa geçiyor.

  şerefsiz hırsızlar önce satışı durdurmayı reddediyor. bakanlık yetkililerimiz interpol ve ingiliz polisi ile temasa geçiyor ve müzayede evi satıştan vazgeçiyor, esere sahip olan hırsız da mülkiyet hakkından vazgeçiyor ve ülkemize ait bu eser yeniden ait olduğu yere getiriliyor.

  ikinci eserimiz sidamara lahdi;
  çalınan 2 antik eserin türkiye ye getirilmesi

  sidamara lahdi 80'li yıllarda ısparta'da tespit ediliyor ve ısparta müzesine taşınarak kayıt altına alınıyor.
  eser 1987 yılında fotoğraflanıyor. eserin fotoğraflarını inceleyen bir alman uzman 2015 yılında eserin eksik parçalarının olduğunu söylüyor. anlaşılıyor ki eser taşınırken bazı parçalar çalınmış.

  eserin izine daha sonra 1988 yılında ingiltere'deki sotheby's müzayede evinin katologunda rastlanıyor.

  alman uzmanın raporuyla anlaşılıyor ki lahit 1987-88 yılları arasında çalınıp kaçırılıyor.

  bizikiler hemen harekete geçip sotheby's ile temasa geçiyor fakat sotheby's eserin 1989'da satıldığını ve alıcı bilgilerini veremeyeceklerini söylüyor. kültür ve turizm bakanlığı bunun üzerine eseri interpol çalıntı sanat eserleri veritabanına kaydettiriyor ve uluslararası alanda bir arama çalışması başlıyor.
  kültür ve turizm bakanlığı uzmanları interpol işbirliği ile müzayede evleri katologlarını inceliyor ve bingo...!!!

  bizim sidamara lahidi ingiltere'de christie’s müzayede evi'nin katalogunda bulunuyor ve 4 aralık 2019'da satışa çıkarılacağı öğreniliyor.

  bakanlık yetkilileri interpol ve ingiliz polisi ile birlikte eserin satışının durdurulması kararını aldırıyor ve sonraki işlemlerde gerekli mercilere eserin türkiye'ye ait olduğunu, türkiye'den çalındığının kanıtları sunularak sidamara lahdini de yeniden ait olduğu topraklara geri getiriyor...

  film gibi yeminle. helal olsun, çok kocaman helal olsun kültür ve turizm bakanlığımıza ve bu konuda emeği geçen çalışanlara.

  böyle başarılara ve ülkemizin hakkını sonuna kadar arayan böyle insanlara ihtiyacımız var işte.

  binlerce kez teşekkürler.

  edit: ayrıca kültür ve turizm bakanlığı bugün itibariyle müzekart ücretini 70 tl'den 60 tl'ye indirdi. bir kez daha teşekkürler.

  edit-2: gold tab gibson kardeşim o saydığın eserleri malesef geri getiremiyoruz, çünkü onlar padişah tarafından hediye edilmişler, yani çalıntı değiller. o yüzden geri alma hakkımız yok.
  30 -5 ... tengir budun