alevilik

 1. 698.
  doğuştan üyesi olduğum topluluktur. toplumun genişçe bir kesimi nefret eder ve en yakın arkadaşınızın bile katiliniz olma ihtimali vardır. devlet de sizden nefret eder. devlet memuru olsanız bile yükselmeyi çok fazla düşlemez ve daima bir b planı bulundurursunuz.
  ha, o sünnilerin çok bahsettiği namazında-niyazında alevilerden de tanıma şansım oldu. onların dışlanmışlığı ve ezilmişliği bizden daha beterdir.
  sık sık katliam ve tacizlere uğrarsınız ama tacizciniz ve katilleriniz kendilerini mağdur hisseder. sola oy vermekler(!) suçlanırsınız peki almanya ve diğer avrupadaki türkler kaza ile bile olsa sağa oy veriyor mu diye sormazlar.
  sola oy veririz zira kıyım zamanı bizi koruyacak olan, işsizken bize iş verecek olan gene soldur. yani gurbetçilerle aynı meseleden.
  deizm ve ateizm yaygındır zira katillerinizle aynı dinden olmak hiç de hoş bir şey değildir.
  dedem korkut kitabı okuduğunda kökenlerinin islam öncesi türk inanışı olduğunu anlarsınız. korkut ata kopuz çalar, dedeler de bağlama. boy boylama, soy soylama da açıkça cem ayinidir.
  diyeceksiniz ki bu topluluk sünni, olabilir. zira tarihçilere göre alevilik, babailik isyanı ile ortaya çıkmıştır. muhtemelen bazı oğuz kocaları, devletin atadığı iran kökenli imamlar yerine, kendilerini dini lider yapmış, bu amaçla da namaz-oruç gibi devletin imamı gerektiren ibadetleri ortadan kaldırmışlardır.
  alevilik din olarak kürtler, zazalar ve diğer toplumlar içinde yayılmış, onların inançlarından da parçalar almıştır. mesela hazreti ali'nin insanüstü fiziki özellikleri ve allah'ın aslanı olması muhtemenlen zerdüştük kökenlidir. buna karşın zedüştlük kadını karar veremeyen bir zavallı olarak görür ki, bu görüş aleviliğe uzaktır.
  islama ne kadar uygun olduğuna gelinde. abdulkadir geylani'nin azraile tokat atıp, çok sevdiği hizmetçisi ve o gün ölenleri (azrailin sepeti devrilmiş) ölümden kurtardığına, gavsları izin vermezse tövbelerinin kabul olmayacağına, peygamber sünneti yerine risalet sünneti tutup, said-i kürdi gibi sakalsız gezenlere, keşke yunan kazansaydı diyenlere islam dışı diyemeyenler, alevilikle uğraşmakta.
  3 ... akillipetro

Alakalı Başlıklar

Devamını Görüntüle