sky and flight

psikiyatristler bilimsel terimlerin arkasina saklanip +bonus olarakda bireysel ornek verip; 20 yildir bu meslegi yapiyorum gibi ornekler veriyor ve sizofreni kroniktir gibi seyler soyluyor/

bonus olarak ben de kendimden ornek vereyim; ben sizofreni teshisiyle (sozde) tedavi gordum ve tam tesekkullu akil hastanelerinde bu teshis ile yatislarimda oldu. ayrica atipik psikoz + eksen iki bozukluklar teshisleriyle "sureklidir" engelli raporumda mevcuttur. (ınanmayan varsa raporlarimi ve hastane yatislarimin belgelerinide ozelden ulasana bir sekilde ulastirabilirim) ve suan ise ne ilac kullaniyorum, ne de psikotik veya sizofrenik bir belirti gosteriyorum. ılac kullandigim donemin son zamanlarinda gittigim 30 cesit psikiyatrist bana; ilaclardan degil, hastaliginin yogunlugundan oylesin, kullanmasan daha kotu olursun ilaclar kismen hafifletiyor diyorlardi. (bu kolpaya yillarca kanmisimdir bu arada farketmek zaman aliyor hak veriyorum) ve kendimce bir karar alip yavas yavas mumkun oldukca beynimin hissetmeyecegi sekilde doz azaltip ilaclari biraktiktan sonra bunun tam aksini hem kendime hem cevreme ispatlamis birisiyim. ve tanidigim yuzlerce insanda da bu olmustur. e hani sizofreni kronikti? e hani benim ayrica atipik psikoz + eksen iki bozukluklardan "sureklidir" engelli raporum vardi? hani kroniktim. ne oldu?

bant kaydi gibi psikiyatristler ayni seyleri soyleyince problem olmuyor, ilk enrtylerde kopyala yapistir yaptigim icin alay
konusu oluyoruz. o ctrl+v ler zamaninda bile ne tesekkur mesajlari geldi. buyukler, yetiskinler eger her iki taraftan yapilan elestirileri dinleyip, mumkunsede arastirip, kendilerince bir karar alirlarsa zaten herkese saygi duymak duser. ama cocuklar icin aynisini soyleyemem dikkat eksikligi ve hiperaktivite bozuklugu entrysinde aciklamistim biraz. ozelliklede ritalin,focalin vb ilac alan bir cocukta hormon seviyelerini gosteren kan testi yaparsaniz ve buyume hormon seviyesi normal cikarsa cocuk ilac almiyordur. net. yani bu uyarici dehb ilaclari alan herhangi bir cocukta beyinde normal bicimde gelismiyordur demektir. gelisme cagindaki bir cocugun beyni duzgun gelismiyor ise bu cocukta takinti,psikoz,paranoya,zeka geriligi , zihinsel veya fiziksel ne cikarsa sasirmak gerek. o yuzden cocugunuzun beynindeki duruma ariza diyen birilerini bulup , beyine cop yuklemeyin. ben bu cocuklarin herne kadar bazen cekilmez olsalarda ozel olduguna, ozel yetenekleri olduguna inaniyorum. bir sureligine dikkatini toplamasi icin zamanla ortada cocuktaki pariltiyi kaybettiren ve cocuk diye birsey birakmayan ilaclar cocuklara verilmemeli. yetiskinler illa kullancam diyorsa kullansin ama gerekli detayli testleride yaptirsin cunku tek hapla mokoko olanlari, artik otenazi isteyen insanlari taniyorum.

unutmadan; (ilacliyken -o sizofren senin girtlagini keser uzak dur. ılacsizken -doktor bey diyenler bile oldu, isin komik yani bunu son sinif tip ogrenciside soyledi, direk doktor olanda soyledi / yahu ne doktoru ben universite bile okumadim. (ılaca baslamadan onceki halimden eser yok tabi malesef..) ben doktorda degilim terapistte degilim, para mara da almiyorum. ılaclara gercekten ihtiyacim var mi bilmiyorum ama benim olayim şu ; mumkun oldukca insanlara ve hayvanlarada iyilik yapmaya calisabilmek. sonsuz arastirma istegimi kaybetmeden bildigim seyleri baska insanlarin hayati kararmamasi icin aktarabilmek veya paylasim yapabilmek. hic bisey yapamiyorsamda alirim bir mama sokakta kedi kopek beslerim napim. su kablari koyarim beni ayakta tutan sey bu oluyor cunku. yaptigim ve yapabilecegim yardimlar, iyilikler. (simdide kendini begenmis , ovuyor gibi seyler soylenebilir ama oyle degil burda gerekli gordum ve yazdim bunlari yoksa oyle pekde iyi biri degilim bi suru boklarimda var) bu arada ilaci aldikca zaman gectikte daha kotuye giden ben bunlarin disinda sadece ilac birakma+kendi mucadelem ile kurtuldum terapide almadim. neyse yani bu konuda menfaat, cikar amacim yok. bir yaziyla bile onlarca kisinin kurtulabildigini , devamindada bi dunya insandan hayatim bir nevi kurtuldu gibi mesajlar geldigini gordugum icin ugrasiyorum. yakin zamanda bir video olarak paylasim yapicam artik daha iyi olur oylesi.. neyse..

(bireysel ornegim gereksiz ise zaten metaanaliz ve coklu takiplerin tum arastirmalarin ortaya konulup, degerlendirilip sonuca ulasildigi seylerde bu sonuclardaki ucurum farkini gorebilirsiniz ilac kullanmis sizofrenilerin %5 , kullanmamislarin %48 iyiye gitmesi gibi. (15 yillik sonuc) ve finlandiya'daki 5 yillik sizofrenilere sadece terapi yapilmasi 3 te ikisinin hic ilac kullanmamasi ve %80'inin tum sizofrenik belirtilerin 5 yil sonunda ortadan kalkmasi. 3'te birininde sadece nadir durumlarda yatistirici olarak ilac kullanmasi gibi.. kendinizde arastirabilirsiniz.. ama ilac satabilmek icin bir efsane var, neymis sizofreni duzelmez.. ve malesef kullanilan ilaclar ozelliklede uzun vadede insani daha kotu bir hale sokuyor ilaclarin 8 hafta gibi komik rakamlarla onay alma sureleri vs)

norokimyasal veya biyokimyasal mevzusu bir teori degil sadece varsayimdir. (varsayim demeye bile bin sahit ister) ve butun arastirmalar tutarsizdir. kiminde bahsedilen kimyasal yuksek, kiminde dusuk, kiminde ortalardadir..

bu gibi seyleri anlatmaya calisiyoruz ama insanlar her kurulusun, bende dahil herkesin yalan asilama yalan uretme ve kabul gordurme potansiyelinin oldugunun farkina varmayip elestriye acik olmayip, direk (sozde) bilim dali deyip kabul ediyor. dolayisiyla gerekirse bana lobotomyde yapilir, insulin komasinada sokarlar modunda bir kitle cikiyor karsimiza.. veya ilaclara ihtiyacin var gibi seyler.. soruyorum hani ben kroniktim, hani surekliydim, hani ilaca ihtiyacim vardi ..