bugün

empire total war

Benim için satranç oynamaktan farksız bir hal aldı. Tarihle alakalı bişey okudukça oyunda bunu nasıl yaparım diyorum. empire total war da osmanlı oynamak ayrı bir his. Tarihten ders çıkarıp aynı hataları yapmıyorum. Batı güçlü ona bulaşmıyorum. Donanmamız da batıyla hatta korsanlarla bile baş edemez. Bu nedenle kara ordusuyla doğuya yöneliyorum. Batı ne isterse veriyorum zaten o zaman bulaşmıyorlar. Anadoluda okul batıda medrese yapıyorum. Okul yüzünden insanlar anarşik oluyor isyan çıkarıyor bi de onla uğraşıyorum ama eğitim şart. Rusya ve lehler güçlü olduğundan onlarla ittifak yapıyorum ve batıda onları tampon yapıyorum. Batıda asker basmama gerek kalmıyor. Bağdat askeri üssüm oradan doğu seferleri başlatıyorum. Marata çakal benle ittifak kuruyor. Tüm devletleri yıkıp hindistana karadan giriyorum iskender gibi. Kalkütayı da alıyorum mogullardan. Sırada maratayı yıkmak var ama müttefik devlet. Denizde korsanlar olmasa şansım olabilir ama korsanlar başa bela olacaksa ittifak dinlemeyip hazırlıksız anında maratayı yıkmak gerekecek . Bu arada en kolay ispanya ile oynanıyor bence ama kilise falan yapmak insana koyuyor.