bugün

hz muhammed in saralı olması

bir insanın ya da toplumun icinde bulundugu dogal cevre o toplumun psikolojisini de belirler. her gun sıcak-kavurucu gunes altında yasayan insanla serin bir yerde mesela ormanda yasayan insanın psikolojisi-ruh hali aynı degildir. efendim hz muhammed sara hastası mıydı? tartısma bu. burada ilkel caglardan bahsediyoruz. o cografyada yasayan insanlar buyuye-fala-cine, ugura-ugursuzluga inanıyorlar. zaman yolculugu yapma olanagın olsa ve elinde en basit teknolojik bir aracla o insanların arasına girsen senin seytan oldugunu, ugursuz bir insan oldugunu ya da kutsal bir insan oldugunu dusunebilirler. adamın eline bir cep telefonu ver ya da mp3 playerı kulagına daya bakalım ne tepki verecek? ilkel insan bu. muhammed sara hastası mıydı yoksa inandırıcılık katmak icin sara hastası taklidi mi yapıyordu bilemiyoruz. cunku insanları etkilemek, özel bir insan olduguna vurgu yapmak icin bu tarz bir gosteriye de basvurabilir. cunku biri cıkıp diyebilir ki bu vahiyler neden hep sana geliyor efendi,ben de iyi bir insanım ,allah neden bana da vahiy gondermiyor? yoksa hepimize vahiy gondermeye gucu yetmiyor mu? bu tarz suphe olusturacak durumları ortadan kaldırmak icin olayı sova-gosteriye dokmus olabilir. emin oldugumuz tek sey var ki islamın kutsal kitabının ortaya cıktıgı cografya çöl cografyasıdır ve islamın emirleri en basta çölden-çöl kültürnden izler tasır. islamı çölden bagımsız düsünemezsiniz.