bugün

panik atak

elbette beynin kimyasal yapısındaki deformasyonlar da etkilidir; fakat benim gözlemlerime göre bu hastalığın oluşumunda psikolojik sebepler fizyolojik sebeplerden çok daha baskındır. kişide sağlıklı bir düşünce sistemi inşa edildiği takdirde, umuyorum ki bu tip algıyı darlaştıran hastalıklar yok olup gidecektir. buna göre; her ne kadar kolay olmadığının bilincinde olsam da atak geçiren kişilere duygusallığı terk edip akıl ve mantık zeminine taşınmalarını öneririm. biliyorum, atak anında çöken "bu his hiçbir zaman geçmeyecek" sanısı kişiyi çok yoğun bir umutsuzluğa çekiyor ve bu süreçte akıl ve mantık kullanımı oldukça güçleşiyor. ama her şeye rağmen atak anında atağın biteceğine dair umudu korumak atağın hafif atlatılmasında çok önemlidir; aksi takdirde gittikçe batarsınız.
diğer bir mühim nokta ise ölüm korkusunun yenilmesi. ölüm korkusunu yenmek, diğer basit binlerce korkuyu da yok eder. çoğu korkunun derinlikli temel nedeni ölüm korkusudur. psikolojinizin sağlığını süreklik pik noktasında tutmak için kur'an okuması yapmanızı tavsiye ederim. çünkü kur'an Allah'ın izniyle zihninizi ve hayatınızı en müthiş şekilde inşa edecektir.
herkese Allah'tan şifa dilerim...