bugün

80ler ve 90ların diğer devirlerden farkı

bu nesilde yer almamış yani 90'lar sonunda veya daha sonra doğmuş nesil için sadece (bkz: geçmişe duyulan özlem) sanılabilir.

ancak ilk neden kanımca: (bkz: geçmiş ile günümüz farkı)'nın tarihte hiç olmadığı kadar fazla oluşudur.tabii bunun nedeni de dünyadaki (bkz: seri üretim) artışıdır.

şartlara çabuk alışan insan aklı,şartlara alışmakta zorluklar yaşayan duygu dünyası yüzünden kimi zaman eskiye özlem,kimi zaman da yeniye şükretme eğilimi göstermiştir.bir nevi neo-conformist olmuştur.
örneğin: (bkz: cep telefonu olmadığı zamanlarda buluşma) eyleminin nasıl yapılacağı neredeyse o zamanları yaşayanlar için bile unutulmuş gibidir.zamanında kaset,cd vb koleksiyonu yapan benim gibi insanların şimdi intternetten indirilen onbinlerce şarkı ve albümün varlığı ile duyusal bir tatminsizlik ile minnettarlık arasında bulunması gibi sebepler de önemlidir.hem geçmişe özlem hem mevcuttan memnun olma ikilemi...

hem internet ve akıllı teknolojiler sayesinde dünyanın farklı yerlerinden haberdar olabilme,bilgiye ulaşma sevgisi,teknolojinin sağladığı kolaylıklar,hem de insanın doğasında yer alan "doyumsuzluk duygusu"nun yarattığı
iç stres.

kısaca her iki dönemi de yaşamış(80'ler-90'lar ve milenyum)insanlarda var olan efsaneleştirme çabasının nedenini bir cümle ile özetlersek:vay be eskiden x yoktu şunu yapıyorduk.sanki belgesel izleyip zorlu coğrafyalardan hayatta kalarak sıyrılan bir maceracı gibi hissediyoruz kendimizi.yada istanbul'u yendim diye bağıran anadolu "donkişot"ları gibi görüyoruz kendimizi.neydik ne olduk...
aslında neyi arıyorsak oyuz...

(bkz: dipnot): aklıma geldikçe bir kaç neden daha ekleyeceğim.hırsızlık,şerefsizlik,adaletsizlik ve maddiyatın bu denli öne çıkmadığı görece daha temiz bir toplum oluşumuz da bir etkendir.tüm renkler kirlendi ve birinciliği beyaza verdiler.kör ölür badem gözlü olur da değil kıyaslayınca gerçekten insanlık ve iyilik daha yaygındı.zaten "anadolu çocuğu"lafı "görece" saflık ve temizlikten gelirken şimdi "anadolu çomarı"bilgisizlik, ahlaksızlık,bencillik ve kötülükten gelmektedir.
güncel Önemli Başlıklar