bugün

mantık hataları

insanların bir konuya ilişkin itirazlarını anlatırken yaptıkları çeşitli mantıksal hatalarıdır.

bazı çeşitleri;

- Kişiye saldırma Hatası (ad hominem): argümanı değil de, öne süren kişiyi karalayarak argümanını çürütmeye çalışmaktır.

- Güç kullanma Hatası (Appeal to Force - argumentum ad baculum) : Dinleyiciye eğer iddiayı kabul etmezse kötü şeyler başına geleceği söylenir.

- Acımayı kullanma Hatası (appeal to pity - argumentum Ad Misericordiam): Dinleyici kendisine gösterilen duygusallık, sempati, acıma vs. üzerine bu kişinin iddiasının doğruluğunun kabul etmesi istenir.

- Popülerliği kullanma Hatası (argumentum ad populum): çoğunluk inanıyorsa doğrudur felsefesi. Dinleyiciye insanların çoğunluğunun o görüşe inandığı için onunda inanması gerektiği söylenir.

- Gelenekleri kullanma Hatası (Appeal to Tradition): Uzun süreden beri inanıldığı için veya yapıldığı için, kişinin de onu kabul etmesini istemek.

- Dolambaçlı Sorgulama Hatası (circular reasoning): Kanıtlamak istediğiniz şeyin doğru olduğunu varsayıp, doğruluğunun yeterli olduğunu söylemek. Dolambaç veya Labirent gibi.
güncel Önemli Başlıklar