bugün

türk futbolu

birkaç kulüp dışında altyapımız yok, stadlar boş, hakemler kötü, taraftar kötü, paso bir hır gür var, başarı yok. bence kulüp başarısı salınıp, milli takım başarısına odaklanılmalı. nasıl olacak derseniz, yıldız takımdan başlayıp gurbetçi bebelerle anadolu bebelerinden yetenekli olanları ile karmalar yapıp, düzenli kamplara alarak, bu çocukları beraber büyütüp a milli seviyeye getirerek. bu bir alternatif. belçika, hollanda benzeri bir sistem diyelim buna. ikincisi ise almanyanın başardığı, çinin ve amerikanın başarma yolunda ilerlediği bir şekilde, devlet eliyle, uzman hocalarla, teknolojinin yardımıyla,, ligin dünyaya pazarlanmasıyla, takımlara yatırımcı bulunmasıyla alt yapıdan yeni jenerasyonlar çıkartılması, oyuncuların devşirilmesi vs. bu ikisi de olmazsa hırsımızı iddiamızı kenara bırakalım. kulüp bazında hedefleri direk siktir ettim dikkatinizi çekerim. çünkü hem bir şey beceremeyeceğimiz belli hem de ben böyle kulüpler istemiyorum. dediğim koşullarda başarı gelmezse, liglerde küçülmeye gidilsin, bütçeler onda birine insin, sırf top sektirebiliyo diye binlerce yetim hakkı yiyen adamlar ortadan kalksın, eskisi gibi kendi içimizde oynadığımız, dolu stadlarda, güzel takımlarla götürdüğümüz liglerimiz gelsin.