bugün

yaran okul anıları

sene 2000. üniversitede bir dersin sınavına gircez. erkenden kütüphaneye geldim ve başladım okumaya..bi abi damladı yanıma.
-kardeş birinci sınıf mısn dedi.
+evet dedim ben de.
- ya ben 4 üm, hala veremedim bu dersi dedi.
+aman allah korusun ben bu sene vereyim de. zaten cok da zor değil sanırım dedim.
- sen öyle san dedi..
+valla benim vizem 60 dedim. geçerim dedim.
- valla 50 ile bırakır hiç anlamazsın dedi..
+ dur dedi bizim 5. sınıflar var. onlardan sana saoracağı yerlerin listesini getireyim dedi.
-allah razı olsun abi dedim. gözlerim faltaşı gibi açıldı. adamlar artık gire çıka ezberlemişler..

bana liste geldi. 30 cümle kadar şey yazılı ve bunlar sorularmış. kitaptan cevaplarını buldum.
ve hepsi de püf noktaları..baktım ki hepsini biliyorum..tüm soruları öğrendim şimdi..arkadaşlarıma da dağıtıyorum ama..sorular buralardan gelir diye..

sonra sınav başladı. yanıma arkadaşımı oturttum..sınav kağıtları a-b-c li..yanımdakine de b düşmüş bana da..biz işaretleştik. OK dedik. aslında kopyayı ben vercem. sonra sorulara bi baktım ki aman allahım..o da ne?

evet..aman allahım!!!!

hepsi aynıları..
olamazdı böyle birşey..100 alcaktım bu hocadan. bu süper bişey olsa gerekti. heyecanlanmaya başladım. sonuç olarak 100 bekliyorum daha ilk dakikalardan..sınavı 10 dk. da bitirdim. sonra hocayı çağırıp bir soruda anlatım bozukluğu olduğunu ve 90 almamak için (100 almak için kasıyorum şimdi) soruyu anlamak için soruyu açıklamasını istiyorum.
hoca:

+yaa olay açık dedi..kağıdıma şöyle bi baktı ve çekildi..içimi soğuk bi ter sardı sanki o anda.

90 alsam da yeter dedim. karizmanın doruklarına taşırdı beni *

yanımdakine de bazı soruların cevaplarımı söyledim bu arada. sınav bitti..
-ilk soruya ne yaptın dedi?
+ilk soru neydi dedim..
-o bişeyler söyledi ama benim o son sorularımın arasındaydı..
2. soruyu karşılaştırdık. o da tutmadı..son soru da farklıydı...hoca bizi tongaya düşürmüştü. üzerlerine b-b-b yazdırıp kendi içlerinde de bölmüş veya karıştırmış işte..arkadaşım çok üzüldü tabi.."0" sıfır alcam diye korkmaya başladı..ben rahattım tabi kopya vermiştim ama almamıştım...

sınav çıkışı 4 ve 5. sınıflardan abilerle konuştuk. yanaklarından öptüm. abi saolun dedim .sizin sayenizde 90, en kötü ihtimalle doksan alcam dedim. biz de 100 bekliyoruz dediler ve kıs kıs güldüler ama..

1 hafta sonra sonuçlar açıklandı:

yanımdaki arkadaşım, kopya verdiğim : 60 almış
4. ve 5. sınıftakiler : 20- 30 arası,
ben: 10..on yani, 10...artık daha söyleyecek bişey kalmamıştı..