bugün

robin van persie

Besiktas macinda oynasaydim maci alirdim demesi cok onemli. Adamin karakterinde kazanmak var. Daha once de basligina yazmistim, fener kadrosunda liderlik yapabilecek tek isim kendisi. Liderligin ne kadar onemli oldugunu gecen seneki besiktasin haline bakip anlayabiliriz.

Fakat adam simdi gereksiz bir kendini ispat durumunun icine sokuldu. Bu yasindan sonra bi de. Simdi, rvp'de bi kompleks var. O kesin. Dunya kupasindan bu yana var bu kompleks. Kupaya cok iyi hazirlandi, iyi de goturdu ama gerek sakatlik sorunu gerek saha ici fiziksel yeterliligi van gaali bi turlu tatmin etmedi. Aslinda bu kompleksin esas sorumlusu van gaaldir bana gore.

Van persi birkac seviye alt bi lige geldim, zaten pl seviyesinden geldim tozunu attiririm diye dusunuyor belki ama fizik olarak gercekten cok kotu. Ozel kondisyonerle calismasina ragmen hala hazir degil gibi gorunuyor.

Pereira'ya kiziyor ama herif onu oynatsa 3 mac ceker taraftar kahrini. 3 mactan sonra baslar isliklamaya. Ki, ilk haftalarda fener taraftari da cok demistir lan bu adam bitmis kazigi yedik diye.

Kaldi ki ilk11 de oynadi. Hangi macti hatirlatirsaniz yazarim, fernandaoyla ikisi basladilar, hoca fernandaoyu aldu, rvpyi oyunda tuttu. O macta fizik kalitesinin yeterli olmadigi cok net goruldu. Cakili defans arasinda calim atti sut atamadi bi turlu, vucudunu hazirlayamadi. Neden? Cunku eskisi gibi degil.

Van persie icin asil sikinti bence ilk 11 cikacagi maclar. Son dakkalarda girip bitik savunmaya ceza kesmeye benzemez. Futbol oynayanlar da bilirler. ikili mucadeleye girmek depara kalkmak kadar yorar insani. O azman defanslar karsisinda bogulma ihtimali var. Fizik durumum iyi diyo ama goruyoz ne kadar yeterli oldugunu.

Olurda oynarsa bikac hafta, bir varlik da gosteremezse iste asil travma o zaman baslar. Fener van persie'yi futbol olarak aramasa bile takim olarak cok arar oyle bir durumda. Cunku dedikleri dogru, bjk macini istegiyle, hirsiyla, liderligiyle alabilirdi. Daha buyuk maclara da tasiyabilir feneri. Drogbanin sneijderin bizde yaptigi gibi.

Taraftar bence hocaya da buna da sahip cikmali. Adamda bu yastan sonra kendini ispatlama geregi olusmasi normal degil. O guveni taraftardan bulursa kafasi da rahat olur. Huzursuzluk cikarmaz. Boyle devam ederse faydadan cok zarari olur.