bugün

cemil ipekçi

ya muhafazakarlık, ya da eşcinsellik kavramını yanlış anlayan veyahut yorumlayan kişidir. alenen ikincisi olamayacağına göre birinin çıkıp kendisine muhafazakar sıfatının altında yatan düşünceler bütününü özetlemesi gerekmektedir. kendisi çok zorlarsa ''bazı düşüncelerimde sanılandan daha muhafazakar bir yapı gösteriyorum.'' gibi bir cümle kurarsa mantık çerçevesi içinde davranmış olacaktı. zira, sadece türkiye'de değil, en liberal görüşlü toplumlarda bile muhafazakarlık kelimesiyle cemil ipekçi aynı cümle içinde kullanılmaz. yanlış anlaşılmaması bakımından belirtmemde fayda var ki ben ne muhafazakar ne de homofobiğim.. sadece çok bariz bir kavram karmaşasını dile getirmeye uğraşıyorum. muhafazakar eşcinsel ne demek be ?.. ''ben etobur bir vejeteryanım.'' gibi bir şey..
edit: belli bir konudaki fikrimi beyan eden bu entryin aldığı kötü oyların 3 açıklaması olabilir. düşüncemi savunmaya devam etmek adına bu nedenleri kendimce yazıyorum... 1)ya muhafazakarlığın ''muhafaza etmek'' ten geldiğini ve anlamının da toplumun genel görgü kurallarını ve düşünüş biçimini korumak, kötü yönde değişmesine veya gelişmesine karşı çıkmak amacında olan bir duruş olduğunun bilinmemesi.. 2)ya türk toplumunun genel görgüsünde ve düşünce biçiminde eşcinselliğin yerinin olduğunun inanılması.. (ki gerçekçiliğini kamuoyuna bırakıyorum bu ülkede birine eşcinsel demek, cinayette hafifletici sebep sayılıyor..) ya da 3) sözlükte de hakikaten eşcinsel olan ama muhafazakarlığı bir duruşu da benimsemiş, bu kavramın içine eşcinselliği de katmaya uğraşan ve bu uğurda savaşan neferlerin olması.. eğer durum buysa, cemil ipekçi'yi muhtemelen bir idol olarak alan bu arkadaşlar tabii ki de benim yanılgımın canlı kanıtı konumundalar, hepsine özrü bir borç bilirim.