bugün

tanrı ile allah arasındaki fark

çocukken bire bir sorunsalını yaşadığım durumdur.
kazara -o yaşta bi çocuk neden cümle içinde tanrı kelimesini kullanır onu da hatırlamıyorum- tanrı demiş bulunmuşum, bi arkadaşım da bana "hayııır, tanrı değil allah" demişti. ben buna bi anlam veremeyip anneme sormuştum (sonuçta allah ya da tanrı kimin ne dediğinin ne önemi vardı) , annemde bu tip şeylere hiç takılmadığından gülüp geçmişti. arkadaşım inatla bu düşünceyi savunmaktaydı; ona göre tanrı isa'nın babasıydı, allah ise bizim allah'ımızdı, ne demekse. sorunu din konusunda bilgili karşı komşumuz çözmüştü. allah'ın 99 adı olduğundan, hepsinin bir olduğundan bahsetmişti, böylece konu kapandı. bu seferde neden 99 isimle allah'ı sınırlandırıyoruz sorunsalını yaşamıştım ama kimseye sormadım; büyük ihtimalle taze dimağım dağınıktı ve unuttum. bi sonuca vardıysam bile o dağınıklık içinde kaybolmuştur, hatırlamıyorum.
Sonuç olarak; çocukluk arkadaşım tayyip erdoğan misali din yoluyla aklıma girmeye çalışmış, gencecik dimağımı belki 1 ay oyalamıştır. olucak şey değildir yaa, ben o 1 ayda kaç kere evcilik oynardım tahmin edebiliyo musunuz, kayıpları telafi etmek için şimdi kaza oyunlarına başlasam yetiştirebilr miyim acaba?